Monarchisté vyklízejí pozice, jejich strany nesestavily kandidátky

0
165
Vlajka Rakouska - Uherska. Foto: Pixbay.com

V letošních eurovolbách bude jistě malá část voličů postrádat monarchistické strany. V ČR nekandiduje ani Koruna Česká – Monarchistická strany Čech, Moravy a Slezska, ba ani Monarchisté.cz. Důvod? Počátek odchodu monarchistických stran z českého politického systému nastal před posledními parlamentními volbami v ČR.

Monarchisté se chtěli zapojit do koalice SPOLU a vše vypadlo nadějně až do chvíle, kdy začaly padat preference TOP 09 a KDU-ČSL a ještě nebylo jisté, jak rozhodne Ústavní soud o tom, kolik budete muset dostat čtyřkoalice, aby se dostala do dolní Sněmovny Parlamentu ČR. Vzpomeňte si, jak se kdysi ze Čtyřkoalice raději stala Koalice, aby měla jistotu dostat se do českého parlamentu.

Habsburkové voliče netáhnou

Ale ani v jiných evropských státech se zrovna monarchisté neprosazují. Přitom před nedávnem volební preference rakouských monarchistů vypadali poměrně slušně. A navíc, hodně lidí přeci vzpomíná na Rakousko – Uherskou monarchii. Politická monarchistická strana Rakouska Schwarz-Gelbe Allianz (SGA, česky „Černožlutá aliance“) ale v parlamentních volbách vyhořela a do europarlamentu nekandiduje. Název „černožlutá“ byl přitom zvolen v souvislosti s rodovými barvami středoevropské panovnické habsbursko-lotrinské dynastie.

Jejími principy jsou středoevropanství, monarchie, demokracie a tolerance. Mimoto se rakouští monarchisté hlásí k náboženskému ekumenismu, kosmopolitismu a ke společenskému pluralismu, který pochází ze specifické evropské tradice založené na hodnotách osvícenského a křesťanského původu.

Rakouská SGA byla založena 26. června 2004, postupně se stala novým politickým centrem monarchistického hnutí v Rakousku. Pokusila se vyhlásit takzvaný „Manifest z Artstetten“. Manifest z Artstetten byl představen veřejnosti 12. listopadu 2007 ve Vídni. Obsahuje čtyři základní postuláty (monarchie, demokracie, středoevropanství a tolerance), ze kterých bude SGA vycházet v další politické práci.

Kritici: Monarchisté chtějí odstranit demokracii

Zpráva o tomto manifestu byla se zájmem přijata i v ostatních nástupnických státech Habsburské monarchie. Podle Manifestu z Artstetten má být v Rakousku zavedena parlamentní monarchie, hlavou státu se pak stane nestranný (nestranický) panovník. Pozice panovníka má přispět k rozvoji přímé demokracie, monarcha by měl mít právo vyhlásit všelidové hlasování v případě sporných politických otázek zásadního významu.

Některé kritické hlasy vidí v tomto bodu pokus o odstranění demokracie reprezentované politickými stranami. Také bývá SGA vytýkáno, že na rozdíl od jiných monarchistických organizací doposud neoznačila konkrétního kandidáta na trůn, i když u SGA je převážně preferován Karel Habsbursko-Lotrinský.

Volby v Rakousku ovládla imigrace
Problémy s migrací. Hlavní téma voleb v Rakousku. Foto: Pixbay.com

SGA má ale zdánlivě nízkou podporu mezi rakouskou šlechtou, přestože má strana má také blízko ke křesťanskodemokratické vládnoucí Lidové straně. SGA považuje za smysluplné opětovné sjednocení středoevropských států. Lidová strana ale odmítla přijmout odborníky z monarchistické strany na svou kandidátku.

Tuto unii s intenzivní spoluprací v oblasti obrany, zahraniční a ekonomické politiky a s co možná největší samostatností vnitřní politiky jednotlivých členských zemí považuje SGA za smysluplný doplněk Evropské unie. Dále požaduje zlepšit integraci přistěhovalců, zvláště pak podporovat organizace zasazující se o integraci muslimů. Přesto však odmítá vstup Turecka do Evropské unie.

Vedle obnovení parlamentní monarchie a opětovného sjednocení středoevropských států požaduje Schwarz-Gelbe Allianz mimo jiné rozsáhlou reformu školství, výkonné moci a zejména rakouské armády, snížení státních výdajů na účely stranických aparátů a zavedení volebního práva, které by bylo příznivé pro znevýhodněné skupiny obyvatelstva (menšiny).

Dále SGA trvá na masivní podpoře investic do alternativních zdrojů energie. A to sice v takové míře, aby bylo Rakousko co nejvíce nezávislé na energii dovážené ze zahraničí. Ve věci azylové politiky podporuje SGA nastavit mechanismus rozhodování o právu k pobytu, tak aby v něm měly hlavní slovo komunální orgány. Dalšími body programu je zastavení redukce sociálního systému a ukončit suplování státních povinností soukromým sektorem.[

Jenže Rakousko už je nyní někde jinde, a tak zatímco monarchisté z SGA ve volbách propadají, roste podpora jak liberální – poměrně nové strany NEOS, Zelených, a také krajně pravicových Svobodných. A tak rakouští monarchisté z SGA nesestavili ani kandidátku do letošních evropských voleb. Tu nesestavilo ani kdysi populární populistické hnutí rakouského miliardáře s názvem Team Stronach.

Jedni mají kolaborantskou minulost, druzí jsou marginální

Ve Francii mají dvě stálé a na politickém spektru se dlouho pohybující monarchistické strany – Francouzskou akci a Královskou alianci. Zatímco Francouzská akce je považována za silně antisemitskou stranu bez naděje na úspěch, jelikož je spojena s kolaborantskou Vichystickou republikou. Královská aliance občas dosáhne na místní – tedy komunální úrovni nějakého úspěchu.

Co je vlastně francouzská politická strana Královská aliance? Toto uskupení si stanovilo za cíl veřejnou debatu o výhodách monarchie, což v současnosti ve Francii nepatří mezi široce diskutovaná témata. Ačkoli je předseda považován za blízkého legitimistům. Je silně euroskeptická a hlásí se k hájení francouzských národních zájmů.

Ale ani francouzské monarchistické strany do evropských voleb letos nejdou.  Na rozdíl od Velké Británie, kde má konstituční monarchie neustále silnou podporu, v zemích Evropské unie vyklidili monarchisté své pozice.

Použitý zdroj:

https://www.politico.eu/europe-poll-of-polls/european-parliament-election/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Action_fran%C3%A7aise
https://cs.wikipedia.org/wiki/Schwarz-Gelbe_Allianz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Action_fran%C3%A7aise
Předchozí článekPolitické zemětřesení v Německu? Jak na pravici, tak i na levici
Další článekRozkol v TOP 09 kvůli Ukrajině, Starosty ze STAN potápí predátorka Nerudová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here