výsledky parlamentních voleb Babiš
Parlamentní volby

Jaké budou výsledky parlamentních voleb 2017?

Jaké budou výsledky parlamentních voleb 2017 lze jen těžko odhadnout. V letošních volbách do Poslanecké sněmovny je mnoho stran lavírujících na hranici 5%. Pokud se volební finiš nepovede TOP 09 nebo KDU-ČSL nemusejí se do dolní komory parlamentu vůbec dostat. Naopak SPD, Realisté a Piráti mají podle mnohých průzkumů slušnou šanci si nějaký ten mandát urvat. Dále tu máme trojici stran s nižšími šancemi na vstup do Poslanecké sněmovny (Svobodní, Úsvit a Zelení). Zásadní pro počty mandátů bude počet stran, které se přehoupnou přes 5%.

Pokud se z výše jmenovaných osmy stran nedostane do Poslanecké sněmovny žádná nebo jedna, tak to jasně bude hrát do karet velkým stranám (nejvíce možná ANO 2011).  ANO 2011 při této konstelaci a svém dobrém výsledku může pomýšlet na jednobarevnou vládu. Jestli se však z výše jmenovaných dostane do parlamentu okolo šesti stran, tak bude osazenstvo rozmělněné a většinová vláda by nebyla možná. V takovém případě bude pravděpodobná vláda dvou až čtyř koaličních partnerů.

Výsledky parlamentních voleb 2017

ANO 2011 by mělo získat okolo 70 až 90 mandátů v Poslanecké sněmovně a to by této straně mělo zaručit další působení ve vládě. Zisk pravicových stran se bude pohybovat maximálně okolo 50 mandátů a jedinou nadějí dostat se do vlády je spojení právě s Andrejem Babišem. Podobné vyhlídky mají i ostatní strany a nebo mohou vytvořit 3-5 člennou vládu napříč politickým spektrem.

Andrej Babiš by mohl najít spojence i mezi novými subjekty v parlamentu. O koalici s ANO 2011 by jistě měli zájem zástupci SPO, ale jejich preferenční výsledky ukazují spíše někam k 1,5%.  U ostatních stran je spolupráce s ANO 2011 velkou neznámou, protože minimálně v předvolební kampani se proti této straně všichni vymezují.

Nová vláda 2017

Uvidíme, jaké strany utvoří novou vládu. Z preferencí vychází, že Andrej Babiš bude hrát první housle a ostatní se mohou poprat o to být menším koaličním partnerem ANO 2011. Strany ČSSD a KDU-ČSL si již tuto spolupráci vyzkoušely – naopak TOP 09 a ODS se tak silně vymezují vůči této straně miliardáře a oligarchy, že by otočení jejich postoje bylo těžko obhajitelné. Paradoxně nejvíce představitelným koaličním partnerem pro ANO 2011 by mohla být KSČM, která po roce 1989 ve vládě ještě nebyla. Možná se tedy dočkáme vlády ANO 2011 s KSČM, oligarchy s přispěním soudruhů.

Patrik Pilous (Autor)

Autor se věnuje volbám v České republice a snaží se na volební aktéry a volební procesy nahlížet netradičně. Články autora se věnují novým trendům ve volebních kampaních a netradičním metodám ve volebních analýzách.

Komentáře

  1. Volební preference říjen 2017 – České volby

    […] a STAN. Až na konci října zjistíme, které volební preference se mýlili a také ty jenž byli volebnímu výsledku […]

  2. Jaké emoce vyvolávají volební lídři v ČR – České volby

    […] oblíbenými politiky byli oba rivalové Miroslav Kalousek a Andrej Babiš. Když označíme voliče TOP 09,  tak je zarážející kolik lidí „Štve“ Miroslav […]

  3. Osobnosti volební kampaně v podzimních volbách 2017

    […] mediální podpora ANO 2011 od obou těchto vlivných osobností by mohla mít zásadní vliv na volební výsledek. Piráti sázejí na méně známé osobnosti a také méně násilnou formu podpory – zatím […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *