Mapa států USA podle HDP | Proč jsou Spojené státy stále silné?

1
11443

USA má dnes druhou největší ekonomiku na světě za Čínou, která disponuje obrovským lidským kapitálem. Dvacáté století lze označit jako století, kdy Spojené státy americké dominovaly světu.

Spojené státy byly rozhodující silou v obou světových válkách, kdy měly ze všech spojenců nejstrategičtější pozici. Bojovalo se daleko od jejich území a vždy se připojili až v pokročilejší fázi války. USA těžily z například z výroby zbraní pro spojence, půjček i strategické výhody vítěze.

V roce 1989 měl SSSR zhruba třikrát slabší ekonomiku než USA.

USA následnou studenou válku se SSSR vyhrály díky ekonomickému úspěchu. Spojené státy byly o tolik výkonnější a ekonomicky úspěšnější, že to spolu s mnoha dalšími okolnostmi východní blok zkrátka položilo.

Mapa států USA a jejich ekvivalent u ostatních států | HDP

USA tvoří celkem 50 států a Washington, D.C., který má zvláštní status. Ekonomicky nejvýkonnějším státem je Kalifornie, která je populačně zhruba stejně velká jako Polsko, ovšem její HDP je vyšší než Velké Británie! Kalifornie je velmi vyspělým státem USA, kde je průměrný plat téměř o polovinu vyšší než je průměr USA. V Silicon Valley je největší a nejznámější centrum počítačového průmyslu a v Hollywood zase centrum světové kinematografie.

  1. Kalifornie ($ 2.97 bilionů USD ) – Velká Británie ($ 2.81 bilionů USD)
  2. Texas ($ 1.78 bilionů USD) – Kanada ($ 1.73 bilionů USD)
  3. New York ($ 1.70 bilionů USD) – Korea ($ 1.66 bilionů USD)
  4. Florida ($ 1.04 bilionů USD) – Mexiko ($ 1.20 bilionů USD)
  5. Illinois ($ 868 miliard USD) – Nizozemsko ($ 910 miliard USD)
  6. Pennsylvanie ($ 798 miliard USD) – Saúdská Arábie ($ 770 miliard USD)
  7. Ohio ($ 680 miliard USD) – Švýcarsko ($ 709 miliard USD)
  8. New Jersey ($ 634 miliard USD) – Tchaj-Tchaj-Tchaj-Wanu ($ 603 miliard USD)
  9. Georgie ($ 595 miliard USD) – Švédsko ($ 555 miliard USD)
  10. Massachusetts ($ 577 miliard USD) – Polsko ($ 550 miliard USD)

Texas je velice dynamicky rostoucím státem, kde k vysokému HDP přispívá také vyspělé a efektivní zemědělství. V Texasu má sídlo například počítačová firma Dell a také proslul těžbou ropy. Texas má srovnatelné HDP jako Kanada, která je územím i populací značně větší.

USA si drží primát ve finančnictví i kulturní oblasti

Třetí nejvyšší HDP má New York, který je nejlidnatějším městem USA již přes 200 let. New York je symbolem USA a také nejznámějším městem Spojených států v zahraničí. V tomto městě se nacházejí významná centra obchodu a financí, které hýbou celým světem. Washington, D.C. je hlavním městem USA, ovšem finančním centrem je bezpochyby New York. Za kulturní centrum se pak považuje již výše zmíněná Kalifornie.

Florida je čtvrtou nejvýkonnější ekonomikou USA a její výkon se dá připodobnit k jižnímu sousedovy, Mexiku. Florida je turistickým rájem Spojených států, kam se přesouvá mnoho movitých lidí z celého světa. Srovnání HDP s Mexikem ukazuje, proč se mnoho Mexičanů snaží dostat právě na Floridu. Mexiko má zhruba 125 milionů obyvatel a podobné HDP jako Florida s 21 milióny.

Vývoj 20 ekonomicky nejvyspělejších států za posledních 200 let.

Spojené státy americké byly v 90. letech považovány za hegemona unipolárního systému, ovšem v současnosti se zdá, že náskok USA před ostatními hráči se snižuje. Největším vyzyvatelem USA bude a je Čína, která čerpá především z neuvěřitelného lidského kapitálu.

Indie je svírána obrovskou chudobou a slabším strategickým plánováním. V blízké budoucnosti jsou možné kolapsy této země a opětovné zastavení růstu ekonomiky. Indonésie nebo Brazílie se nejspíše zásadněji nepřiblíží ekonomickému výkonu USA, i když je na to jejich geografická poloha a počet obyvatel kvalifikují.

Mnozí vědci i spisovatelé předpokládají úpadek USA, ale to je spíše nafouknutou senzací. Spojené státy si budou držet dle ekonomických průzkumů i v následujících letech velice významnou pozici, které bude jen velmi pomalu podléhat tlaku demograficky větší Číny.

Předchozí článekDruhá protibabišovská demonstrace na Letné 16. listopadu | Co přinese demonstrace 30 let po pádu komunistického režimu?
Další článekTrikolóra si oficiálně zvolila Klause mladšího jako předsedu | Prosadí se?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here