Nejsilnější pravicová politická strana ODS

2
393
ODS nejsilnější pravicová strana

Často je slyšet pojem „pravicová politická strana“ nebo „pravice“. Co si pod tímto vágním termínem představit a co jím myslí lidé, kteří ho používají? Kořeny tohoto pojmu sahají až do dob Velké francouzské revoluce, kdy zasedaly Generální stavy. V 19. a 20.století dostávala pravice i levice nový obsah, který se začal pomalu přiřazovat k vznikajícím politickým stranám.

Mnoho lidí cítí s pravicovými postoji sounáležitost a mnoho lidí je odsuzuje. Častokrát s vírou v nějaký princip lidé volí strany, kterým věří, že tento princip prosadí nebo udrží a rozšíří. Víra ve volný obchod a tržní prostředí je jeden ze základních pravicových principů. Koho volit pokud jste příznivcem volného obchodu, tržního prostředí a spíše slabšího státu ?

ODS a její političtí konkurenti

Před deseti lety by jste měli jasno – volili by jste ODS. Jenže dnes má ODS oslabenou pozici a nejen ona. Objevily se nové typy stran, které ODS rapidně ubraly voliče. V první řadě Andrej Babiš s jeho projektem centrálně řízené podnikatelské strany, který může v těchto volbách dojít k vyvrcholení triumfu a získat nadpoloviční většinu. Dále strany protestní, proti-migrační – jednoduše strany, které nabízejí alternativu k otevřené a evropsky řízené politice (Realisté, Řád národa – Vlastenecká unie). Také posilují Piráti, jenž mají letos možnost dostat se do Poslanecké sněmovny.

V této konkurenci mnoha stran a názorů se elektorát ODS rozprchl. Kde jsou časy atakování 30% hlasů? Pryč. ODS se snaží této výzvě postavit a vytvořit opozici vůči ANO 2011. V dnešním světle se zdá být nejlepší alternací, jelikož záře TOP 09 pomalu uhasíná a v letošních volbách se nemusí vůbec dostat do Poslanecké sněmovny. TOP 09 se svými názory vzdálila klasickému pravicovému voliči a nevytváří pro ně atraktivní politiku.

Předseda ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala příliš neoslní svým charismatem, ale otázkou je, jestli je to třeba. Volič by se možná neměl upínat k personě lídra, ale více nahlédnout pod slupku a podívat se na konkrétní politické vize a program. Petr Fiala získává politické body svojí důvěryhodností, když v letošním šetření SANEPu obsadil třetí pozici za Tomiem Okamurou a Andrejem Babišem. Předseda ODS také zlepšuje své rétorické schopnosti, jak jsme to v nedávné minulosti mohli vidět u Andreje Babiše.

Zásadním pro ODS a Petra Fialu bude přesvědčit voliče ANO 2011, že politika ODS jim bude nakloněná více. Vždyť minimálně jedna třetina voličů ANO 2011 dříve volila pravicové strany.

2 KOMENTÁŘE

  1. […] ODS přišla s populárním Martinem Dejdarem, který hrál v mnoha oblíbených filmech. Mladší generace ho bude zase spíše znát jako dokonalého dabéra Barta Simpsona. Spolu s lídrem ODS Petrem Fialou budou objíždět a diskutovat s přítomnými lidmi. Motivací pro Martina Dejdara je podle jeho slov boj proti možnosti vlády, jejíž součástí by byla i KSČM. Chce silnou pravici a tu pro Martina Dejdara představuje ODS. Za měsíc uvidíme, jestli Martin Dejdar zafungoval a ODS se alespoň dostane před tolik proklínanou KSČM. Mezi další známé podporovatele ODS patří dlouhodobě Lucie Bílá, Ivan Mládek nebo Tomáš Töpfer. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here