Volební průzkum preferencí STEM | únor 2019

0
5417
Předvolební průzkum STEM únor 2019
Průzkum volebních preferencí únor 2019

Agentura STEM vydala únorový průzkum volebních preferencí jen dva dny po šetření Kantar CZ pro Českou televizi. Jak se liší výsledky volebních preferencí těchto dvou společností?
Obsah článku

Náskok Andreje Babiše je drtivý – shoduje se STEM a Kantar CZ

ANO má v podstatě shodný výsledek volebních preferencí u STEMu i u Kantaru CZ. Všechny agentury hlásí: ANO bude mít začátkem roku 2019 podporu přes 30 %.

Volební průzkumy naznačují v posledních měsících jasný trend na druhém a třetím místě. Piráti předstihli ODS a stali se hlavní opoziční silou a alternativou k hnutí ANO. ODS není v mediálním prostoru v posledních měsících příliš slyšet a přenechává iniciativu České pirátské straně.

KSČM a ČSSD: Vyšší podpora než před rokem

Pro komunisty i sociální demokraty nejsou výsledky průzkumu od společnosti STEM příliš lichotivé. Ovšem při srovnání s průzkumem Kantar CZ jsou vlastně na svém a mají více než dosáhli ve volbách do Poslanecké sněmovny 2017.

ČSSD se dokonce až troufale tímto průzkumem pochlubila na své facebookové stránce. Neopomenula přidat ani největší klišé při prezentaci volebních preferencí na stranických profilech:

Naše preference stále rostou!

Pokud se podíváme však na realitu, tak měla ČSSD v posledních průzkumech 9,5 %, 12,5 % a 9 %. Nejhůře dopadla v průzkumu Kantar CZ vydaném dva dny před průzkumem STEM. Vykouzlit z těchto čísel poselství: „Naše preference stále rostou“ svědčí o tom, že ČSSD nemá o svých fanoušcích a jejich informovanosti na Facebooku valné mínění.

ČSSD rostou preference?
Vývoj volebních preferencí ČSSD.SPD před křížovou výpravou

Pro SPD jsou volby do Evropského parlamentu jistou formou křížové výpravy proti Evropské unii. Cílem SPD před těmito volbami je profilace jediné euroskeptické strany v ČR. Tomio Okamura není jistě se 7,7 % hlasů spokojený.

KDU-ČSL jako nejúspěšnější z malé trojky

Lidovci získali v průzkumu od STEMu 6 %, což není mnoho, ale jistě je to do dalších měsíců nabijí optimismem více než STAN se 4 % a TOP 09 s 3,6 % hlasů.

Lidovci půjdou do eurovoleb samostatně, kdežto TOP 09 a STAN již potvrdili dlouho očekávanou koalici pro volby do Evropského parlamentu vedenou opět Jiřím Pospíšilem.

Lidovci budou se samostatnou kandidátkou aspirovat na jeden mandát, ale pro koalici TOP 09 a STAN by byl jistě jeden mandát velice málo.
Volební účast

STEM ukazuje, že volební účast by se mohla pohybovat okolo 57 %, kdyby se nyní konaly volby do dolní komory Parlamentu České republiky.

Předchozí článekVolební preference Kantar CZ pro Českou televizi únor 2019
Další článekPolitické strany kandidující do Evropského parlamentu 2019 | Lídři, hodnoty a postoje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here