Aktuální volební preference

Aktuální volební preference

Těsně před volbami se každý ptá, jaké jsou aktuální volební preference. Letošní říjnové preference přejí například SPD nebo ANO 2011. Největšímu dilematu čelí voliči malých stran, které se pohybují na hraně nebo za hranou vstupu do sněmovny.

Pokud se chytáte volit Zelené, Realisty, STAN nebo Svobodné, tak je zde velká šance propadnutí hlasu. Přesnost volebních preferencí není nijak závratná, jak jsme zjistili při minulých volbách. Vstup do Poslanecké sněmovny nemusejí mít jistý ani SPD, TOP 09 nebo KDU-ČSL.

O kolik se zmýlí poslední aktuální preference?

Odchylku žádná společnost zabývající se výzkumem preferencí negarantuje. Jak by také mohla. Možná odchylka může dosáhnout až jedné třetiny. Takže pokud má politická strana preference 6%, tak může klidně dostat 4% nebo 8%. Záleží na dvou aspektech: jak moc se povedl průzkum veřejného mínění a také jak se straně povedlo v posledních měsících zmobilizovat voličský potenciál.

Patrik Pilous (Autor)

Autor se věnuje volbám v České republice a snaží se na volební aktéry a volební procesy nahlížet netradičně. Články autora se věnují novým trendům ve volebních kampaních a netradičním metodám ve volebních analýzách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *