Kampaň Koalice Přísaha – Motoristé (Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty a Motoristé sobě), která skončila třetí v českých eurovolbách, budí pochybnosti. Jak stylem, tak tím, odkud získali peníze na volby.
Turkovu kampaň prý platili členové Klubu motoristů. Spolek ale v jeho sídle podle sdělení Hospodářských novin nikdo nezná, nemá web, chybí i na sítích.
Významná část financí na kampaň europoslanců Filipa Turka a Nikoly Bartůšek (koalice hnutí Přísaha a Motoristé sobě) před evropskými volbami má nejasný původ.
Obsah článku
- 1 Obelhali traktorista Šlachta a nacista Turek voliče?
- 2 ODS nechce spolupracovat se Šlachtovou Přísahou
- 3 Zahradil ve štábu Přísahy, ostatní vlivní z ODS Šlachtu kritizují
- 4 Spolupráce bývalých elitních policistů s vyděrači? Jde o právní stát!
- 5 Zákaz spalovacích motorů již byl odsouhlasen
- 6 Turek by chtěl do stejné frakce jako ODS, ale nedistancoval se od svastiky
- 7 Ušatý traktorista Šlachta: Nespravedlivý příběh elitního policejního traktoristy
- 8 Šlachtu soud usvědčil jako lháře!
Obelhali traktorista Šlachta a nacista Turek voliče?
Jak upozornil Deník N, část z nákladů na kampaň koalice, která skončila ve volbách na třetím místě a získala dva mandáty, uhradil Klub motoristů. Suma 800 tisíc korun podle vedení spolku pocházela z členských příspěvků. Klub ale odmítá jakkoli prokázat, že má skutečně počet členů, od kterých by nashromáždil takový obnos. Pochyby o množství členů a původu částky vzbuzuje podle zjištění Hospodářských novin, že o spolku na adrese, kde má sídlit, nikdo netuší, neexistuje jeho web, sociální sítě ani dohledatelná činnost.
Klub motoristů vznikl – tehdy ještě pod názvem Spolek motoristé Praha – v červnu 2022 podobně jako hnutí Motoristé sobě (převzetím a přejmenováním Strany nezávislosti ČR). Předsedou obou uskupení se stal tiskový mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka.
Až na konci dubna 2023 však svolal spolek první valnou hromadu, na které se podle zápisu, jenž je k dispozici v obchodním rejstříku, sešli pouze tři jeho členové. Kromě Macinky také Viktor Janeček a Ondřej Pecák.
Ve stanovách klubu přitom stojí, že aby byla valná hromada usnášeníschopná, musí na ní být přítomna nadpoloviční většina členů spolku s hlasovacím právem. V dubnu 2023 k tomu stačili tři lidé. Na další valnou hromadu od té doby členové spolku čekají.
O tom, že provoz klubu podporujícího Filipa Turka, na kterého během kampaně do eurovoleb vyšlo najevo, že měl na automobilové přilbě nacistický symbol a při závodech automobilů hajloval, nejspíš není nijak hektický
V obchodním rejstříku lze zjistit adresu sídla Klubu motoristů – Revoluční 1082/8, Nové Město, Praha 1, kde sídlí desítky firem, včetně advokátů, vzdělávacích společností či spolků. Klub motoristů ale na seznamu v průjezdu budovy není a nikdo ho tu nezná.
Celkem koalice utratila podle tiskového mluvčího Ondřeje Požára za kampaň devět milionů korun, hnutí Motoristé sobě k tomu přispělo 2,4 milionu. Největšími dárci Motoristů sobě byli podle transparentního účtu hnutí kromě Klubu motoristů za poslední rok firma Internet4you.cz z Břeclavska, která věnovala 250 tisíc korun. Druhá byla s 200 tisíci pražská investiční společnost MI Estate, kterou spoluvlastní Maxim Ponomarenko, opakovaně odsouzený za podvody a vydírání. Třetí pak projekční společnost Grenop z Říčan se 181 tisíci českých korun.
Sto padesát tisíc českých korun pak dal hnutí Zbyněk Knoll, spolumajitel skupiny Tipsport. Sto tisíc poskytl také podnikatel Richard Chlad, který spoluzaložil firmu Krijcos, jež dodávala hrací automaty do heren a nočních klubů, a netají se svými minulými kontakty a spoluprací s odsouzeným podnikatelem Radovanem Krejčířem.
ODS nechce spolupracovat se Šlachtovou Přísahou
Hnutí Přísaha získala nejvíce peněz ze státních příspěvků na svoji politickou činnost, největšími soukromými sponzory byli její předseda Robert Šlachta s 300 tisíci korunami a místopředseda Jaroslav Pelc s 222 tisíci korunami.
Některé programové průsečíky spustily debatu o tom, zda by současná nejsilnější vládní strana ODS nemohla najít potenciální koaliční partnery v koalici Přísahy a Motoristů sobě, která výrazně uspěla v eurovolbách.
Například podle nynějšího europoslance Jana Zahradila (ODS) je především v Motoristech potenciál, naopak s Přísahou Roberta Šlachty by podle představitelů vedení ODS neměla strana vůbec navazovat kontakt.
Na průsečík mezi programem ODS a koalice Přísahy s Motoristy upozornil už dříve ve vysílání CNN Prima News europoslanec Alexandr Vondra (ODS), když se řešila možná spolupráce s lídrem koalice Filipem Turkem. „Pokud jde o Motoristy, tak v jejich programu ohledně automobilů, Green Dealu či průmyslové politiky vidím poměrně vysokou míru shody a to jsem i Filipu Turkovi říkal. Druhá stránka ale jsou ty koketerie s hákovými kříži, to je pro mě něco naprosto nepřijatelného. Zatím jsem neslyšel žádné jasné distancování,“ uvedl následně pro týdeník Echo24 Vondra v narážce na fotky, které Turka před volbami spojily s nacistickými symboly.
Zahradil ve štábu Přísahy, ostatní vlivní z ODS Šlachtu kritizují
Odcházející europoslanec Jan Zahradil (ODS) se objevil ve volebním štábu Přísahy s Motoristy, což vyvolalo spekulace ohledně jeho budoucí politické příslušnosti. „Nikam nepřestupuji,“ vyvrátil nicméně tyto spekulace pro Echo24 končící europoslanec.
Jiná věc je ale podle Alexandra Vondry Přísaha Roberta Šlachty. „Když řekneme jméno Robert Šlachta před kýmkoliv z ODS, tak odhadujte tu reakci. To by skoro stálo za to si udělat anketu, kdo by chtěl s ním spolupracovat,“ řekl Vondra s tím, že stejný názor má na domácí i na evropské úrovni.
„Přísaha je problém, samozřejmě. Respektive Přísaha Roberta Šlachty je problém. Já jsem členem ODS na evropské úrovni, já nejsem nějaká jiná entita, takže evropská úroveň v tomhle smyslu není ničím odlišná od té domácí. Já nevím, jestli Turek má ještě i teď po zvolení toho Šlachtu pořád na zádech… Ale každopádně jednoznačně říkám, že Přísaha je problém,“ uvedl Vondra.
Předseda poslanců ODS Marek Benda rovněž vyloučil, že by ODS navazovala jakoukoliv spolupráci s Přísahou. „Já si opravdu nemyslím, že by byla možná jakákoli spolupráce s Přísahou Roberta Šlachty. Je mi úplně jedno, za co či koho se schovává, ale to pravdu není osoba, se kterou může ODS mluvit,“ řekl pro Echo24 šéf poslanců ODS ve Sněmovně Marek Benda.
Šlachtovu minulost připomněl i premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro iDnes.cz. „Nevidím tam žádné překryvy s ODS. Ani analýzy, které máme k dispozici, neukazují třeba odklon našich voličů směrem k Motoristům. A hlavně nezapomínejme, že to nejsou Motoristé. Je to Přísaha Roberta Šlachty s celou jeho minulostí, která byla pouze překryta fenoménem Filipa Turka, který dokázal oslovit určitou část voličů. Počkejme si ještě na analýzy, zda dokázal oslovovat část mladých protestních voličů. To je něco, co někteří analytici naznačují,“ uvedl Fiala.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod Šlachtovým velením uskutečnil v červnu 2013 zásah na Úřadu vlády ČR a na mnoha dalších místech, při kterém byli zatčeni mimo jiné i šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová a tři exposlanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. Takzvaná kauza Nagyová vedla i k pádu vlády Petra Nečase. V březnu 2014 pak Petr Nečas prohlásil, že Šlachta byl v době zásahu těsně před odvoláním, protože selhal v boji s černým obchodem s alkoholem, důsledkem čehož měla být metanolová aféra.
Bývalý traktorista a později šéf elitního policejního útvaru ÚOOZ Robert Šlachta Nečasova slova odmítl s tím, že vláda neodvolává ředitele ÚOOZ a že boj s černým obchodem s alkoholem vůbec není věcná příslušnost ÚOOZ.
Spolupráce bývalých elitních policistů s vyděrači? Jde o právní stát!
To, že kampaň bývalého šéfa elitního policejního útvaru ÚOOZ Roberta Šlachty financoval i Maxim Ponomarenko, opakovaně odsouzený za podvody a vydírání, je ovšem velmi zlé pro Českou republiku. Jsme vůbec právním státem. Navíc v Přísaze se to jen hemží bývalými elitními policisty. A oni spolupracují s podnikatelem Richardem Chladem, který spoluzaložil firmu Krijcos, jež dodávala hrací automaty do heren a nočních klubů, a netají se svými minulými kontakty a spoluprací s odsouzeným podnikatelem Radovanem Krejčířem.
Navíc podle webu Manipulatori.cz byl „Zákaz spalovacích motorů už odsouhlasen“. Pouze existují výjimky! Filip Turek se svým hnutím „Motoristé sobě“ vsadil na kritiku klimatických dohod, především zákazu výroby aut se spalovacím motorem od roku 2035. Faktem ovšem je, že tento zákaz byl už odsouhlasen i Evropským parlamentem. Revize je silně nepravděpodobná.
Dne 14. února 2023 byla v Evropském parlamentu po bouřlivé debatě odsouhlasena směrnice, která od roku 2035 zakazuje prodej nových automobilů s motory s vnitřním spalováním v EU. „V roce 2026 dojít k přezkoumání celého zákazu a bude se o něm jednat znovu. Pokud vše poběží jako na kolejích, nejspíš to bude pouhá formalita a zákaz bude potvrzen,“ přiznávají i kritici opatření z webu Garáž.cz.
Zákaz spalovacích motorů již byl odsouhlasen
Nutné je také dodat, že k absolutnímu zákazu nedojde. Z předmětného zákazu jsou vyjmuta auta jezdící na syntetická paliva, do nichž hojně investuje kupříkladu Audi nebo Porsche. Malým výrobcům aut s objemy výroby 1 000 až 10 000 nových automobilů v kalendářním roce, případně 1 000 až 22 000 nových dodávek, může být do konce roku 2035 navíc udělena výjimka.
Ti, kteří registrují méně než 1 000 nových vozidel ročně, budou od tohoto nařízení úplně osvobozeni. Týká se to tedy pouze velkých automobilek a malosériové vozy budou moci i nadále mít spalovací motory.
Turek by chtěl do stejné frakce jako ODS, ale nedistancoval se od svastiky
Filip Turek (Motoristé sobě) již prohlásil, že se chce stát v Evropském parlamentu členem frakce – Evropských konzervativců a reformistů ECR. Kritici koalice Přísaha – Motoristé upozorňují na skutečnost, že součástí frakce je ODS a vidí v tom podvod na voličích. Faktem je, že Filip Turek se stal europoslancem především kvůli postoji k zákazu spalovacích motorů a Green Dealu. V tomto ohledu skutečně souzní s postoji Alexandra Vondry a ECR.
Zda Turka ECR přijme, však není jisté. Alexandr Vondra v pořadu CNN Prima News uvedl, že co se programu týče, vidí mezi ODS a hnutím Motoristé sobě vysokou míru shody. „Koketování se svastikou je pro mě absolutně nepřijatelné,“ vytkl Vondra Turkovi. Později ale Vondra zmírnil svou rétoriku a připomněl, že součástí frakce je i strana „Bratři Itálie“ premiérky Giorgie Meloniové, která byla v minulosti také obviňována z krajně pravicové ideologie.Vodrovi (ODS) rozhodně vadí, že od Turka neslyšel distancování se od nařčení z jeho vřelého vztahu k nacistické symbolice. Předseda ODS Petr Fiala navíc řekl, že není jisté, zda ODS bude součástí frakce ECR.
Ušatý traktorista Šlachta: Nespravedlivý příběh elitního policejního traktoristy
Není to zase „tak dávno“, co jeden levicový aktivista dostal od policie extrémně vysokou pokutu za ironické „urážky“ policie, které „vyvrcholily“ tím, když aktivista veřejně poukázal na traktoristickou minulost exšéfa ÚOOZ Roberta Šlachty.
Šlachtovo středoškolské ale i následné vzdělání je podle kruhů z hnutí Přísha jeho velkým mindrákem!
Šlachta se před nástupem k policii jízdou na traktoru dva roky živil a žádnou jinou pracovní zkušenost neměl. Svůj handicap pro policejní práci dohnal svérázným „vysokoškolským vzděláním“. Dalo by očekávat, že policista směřující na nejvyšší posty zvolí pro své další vzdělání kriminalistiku, forenzní analýzu nebo trestní právo.
Ale kdeže. Pan Šlachta zvolil obor sociální pedagogika, kde dosáhl titulu Mgr. studiem předmětů jako je edukace dětí s poruchami chování, teorie multikulturní výchovy nebo deskové a společenské hry. Policejní divadlo?
„Hravější“ typ vzdělání možná zapříčinil, že většina akcí útvaru pana Šlachty byla spektakulárním divadlem, při kterém zatýkání prováděli maskování policisté v neprůstřelných vestách se samopaly, i když se takové monstrózní akce daly v mnoha případech nahradit prostou obsílkou.
Mediální pozornosti a pověsti „posledního spravedlivého“ si uměl Šlachta užít. Horší to už je s reálnými výsledky jeho práce. Nemá smysl rozebírat tristní výsledek Šlachtova vyšetřování v nejznámějších kauzách. Je například všeobecně známo, že po třech letech od zatýkání před televizními kamerami, byli všichni tři zatčení exposlanci shledání nevinnými a stát jim dokonce musel vyplatit poměrně vysoké odškodné.
Je už celkem jedno, zda po právu či nikoliv. Pokud tři roky policie stíhá nevinného, je to špatně; pokud ani za tři roky nedokáže dosáhnout aspoň nepravomocného odsouzení, je to také špatně.
Šlachtu soud usvědčil jako lháře!
Nyní se má předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta kvůli výrokům v knize Třicet let pod přísahou omluvit bývalému náměstkovi Vrchního státního zastupitelství v Praze Liboru Grygárkovi. Má mu také zaplatit 200 000 korun jako náhradu újmy. Nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 5.
Grygárkovi vadila zejména tvrzení o tom, že poskytoval kontroverzním podnikatelům informace ze spisů a že si za to nechal platit. Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) si za výroky stojí, plánuje se odvolat.
Podle soudkyně Šárky Malíkové Petříčkové předkládal Šlachta v knize svá tvrzení o Grygárkovy jako fakta, nikoli jako hodnocení. Protože byl policistou, který bývalého náměstka vyšetřoval, veřejnost měla důvod mu věřit. „Ty výroky jsou předkládány jako výsledky šetření, ne jako skutky, které byly prověřovány,“ prohlásila soudkyně. Bývalý policista přitom podle ní věděl, jak Grygárkovo stíhání kvůli napojení na lobbistu Romana Janouška dopadlo – tedy, že bylo zastaveno.
Někdejší náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárk sdělil: „Na počátku politické kariéry Róberta Šlachty je lež a podvod. Bohužel se mu některé voliče podařilo obalamutit. „Šlachta o mě v knize lhal,“ tvrdí Grygárek.
Použité zdroje:
CNN PRIMA NEWS, týdeník Echo, Hospodářské noviny. Manipulátoři.cz, Garáž.cz, idnes.cz, Deník N