Elektronické volby v České republice

0
1952
Elektronické volby v České republice

Elektronické volby v České republice jsou zatím budoucností a možná i velmi vzdálenou. Přitom jinde to funguje již delší dobu. Vzorovým příkladem  funkčního online hlasování je Estonsko, kde se první e-volby konaly již v roce 2005. Bylo to jen referendum v hlavním městě, ale projekt online hlasování se skvěle osvědčil. O dva roky později se proto nebáli v Estonsku uspořádat online volby do Poslanecké sněmovny. Bavíme se o roku 2007!

Elektronické volby byly samozřejmě po boku tradičních voleb – volič si jednoduše mohl vybrat. V Estonsku je potřeba k volbám ID karta nahrazující tradiční občanský průkaz. Karta ID obsahuje mikročip s osobními údaji a dva digitální certifikáty – první na autentizaci voliče a druhý obsahuje jeho elektronický podpis. Pokud volič použije online hlasování, tak ho může do daného limitu svůj názor přehodnotit a hlas dát jinam.

Volba je poměrně jednoduchá. V prvním kroku však musíte vložit kartu ID do čtečky doma nebo na místě s veřejným internetem. Poté po zadání pinu proběhne volba a je hotovo. Systém je důkladně šifrován a velice dobře chráněn proti hackerským útokům.

Estonsko díky své minulosti a geografickému umístění mělo strach především ze sofistikovaných ruských hackerských útoků. Systém však i tuto zatěžkávací zkoušku zvládl.

V roce 2007 byla volební účast v Estonsku 61,9% a z toho 5,5% lidí hlasovalo pomocí online volby.  O čtyři roky později stoupla celková volební účast o 1,6% hlasu, ale podíl elektronicky hlasujících voličů se téměř zpětinásobil.

Přístup k internetu jako základní předpoklad pro online hlasování

Přístup k internetu v domácnostech je velice důležitý pro online hlasování, ale není to jediný předpoklad. Pokud budou potřeba pro elektronické volby čtečky ID nebo občanského průkazu, tak nám samotný internet stačit nebude.

Jak je na tom Česká republika s přístupem k internetu?

hlasování po internetu

Zas tak úplně špatně ne. Elektronické volby zkoušely již také ve Finsku, Franci a Nizozemsku. Ani jedna z těchto zemí nedokázala uspořádat tak povedené volby po internetu jako byly ty v Estonsku. Tato malá pobaltská země se nebála jít novou cestou a nyní je lídrem v e-volbách i e-governmentu. Možnosti podnikatelů řídit své firmy v Estonsku po internetu a komunikace s úřady je na vysoké úrovni. Čekací doby jsou jedny z nejmenších na světě.

Zdá se krásná tato „estonská cesta“. Uvidíme, jakým směrem to požene naše budoucí vláda. Elektronické volby v České republice nejspíše jen tak nebudou a budeme si muset vystačit s nešťastným zákonem EET. Tento zákon také využívá moderní techniky, ale ty lidem komplikují život, místo toho aby ho usnadňovaly.

Předchozí článekSázky na volební výsledky
Další článekŽádost o voličský průkaz 2017-2018

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here