Participativní rozpočtování nemusí být nutně spojeno jen s komunální úrovní. Piráti jsou natolik inovativní stranou, že mají v rámci vnitřních předpisů jeden o participativním rozpočtování mezi veřejně prospěšné projekty. Piráti pravidelně vyhlašují možnost, aby kdokoliv podal projekt podle jasných kritérií rozepsaných v předpisu. O těchto projektech pak hlasují členové strany v internetovém hlasování, u kterého je průběžně vidět kolik má jaký projekt hlasů. Nevygeneruje se tedy jasný vítěz, ale projekty dostanou peníze přepočtem na hlasy.
V tomto vztahu je tedy zvláštní, že explicitně není participativní rozpočtování zmíněno v „pirátském“ obecném programu pro komunální volby 2014. Nejspíše je to stále tak okrajová technika v ČR, že strana raději sází na transparentní smlouvy, internetové zveřejňování co nejvíce možných informací a celkově na transparentní samosprávu. Zapojení občanů do rozhodování, podpora peticí a referend, ale vlastně směřuje k implementaci participativních rozpočtů.
Participativní rozpočtování: Praha v čele
Například v programu pro pražský magistrát jsou Piráti už o něco konkrétnější a zmiňují „participativní rozpočet“ dvakrát. Odkazují na světové příklady fungujících měst na tomto systému a chtějí této techniky využít především ke zlepšení vztahu občana a samosprávného celku – předpokládají, že participativní rozpočtování by mělo fungovat ve vztahu ke kultuře.
[…] Participativní rozpočet jako volební téma pro Piráty […]