Nejsilnější pravicová politická strana ODS

ODS nejsilnější pravicová strana

Často je slyšet pojem „pravicová politická strana“ nebo „pravice“. Co si pod tímto vágním termínem představit a co jím myslí lidé, kteří ho používají? Kořeny tohoto pojmu sahají až do dob Velké francouzské revoluce, kdy zasedaly Generální stavy. V 19. a 20.století dostávala pravice i levice nový obsah, který se začal pomalu přiřazovat k vznikajícím politickým stranám.

Mnoho lidí cítí s pravicovými postoji sounáležitost a mnoho lidí je odsuzuje. Častokrát s vírou v nějaký princip lidé volí strany, kterým věří, že tento princip prosadí nebo udrží a rozšíří. Víra ve volný obchod a tržní prostředí je jeden ze základních pravicových principů. Koho volit pokud jste příznivcem volného obchodu, tržního prostředí a spíše slabšího státu ?

ODS a její političtí konkurenti

Před deseti lety by jste měli jasno – volili by jste ODS. Jenže dnes má ODS oslabenou pozici a nejen ona. Objevily se nové typy stran, které ODS rapidně ubraly voliče. V první řadě Andrej Babiš s jeho projektem centrálně řízené podnikatelské strany, který může v těchto volbách dojít k vyvrcholení triumfu a získat nadpoloviční většinu. Dále strany protestní, proti-migrační – jednoduše strany, které nabízejí alternativu k otevřené a evropsky řízené politice (Realisté, Řád národa – Vlastenecká unie). Také posilují Piráti, jenž mají letos možnost dostat se do Poslanecké sněmovny.

V této konkurenci mnoha stran a názorů se elektorát ODS rozprchl. Kde jsou časy atakování 30% hlasů? Pryč. ODS se snaží této výzvě postavit a vytvořit opozici vůči ANO 2011. V dnešním světle se zdá být nejlepší alternací, jelikož záře TOP 09 pomalu uhasíná a v letošních volbách se nemusí vůbec dostat do Poslanecké sněmovny. TOP 09 se svými názory vzdálila klasickému pravicovému voliči a nevytváří pro ně atraktivní politiku.

Předseda ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala příliš neoslní svým charismatem, ale otázkou je, jestli je to třeba. Volič by se možná neměl upínat k personě lídra, ale více nahlédnout pod slupku a podívat se na konkrétní politické vize a program. Petr Fiala získává politické body svojí důvěryhodností, když v letošním šetření SANEPu obsadil třetí pozici za Tomiem Okamurou a Andrejem Babišem. Předseda ODS také zlepšuje své rétorické schopnosti, jak jsme to v nedávné minulosti mohli vidět u Andreje Babiše.

Zásadním pro ODS a Petra Fialu bude přesvědčit voliče ANO 2011, že politika ODS jim bude nakloněná více. Vždyť minimálně jedna třetina voličů ANO 2011 dříve volila pravicové strany.

Autor Patrik Pilous

Autor se věnuje volbám v České republice a snaží se na volební aktéry a volební procesy nahlížet netradičně. Články autora se věnují novým trendům ve volebních kampaních, preferenčním šetřením a metodám ve volebních analýzách.

Všechny články autora Patrik Pilous →

2 Comments on “Nejsilnější pravicová politická strana ODS”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *