Průzkumy agentur v sousedním Slovensku se značně liší. Přesto všechny vykazují tendenci nárůstu hnutí Republika, které se otevřeně hlásí k odkazu Jozefa Tisa a Slovenského štátu. A také vykazují jasný pokles vládní Slovenské národní strany (SNS) a hnutí Slovensko Igora Matoviče (dříve Obyčejní lidé).
Igor Matovič a liberálové mimo hru?
Opoziční Progresivní Slovensko (PS) Michala Šimečky by podle nového průzkumu veřejného mínění organizovaným Statistickým úřadem Slovenské republiky získalo 24,8 procenta hlasů, pokud by se parlamentní volby v sousední Slovenské republice konaly letos v únoru. Na druhém místě by skončila strana Směr – Sociální demokracie premiéra Roberta Fica se ziskem 22,5 procenta hlasů.
Na třetím místě se umístila vládní strana Hlas – Sociální demokracie, kterou zalořil současný slovenský prezident Peter Pellegrini (11,5 %). Do parlamentu by se dostalo také Křesťanskodemokratické hnutí (8,4 %), hnutí Republika (6,6 %) a strana Demokraté (5 %).

Žádného poslance by ovšem neměly strany Svoboda a solidarita (SaS), které by dalo hlas jen 4,3 procenta dotázaných, Maďarská aliance (4,2 %) ani hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče (3,4 %). U liberální strany SaS není překvapením pokles preferencí, stoupají preference Maďarské aliance, naopak kdysi vládnoucí hnutí Igora Matoviče je prakticky „na odpis“.
Nejdříve rozpad poslaneckého klubu, nyní pokles preferencí
Hnutí „Jsme rodina“ bývalého předsedy parlamentu Borise Kollára by dalo hlas 2,8 procenta a vládní Slovenské národní straně (SNS) Andreje Danka, které se rozpadl desetičlenný poslanecký klub, dokonce jen 1,5 % respondentů. Zisk ostatních stran byl pod jedním procentem.
Sběr dat probíhal mezi respondenty formou osobního rozhovoru. Účast ve volbách deklarovalo 66,2 procenta populace.
Státní volební průzkumy se na Slovensku nedělaly dlouhých šestnáct let, ale letos už Statistický úřad Slovenské republiky vydal dva průzkumy preferencí politických stran.

Na rozdíl od soukromých agentur naměřil státní průzkum mnohem menší preference SaS, hnutí Slovensko a SNS.
Progresivní Slovensko vede i další průzkumy
Například podle průzkumu soukromé agentury Focus by zvítězilo Progresivní Slovensko s podporou 22,1 procenta, Směr by měl 21,7 procenta
V případě liberální SaS naměřily ostatní agentury podporu 6,3 až sedm procent, ale státní průzkum posílá opoziční stranu mimo parlament. Podobně je to v případě hnutí Slovensko.

Naopak strana Demokraté bývalého premiéra úřednické vlády Slovenska Hegera by se podle průzkumů soukromých agentur nedostala do parlamentu, a státní průzkum ji tam posílá.
Použité zdroje: agentura Focus SR, Statistický úřad Slovenské republiky