Ženy získaly 30 % křesel v obcích, zvolených je 17 810

0
73
Budova radnice s hodinovou věží pod modrou oblohou

V komunálních volbách 9. a 10. října 2026 voliči zvolili do zastupitelstev obcí 17 810 žen. Ze všech 59 099 zvolených zastupitelů je to 30,14 procenta. Ve volbách v roce 2022 získalo mandát 17 162 žen, tedy 28,98 procenta. Žen v obecních zastupitelstvech přibylo 648, přestože celkový počet mandátů klesl o 129.

Čísla pocházejí z přehledů Českého statistického úřadu podle věku a pohlaví, které jsme přepočítali za kraje, města a jednotlivé obce. Počítáme zastupitelstva obcí, měst a městysů, u Prahy a statutárních měst zastupitelstvo celého města. Když přidáte i zastupitelstva městských částí a obvodů, zvolených žen je 18 644 z 61 677, tedy 30,23 procenta.

Obsah článku

Ženy mezi kandidáty a mezi zvolenými

Ženy tvořily 34,44 procenta kandidátů do zastupitelstev obcí, mezi zvolenými je jich 30,14 procenta. Mandát získalo 29,88 procenta kandidátek a 36,39 procenta kandidujících mužů. Ten rozdíl se mezi volbami skoro nezměnil, v roce 2022 uspělo 28,87 procenta žen a 35,36 procenta mužů.

Zastupitelstva obcí20222026
Zvolení zastupitelé celkem59 22859 099
Zvolené ženy17 16217 810
Podíl žen mezi zvolenými28,98 %30,14 %
Kandidáti celkem178 423173 074
Kandidátky (ženy)59 44859 613
Podíl žen mezi kandidáty33,32 %34,44 %
Zvolené kandidátky ze všech kandidátek28,87 %29,88 %

Kandidátů bylo o 5 349 méně než před čtyřmi lety, kandidátek ale o 165 víc. Kdo kandidoval a jak staří kandidáti byli, rozebírá článek o kandidátech v komunálních volbách.

V zastupitelstvech městských částí a obvodů byl podíl žen vyšší. Kandidátky tam tvořily 40,65 procenta kandidátů a mezi 2 578 zvolenými je 834 žen, tedy 32,35 procenta.

Podíl žen v zastupitelstvech podle krajů

Nejvíc žen zvolili voliči v obcích Ústeckého kraje, 33,76 procenta. Následuje Středočeský kraj s 33,01 procenta. Nejméně žen mají obecní zastupitelstva na Vysočině, 25,89 procenta. Podíl žen proti roku 2022 vzrostl ve všech 14 krajích, nejvíc v Moravskoslezském kraji o 2,49 procentního bodu.

KrajZastupiteléŽenyPodíl ženPodíl žen 2022Změna (p. b.)Ženy mezi kandidáty
Ústecký kraj3 5461 19733,76 %32,77 %+0,9938,12 %
Středočeský kraj10 1593 35333,01 %31,82 %+1,1936,00 %
Karlovarský kraj1 32943432,66 %32,10 %+0,5637,25 %
Liberecký kraj2 24272532,34 %31,42 %+0,9235,84 %
Olomoucký kraj3 9411 21330,78 %30,23 %+0,5535,47 %
Hlavní město Praha652030,77 %29,23 %+1,5436,17 %
Moravskoslezský kraj3 6001 10730,75 %28,26 %+2,4935,91 %
Pardubický kraj4 1681 28130,73 %30,29 %+0,4433,64 %
Královéhradecký kraj4 1231 24430,17 %28,30 %+1,8734,19 %
Plzeňský kraj4 4741 33729,88 %28,70 %+1,1833,17 %
Jihomoravský kraj6 4961 87228,82 %27,43 %+1,3933,71 %
Zlínský kraj3 36994428,02 %27,56 %+0,4632,77 %
Jihočeský kraj5 5311 51527,39 %26,63 %+0,7632,39 %
Kraj Vysočina6 0561 56825,89 %24,38 %+1,5130,50 %

Řádek Hlavní město Praha obsahuje jen Zastupitelstvo hlavního města Prahy, zastupitelstva 57 městských částí v tabulce nejsou. Kraje s vyšším podílem kandidátek mají zpravidla i víc zvolených žen. Na Vysočině kandidovalo nejméně žen ze všech krajů, 30,50 procenta.

Kolik žen zasedne v krajských a statutárních městech

Z 26 statutárních měst a Prahy má nejvyšší podíl žen Hradec Králové, kde mandát získalo 14 žen z 37 zastupitelů. Těsně za ním je Most se 17 ženami ze 45 a Karlovy Vary se 13 ze 35. Nejméně žen zasedne v zastupitelstvu Pardubic, 6 z 39.

MěstoZastupiteléŽenyPodíl žen
Hradec Králové371437,84 %
Most451737,78 %
Karlovy Vary351337,14 %
České Budějovice451533,33 %
Třinec27933,33 %
Brno551832,73 %
Prostějov351131,43 %
Praha652030,77 %
Jihlava371129,73 %
Teplice27829,63 %
Ostrava551527,27 %
Kladno33927,27 %
Ústí nad Labem371027,03 %
Olomouc451226,67 %
Přerov35925,71 %
Havířov431125,58 %
Karviná411024,39 %
Zlín411024,39 %
Plzeň471123,40 %
Jablonec nad Nisou30723,33 %
Chomutov35822,86 %
Frýdek-Místek43920,93 %
Děčín27518,52 %
Mladá Boleslav33618,18 %
Opava39717,95 %
Liberec39717,95 %
Pardubice39615,38 %

Podíl žen pod 30 procenty, tedy pod celostátním průměrem obcí, má 19 z 27 měst v tabulce. Kteří kandidáti ve velkých městech postoupili díky preferenčním hlasům, ukazuje článek o preferenčních hlasech ve městech.

Velikost obce a obce bez jediné ženy

V obcích do 3 000 obyvatel tvoří ženy kolem 30 až 31 procent zastupitelů. Ve větších obcích a městech je jich méně, v obcích od 10 000 do 49 999 obyvatel 26,54 procenta. Stejný sklon měla podle našeho přepočtu data i v roce 2022, jen podíl žen byl ve všech skupinách o 0,6 až 3 procentní body nižší.

Počet obyvatel obceObcíZastupiteléŽenyPodíl ženPodíl žen 2022 (přepočet)Obcí bez ženy
do 1991 3368 8522 70330,54 %29,60 %156
200 až 4991 99114 6624 57931,23 %30,57 %136
500 až 9991 38312 8233 83729,92 %29,29 %55
1 000 až 2 9991 07413 4574 12130,62 %29,11 %14
3 000 až 9 9993335 7671 62628,19 %26,34 %2
10 000 až 49 9991142 76673426,54 %23,58 %0
50 000 a víc1877221027,20 %24,56 %0

V 363 obcích nezasedne v zastupitelstvu ani jedna žena, 292 z nich má méně než 500 obyvatel. Rozdíl proti 365 obcím z tiskové zprávy ČSÚ odpovídá dvěma městským částem bez ženy, Plzni 7-Radčicím a Vlaštovičkám v Opavě. Největší obcí bez ženy v zastupitelstvu je Dobruška na Rychnovsku s 6 445 obyvateli a 15 zastupiteli, dále Štěpánkovice na Opavsku a Velká Dobrá na Kladensku.

Proti roku 2022 je obcí bez ženy méně. Ženy tehdy podle našeho přepočtu chyběly asi ve 420 zastupitelstvech. Údaj za rok 2022 jsme spočítali podle jmen zvolených zastupitelů, protože registr kandidátů pohlaví neuvádí. Stejná metoda dává pro rok 2026 o tři ženy víc a pro rok 2022 o 24 žen víc než oficiální součet ČSÚ.

Šest obcí, kde zasedly jen ženy

Čistě ženské zastupitelstvo zvolili voliči v šesti obcích. Úřad to shrnul v tiskové zprávě 11. října 2026. „V nově zvolených zastupitelstvech zasedne 70 % mužů a 30 % žen. Čistě ženská zastupitelstva jsou v 6 obcích, pouze mužská v 365 obcích,“ píše Český statistický úřad.

ObecOkresZastupiteléObyvatel
MístoChomutov7433
JezdkoviceOpava7236
Slezské PavloviceBruntál5177
BiřkovKlatovy7142
Újezd u PlániceKlatovy5123
PlchoviceÚstí nad Orlicí573

Většinu žen má zastupitelstvo ve 738 obcích, v dalších 11 je poměr přesně půl na půl. Největší obcí se ženskou většinou je Jesenice v okrese Praha-západ s 10 625 obyvateli, kde v 21členném zastupitelstvu zasedne 11 žen. Ženskou většinu mají také Odolena Voda, Mníšek pod Brdy a Votice.

Ženy v senátních volbách po 1. kole

Do Senátu kandidovalo ve 27 obvodech 154 lidí, z toho 34 žen. V 1. kole 9. a 10. října bylo zvoleno pět senátorů, všechno muži. Jsou to Tomáš Fiala (Strakonice), Zbyněk Linhart (Děčín), Jan Sobotka (Trutnov), Jan Grulich (Rychnov nad Kněžnou) a Jan Grolich (Vyškov). „V prvním kole bylo zvoleno 5 senátorů a byl tak vyrovnán historický rekord z roku 2024,“ uvedla 11. října 2026 Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně ČSÚ.

Do 2. kola 16. a 17. října postoupilo 44 kandidátů ve 22 obvodech, z toho 11 žen. Každá je v jiném obvodu, dvě ženy proti sobě nestojí nikde. Ve čtyřech obvodech skončila kandidátka v 1. kole první, v sedmi druhá.

ObvodKandidátka ve 2. koleVýsledek 1. kolaPořadí v 1. kole
3 ChebSandra Tsoukernik27,08 %druhá
9 Plzeň-městoLucie Kantorová27,26 %druhá
18 PříbramBarbora Daňhová25,21 %druhá
24 Praha 9Dagmar Pecková23,06 %druhá
30 KladnoAdéla Sucharda Šípová30,80 %první
36 Česká LípaJitka Volfová35,05 %první
42 KolínAndrea Brzobohatá25,54 %druhá
45 Hradec KrálovéZuzana Ceralová Petrofová21,94 %druhá
69 Frýdek-MístekHelena Pešatová34,75 %první
72 Ostrava-městoLucie Baránková Vilamová30,61 %druhá
75 KarvináLenka Brzyszkowská33,62 %první

Nově zvolených senátorek tak může být nejvýš 11. Všechny dvojice 2. kola najdete v článku o 22 obvodech, kde rozhodne 2. kolo.

Kde si složení svého zastupitelstva ověříte

Počet žen a mužů ve vašem zastupitelstvu najdete v aplikaci ČSÚ s výsledky komunálních voleb v přehledu zastupitelů podle věku a pohlaví. Stačí vybrat kraj, okres a obec. Souhrn úřadu je v tiskové zprávě ČSÚ z 11. října 2026.

  1. Ověřte si jména zvolených zastupitelů ve své obci a jejich pořadí na kandidátce.
  2. Podívejte se, jaká byla účast ve vaší obci, přehled je v článku o účasti v komunálních volbách.
  3. Sledujte první zasedání nového zastupitelstva, kde se volí starosta a rada. Kolik bere starosta a uvolnění zastupitelé, vysvětluje článek o platu starosty.

Výsledky 2. kola senátních voleb budou k dispozici po sečtení hlasů 17. října 2026. Do té doby platí, že ze 27 obvodů mají mandát jistý jen pět senátorů zvolených v 1. kole, všichni jsou muži.

Předchozí článekPreferenční hlasy přinesly mandát 87 lidem ve 27 velkých městech
Další článek5 obcí nemá zastupitelstvo, do zvolení nového je řídí správce

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here