Prezidentské volby ČR 2018 preference
Prezidentské volby 2018

Prezidentské volby ČR 2018 preference

Prezidentské volby se v České republice uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Preference prezidentských kandidátů byly dlouhou dobu ve stínu preferencí politických stran do parlamentních voleb 2017.  Prezidentská kampaň nedá občanům ČR nejspíše klid ani přes Vánoce – přece jen tři týdny před volbami je ideální čas na politickou mobilizaci a agitaci. Tak co. Obhájí v lednu Miloš Zeman prezidentský úřad nebo ho předstihne někdo jiný?

To je složitá otázka a částečně nám napoví také výsledek parlamentních voleb v říjnu. Pokud drtivě zvítězí ANO 2011, tak se dá předpokládat, že tato voličská masa z velké části podpoří také Miloše Zemana. Toto tvrzení nevychází jen z prohlášení zpěvačky Heleny Vondráčkové (deklarovala rezolutně volbu ANO 2011 a Miloše Zemana), ale z celé řady sociologických průzkumů.

Pomůže nám odhadnout, jak skončí prezidentské volby Prezident 21. Možná ano a možná ne. Voleb se stále účastní mnoho lidí, jenž se na internetu kouknou maximálně na Seznamu na zprávy a počasí. Hry, ankety Prezident 21 se účastní úzký vzorek populace. Preferenční hlasy jsou udělovány ve formátu 3+1 (tři hlasy kladné a jeden záporný). A kdo tedy vede v tomto zajímavém preferenčním průzkumu? Jiří Drahoš předstihl Michala Horáčka a zdá se být největším možným vyzyvatelem Miloše Zemana.

 

Prezidentské volby ČR 2018

 

Prezidentské volby ČR 2018 – preference kandidátů

Dvoukolový volební systém je zásadní pro celkového vítěze. Jaké jsou možné modely dvoukolového volebního klání?

Miloš Zeman vyhraje drtivě první kolo prezidentských voleb s 10% náskokem před druhým kandidátem, avšak ve druhém kole poměrně jasně prohraje. Příznivci ostatních kandidátů podpoří jeho vyzyvatele. U Jiřího Drahoše nejsou příliš rozpory, ale pokud by se do druhého kola dostal Michal Horáček, tak by měl Miloš Zeman poměrně slušné vyhlídky.

Co může dále zamíchat karty?

  • Miloš Zeman se prezidentských voleb 2018 nezúčastní, protože mu to zdravý nedovolí.
  • Některý kandidát bude dehonestován = někdo někde na něj něco vyšťourá.
  • Přijde silný kandidát podobného ražení jako Miloš Zeman a rapidně přetáhne jeho voličskou základnu.
  • Miloš Zeman bude mít volební kampaň na „háku“ a dostatečně nezmobilizuje své voliče.
Patrik Pilous (Autor)

Autor se věnuje volbám v České republice a snaží se na volební aktéry a volební procesy nahlížet netradičně. Články autora se věnují novým trendům ve volebních kampaních a netradičním metodám ve volebních analýzách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *