volební preference SPD - Tomio Okamura
Parlamentní volby 2017

Nejvyšší volební preference SPD v roce 2017

Volební preference SPD zaznamenávají vzrůstající tendenci. V některých průzkumech se SPD Tomia Okamury objevila dokonce na čtvrtém místě s volebním potenciálem okolo 12%. Takového výsledku strana SPD nejspíše nedosáhne, ale má slušnou šanci překonat výsledky dosažené Úsvitem v roce 2013. Po rozchodu Tomia Okamury s Úsvitem přímé demokracie se naplno ukázalo, jak nepostradatelnou personou tento lídr je. Dokázal vybudovat novou stranu a přetáhnout voliče od zavedeného Úsvitu.

Volební preference SPD v roce 2017 ovlivní vznik nových subjektů s podobnou rétorikou a zaměřených na totožné voliče. Například Řád národa – Vlastenecká unie nebo Realisté zaujímají na mnoho věcí shodné názory. Budou tedy rozhodovat personální sympatie a prezentace v médiích. Obojí má SPD v čele s Tomiem Okamurou na vyšší úrovni oproti konkurenčním stranám. Řád národa – Vlastenecká unie nemá širší podporu a není vidět v médiích. Realistům zase chybí pevná základna voličů a příznivců.

Strana SPD s 10%?

Podle SANEPu SPD zaznamenalo nárůst o 3% potencionálních voličů od května do června. Pokud se SPD povede volební finiš v září a říjnu, tak by na 10% měla tato strana dosáhnout. STEM vidí volební preference SPD na podzim o poznání hůře. V jejich simulovaných volbách by partaj Tomia Okamury získala pouhých 4,5%, což by nestačilo ani na vstup do Poslanecké sněmovny.

Zásadní pilíře pro úspěch SPD bude odčerpání zbylých voličů Úsvitu a jasné vymezení proti stranám typu Řád národa – Vlastenecká unie. Pokud strana udrží nastolený trend posledních měsíců, tak tu je šance na dvouciferný výsledek a tím i na zásadnější roli v Poslanecké sněmovně. SPD preference jsou velice rozlišné od 3% do 15 % a bude záležet na posledních měsících volební kampaně. V případě dosažní dvouciferného výsledku by strana nejspíše předehnala etablované strany typu ODS nebo TOP 09.

SPD by se klidně mohla stát také vládní stranou, protože po volbách mnoho stran deklarovalo, že nebudou spolupracovat s ANO 2011. SPD by mohla být menším koaličním partnerem a obě strany dohromady by mohly mít pohodlnou většinu v Poslanecké sněmovně. Vše však záleží na tom, jak dopadnou volby v říjnu 2017.

 

Patrik Pilous (Autor)

Autor se věnuje volbám v České republice a snaží se na volební aktéry a volební procesy nahlížet netradičně. Články autora se věnují novým trendům ve volebních kampaních a netradičním metodám ve volebních analýzách.

Komentáře

  1. Jaké emoce vyvolávají volební lídři v ČR – České volby

    […] než na opačné straně. Nejvyšší zisk „Líbí se mi“ dosáhl bezkonkurenčně Tomio Okamura s 16,2%, což je podobně vysoký zisk jako ostatní lídři dohromady v této kategorii. Druhý byl Andrej […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *