Předčasné volby do Poslanecké sněmovny 2018

předčasné volby ANO 2011

Již několik dní po oznámení drtivého vítězství ANO 2011, se začíná hovořit o předčasných volbách. ANO 2011 získalo ve volbách 78 mandátů a sehnat koaličního partnera se zdálo být poměrně jednoduché.

Zisky ostatních stran byly ovšem poměrně nízké oproti ANO 2011. Andrej Babiš uvažoval racionálně a podle americké teorie koalic. Bude se snažit spojit s co nejméně politickými subjekty a utvořit vládní většinu. Podle této logiky ANO 2011 vyplynulo jediné řešení – utvořit koalici s ODS, což potvrdil dva dny po volbách sám Andrej Babiš. ODS však koalici s ANO 2011 zatím odmítá.

Další na řadu by tedy přišly politické strany se ziskem 22 mandátů SPD a Piráti. Piráti zatím bojkotují jednání s Andrejem Babišem, jenž by se možné koalici s nimi nebránil. SPD by naopak o spolupráci stála, ale této spolupráci zase není nakloněn Andrej Babiš. Zde je tedy vykreslen základní pat na úrovni spolupráce dvou stran.

Hrozí nesestavení vlády a předčasné volby?

V současné době je ještě brzo hovořit o předčasných volbách. Nejdříve bude probíhat několik kol jednání, kde bude Andrej Babiš a jeho tým předkládat návrh jednotlivým stranám. ANO 2011 nejspíše bude usilovat o obnovení vlády s ČSSD a KDU-ČSL. Pro ČSSD je však vzhledem k předvolební kampani složité vstoupit do vlády s ANO 2011.

Komu by pomohly předčasné volby v roce 2017-2018?

Předčasné volby by nejspíše pomohly právě nynějšímu vítězi voleb ANO 2011. Andrej Babiš by žádal od voličů silnější mandát, aby už nepotřeboval koaličního partnera a voliči by na to mohli slyšet. I ODS by si nejspíše polepšila v předčasných volbách a dostala by se na nějakých 30 mandátů. Třetí stranou s lepším výsledkem, než je ten současný by byla nejspíše strana STAN.

Naopak strany TOP 09, ČSSD a KSČM by měly starosti s udržením v Poslanecké sněmovně. Tyto strany jsou finančně vyčerpané a drží si auru poražených. I Pirátům by se nemuselo podařit své mladé příznivce zmobilizovat v takové míře jako v řádných volbách.

Menšinová vláda ANO 2011

Možné kompromisy pro ODS by byly dva. Prvním je odstoupení dvou stíhaných představitelů ANO 2011 – tedy předsedy Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Tento první ústupek se nezdá v současné situaci příliš pravděpodobný. Andrej Babiš vyhrál volby, tak teď neodstoupí a nenechá vládnutí jiným. ODS také ví, že tímto požadavkem oslabuje sílu ANO 2011.

Druhá varianta je tichá podpora ODS a menšinová vláda ANO 2011. Tato varianta se však nezdá pro ODS vzhledem k budoucnosti strany  výhodná. A kdy by se mohly konat předčasné volby, když se Andrej Babiš s nikým nedohodne? Nejspíše až po volbách prezidentských. Zatím jsou ale povolební jednání na samém začátku.

Autor Patrik Pilous

Autor se věnuje volbám v České republice a snaží se na volební aktéry a volební procesy nahlížet netradičně. Články autora se věnují novým trendům ve volebních kampaních a netradičním metodám ve volebních analýzách.

Všechny články autora Patrik Pilous →

2 Comments on “Předčasné volby do Poslanecké sněmovny 2018”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *