Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by nyní vyhrálo hnutí ANO v čele s jeho předsedou a bývalým premiérem Andrejem Babišem.
Hnutí ANO by vyhrálo se ziskem 32,1 procentního bodu, což je 0,5 procentního bodu méně, než před měsícem. Do Sněmovny by se v druhé polovině května dostalo šest stran.
Obsah článku
Piráti předběhli ODS
Na druhém místě by nyní skončili Piráti pod vedením Ivana Bartoše se ziskem 11,1 procenta, čímž si tato strana oproti minulému měsíci polepšila o 0,4 procentního bodu. Je ale potřeba říci, že se do průzkumu ještě „nezahrnula“ aféra Ivana Bartoše s „nepovedeným digitálním stavebním řízením“.
Třetí příčku by v nynějších hypotetických volbách do Poslanecké sněmovny obsadila ODS v čele s předsedou a premiérem Petrem Fialou se ziskem 10,4 procent. Tato strana si oproti minulému měsíci pohoršila o necelé dva procentní body. Nárůst preferencí v minulém měsíci, za kterým mohla být premiérova návštěva USA a přijetí u amerického prezidenta Joea Bidena v Bílém domě či jeho znovuzvolení do funkce předsedy občanských demokratů, se však tentokrát nepotvrdil.
Naopak se ukazuje, že se ODS se po jednom výkyvu preferencí opět vrací na dlouhodobý sestupný trend voličské přízně. Hnutí SPD v čele s jeho předsedou Tomiem Okamurou by nyní obsadilo čtvrté místo se ziskem 10,1 %, což je o 0,2 procentního bodu méně než v minulých měsících.
Pátou příčku by v druhé polovině května obsadilo hnutí STAN (nově Starostové) v čele s jeho předsedou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Starostové si oproti minulému měsíci polepšili o 0,7 % přízně voličů. Za nárůstem preferencí Starostů může být i částečný přesun zklamaných voličů od ODS.
PRO ve Sněmovně, Lidovci mimo ní
Šesté místo by nyní získala strana PRO v čele s advokátem a předsedou Jindřichem Rajchlem se ziskem 6,1 procentního bodu. Strana PRO si oproti minulému měsíci polepšila o 0,3 procentního bodu.
Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nedostal.
Před branami do Sněmovny Parlamentu České republiky by se v druhé polovině května ocitli Svobodní se ziskem 4 %, TOP 09 (3,9 %), hnutí Přísaha (2,8 %), SOCDEM (2,7 %), KSČM (2,3 %).
Žádný další subjekt by v druhé polovině května nepřekročil hranici 2 procent. KDU – ČSL má 1,2 procenta.
Nespokojení: Koho budou volit?
S prací a výsledky politických stran a hnutí, které tvoří současnou vládní pětikoalici, je nespokojena nadpoloviční většina jejich voličů. Třetina z nich by nyní dala svůj hlas Svobodným, dále pak zvažují nejvíce hnutí ANO či stranu PRO.
Exkluzivní průzkum společnosti SANEP se zaměřil na analýzu nespokojených voličů politických stran a hnutí, které tvoří současnou vládní pětikoalici (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, PIRÁTI, STAN) a také se snažil odhalit důvody jejich klesající podpory.
Z uvedeného průzkumu vyplývá, že s prací a výsledky současné vlády je nespokojena nadpoloviční většina z nich (51,9 %). Nejvíce vadí lidem, kteří v roce 2021 volili jednu ze stran vládní pětikoalice, úvahy o zavedení eura (83,9 %) či úvahy o zrušení práva veta v EU (78,1 %).
Dvěma třetinám nespokojených voličů vadí zvyšování daní (65,4 %). Obdobně velká skupina kritizuje vládu za špatné hospodaření státu, zadlužování a vysokou inflaci (62,9 %) a také za špatně zvládnutou důchodovou reformu (61,2 %).
Nespokojeným voličům stran vládní pětikoalice též vadí zavádění cenzury (56,7 %), aféry a kauzy členů vlády a vrcholných politiků (53,2 %), nezvládnutí energetické krize (49,1 %) či nedostatečné hájení národních zájmů (48,9 %).
Průzkum se dále zaměřil na to, zda-li by lidé, kteří v parlamentních volbách v roce 2021 volili strany a hnutí, které tvoří současnou vládní pětikoalici, dali nyní těmto stranám opět svůj hlas.
Alternativa pro zklamané? Svobodní, ANO a PRO
Z výsledků průzkumu vyplývá, že více jak dvě třetiny by i přes výhrady opět volila jednu ze stran stávající vládní koalice (69,7 %). Pětina pak uvedla, že by volila jinou politickou stranu nebo hnutí.
Nejvíce nespokojených voličů současných vládních stran by nyní dalo svůj hlas Svobodným v čele s jejím předsedou Liborem Vondráčkem (32,7 %). Pětina by pak nyní volila hnutí ANO v čele s bývalým premiérem a předsedou hnutí Andrejem Babišem (20,1 %). Třetí nejpočetnější skupina by se rozhodla pro stranu PRO Jindřicha Rajchla 13,7 %).
Svobodní se tak stávají nejvíce preferovanou alternativou pro zklamané pravicové voliče. Důvodů, proč tomu tak je, může být hned několik. Svobodní dlouhodobě zaujímají velmi kritický postoj vůči nejen vůči vládě, ale především ODS, která se podle nich nechová „pravicově“.
Svobodní opakovaně kritizují přebujelý státní aparát, prosazování vyšších daní a zásadně odmítají jakékoli úvahy o přijetí eura.
Čtvrtou nejpočetnější skupinu pak tvoří nespokojení voliči, kteří by nyní dali přednost Motoristům sobě, kterou vede dlouholetý spolupracovník bývalého prezidenta ČR Václava Klause Petr Macinka.
Použitý zdroj: Agentura Sanep