Jaké emoce vyvolávají volební lídři v ČR

2
1918
volební lídři v ČR

Měření popularity politiků, volebních lídrů a politických stran je poměrně běžnou praxí. Behavio nyní zařadilo do výzkumu popularity emotikony, které měly respondenti přiřadit k jednotlivému politikovi nebo straně.  Na výběr bylo z šesti druhů emotikonů: Líbí se mi, Fajn, Žádný, Chmm, Blee, Štve mě. Některé z těchto výrazů bychom možná více čekali ve školce než při seriózním měření popularity, ale pro respondenty je možná autentičtější přiřazovat právě tyto bezprostřední výrazy s emotikony.

Volební lídři - emotikony

Škála obsahuje pět hodnotících emotikonů a jeden neutrální, který umožňuje vyjádřit nulové emoce k danému lídrovi. Behavio vyjádřilo svůj dataset graficky trochu nepřehledně, protože nejsou jasně vidět procentuální zisky u daného emotikonu. Nicméně na první pohled je vidět, že respondenti volili spíše negativní emotikony a s převahou modré barvy nad červenou neskončil žádný politik ani strana. Pokud měl politik nebo strana vysoký procentuální zisk v šedivé kolonce (žádná emoce, postoj), tak je buď velmi neutrální, nevýrazný nebo ho respondenti prostě neznají. Jan Farský ze STANU nasbíral téměř polovinu emotikonů „žádný“ a to nejspíše pro jeho všeobecnou mediální neznámost. Vysoký počet „žádný“ získal také Petr Fiala, který spíše než že by ho respondenti neznali, mohl vyvolávat právě takovou emoci „žádný“ – Petr Fiala byl často označován za nevýrazného a neautentického lídra strany.

Lídři
(Zdroj: Behavio)

Volební lídři v ČR – emotikony

V následující tabulce je vyselektováno sedm lídrů politických stran do voleb 2017. Tato tabulka vychází z datasetu Behavia a přehledně ukazuje, jaký lídr získal kolik procent u jednotlivého emotikonu. Červená ukazuje nízký procentuální zisk u daného emotikonu a zelená zisk vysoký. Jak bylo naznačeno výše, zisky u pozitivních emotikonů byly výrazně nižší než na opačné straně. Nejvyšší zisk „Líbí se mi“ dosáhl bezkonkurenčně Tomio Okamura s 16,2%, což je podobně vysoký zisk jako ostatní lídři dohromady v této kategorii. Druhý byl Andrej Babiš a tak tomu bylo i ve druhé kategorii „Fajn“.

Nejméně oblíbenými politiky byli oba rivalové Miroslav Kalousek a Andrej Babiš. Když označíme voliče TOP 09,  tak je zarážející kolik lidí „Štve“ Miroslav Kalousek mezi vlastními voliči. Možná by TOP 09 prospělo tohoto neoblíbeného politika odstranit z pozice lídra a na jeho místo dosadit někoho sympatického a nového. Nejméně u kategorie „Štve mě“ zaznamenal Petr Fiala, který měl však nejnižší zisk i u kategorie „Líbí se mi“.  Tyto výsledky ukazují zvláštní auru, kterou tento politik tvoří – aura je nejspíše prázdná, když si ho většina lidí s jiným emotikonem nespojí.

Popularita lídrů politických stran

Měření popularity dělá například i STEM, u kterého mají politici o něco příznivější výsledky. Především si zde mění pozici Andrej Babiš s Tomiem Okamurou. Tomio Okamura celkově ve výsledcích STEMU nebývá dobře umístěn a nejhorším možným hodnocením ho označilo nejvíce respondentů z vybraných politiků.  Kategorie u obou šetření se poměrně zásadně liší. Mimo počtu kategorií, jenž má STEM jen pět, je u STEMU kategorii „Neznají ho“ tedy významově odlišná od „Žádné“ u Behavia. Emotikon s „Žádné“ mohou dát i lidé znající danou osobnost, ale nemající k ní jiný možný vyjádřitelný symbol, vztah.

STEM politici
(Zdroj: STEM)
Předchozí článekForma tvorby voličských preferencí se mění
Další článekOsobnosti volební kampaně v podzimních volbách 2017

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here