Politické zemětřesení v Německu? Jak na pravici, tak i na levici

0
187
Sahra Wagenknechtová, předsedkyně německé politické strany Svazek Sahar Wagenktnechtové - Rozum a spravedlnost, Foto: Pixbay.com

Jednačtyřicetiletý europoslanec Matthias Ecke, volební lídr v červnových volbách do Evropského parlamentu za hlavní vládní německou stranu – sociální demokracii SPD byl „těžce zraněn“ při vylepování předvolebních plakátů v Drážďanech. Policii v německé spolkové zemi Sasko se ihned poté přihlásil sedmnáctiletý mladík.

SPD z útoku na Eckeho obvinila příznivce krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). „Jejich příznivci jsou nyní zcela zbaveni zábran potom, co narůstají jejich preference a zjevně nás, sociální demokraty, považují za své největší nepřátele,“ stojí v prohlášení německé sociální demokracie (SPD). Sasko je jednou z politických bašt Alternativy pro Německo (AfD).

Obsah článku

Vládním stranám klesají preference

Olaf Scholz, německý premiér za SPD, na sjezdu evropských socialistických stran v Berlíně řekl, že takové útoky jsou výsledkem diskurzu, tedy atmosféry vytvořené tím, že lidé se staví proti sobě navzájem. Dva poslanci Strany Zelených byli napadeni při kampani v Essenu na západě Německa.

Německým vládním stranám SPD, Zelení a liberální FDP klesají volební preference. Zejména SPD a FDP jsou na historickém minimu. Za vzestupem AfD, ale i dalších krajně pravicových stran v Německu – Německé lidové unie (DVU) a NPD, která dokonce čelila soudu o rozpuštění, jelikož má ve svých řadách tvrdé neonacisty.

Přestože Alternativa pro Německo (AfD) čelí před volbami minimálně dvěma velkým skandálům – byl zadržen čínský asistent volebního lídra AfD a údajně ruské peníze přebíral druhý muž na kandidátce AfD v ČR, což údajně odhalila BIS. To nic nemění na tom, že AfD je v předvolebních průzkumech druhá, hned za Křesťanskými demokraty a Bavoskými Křesťansko-sociálními demokraty CDU/CSU, která také přitvrzuje v pravicové a protiimigrační rétorice.

Nová levicová strana s ikonou v čele

Naděje pro německou levici? Největší preference mají Zelení, sociální demokracii a liberálům z FDP klesají volební preference. Mohou za to i akce muslimů, kteří se protizákonně pokusili vyhlásit v Hamburku Chalifát. A co třeba preference Pirátů? Ty kdysi po strmém vzestupu vyklidili v Německu preference, i zemské sněmy a mají menší volební potenciál, než nová celoevropská strana Volt Německo (0,7 procenta).

Paradoxně se ale nad více, než pětiprocentní podpor, dostala nová strana levicové ikony z Jeny Sahry Wagenknechtové. Strana této bývalé čtyřiapadesátileté členky vládnoucí strany do roku 1989 nese název Svazek Sahry Wagenknechtové – Rozum a spravedlnost. A budí obavy, jak na pravici, tak i na levici. A to nejen proto, že se k ní přidali někteří poslanci německého Bundestagu a zemských sněmů zvolených za SPD a Die Linke (tedy sociální demokracii a Levici).

Tradiční uspořádání spolkového sněmu se hroutí, Piráti mizí ze scény

„Nová levicová strana by dále rozdrtila roztříštěnou německou politickou scénu – a pravděpodobně by odloupla podporu CDU, SPD a FDP! V jejím čele má stát čtyřiapadesátiletá Sahra Wagenknechtová, která se trvale řadí mezi nejoblíbenější političky v zemi. Je členkou Bundestagu (německého parlamentu) za stranu Die Linke (Levice) a manželkou Oscara Lafonteina, bývalého předsedy německé sociální demokracie,“ řekl pro české-volby.cz profesor Petr Robejšek, který přednáší politologii na Univerzitě v Hamburku.

Sahra Wagenknechtová je ekonomka, spisovatelka literatury faktu a je populární ikonou tvrdě levicové politiky v Německu. Nyní oznámila svůj záměr založit novou politickou stranu, což by potenciálně mohlo vytvořit novou mocnou sílu proti establishmentu, která by mohla ještě více zvrátit již tak roztříštěnou politiku země.

Sahra Wagenknechtová, dlouholetá tvář Levice, která má kořeny ve východoněmecké komunistické straně, říká, že její nová frakce bude reprezentovat velkou část německého elektorátu, který je hluboce frustrován mainstreamovou politikou. Narodila se německé matce, otec je Íránec, který v sedmdesátých letech odcestoval do Íránu a od té doby je nezvěstný.

„Žijeme v době globálních politických krizí,“ říká nyní pro list POLITICO Sahra Wagenknechtová v Berlíně, kde nyní žije a dodala: „Německo má pravděpodobně nejhorší vládu ve své historii. Mnozí už nevědí, koho volit, nebo volí ze vzteku a zoufalství.“

Wagenknechtová, častý host německých televizních diskusních pořadů, trvale figuruje mezi nejoblíbenějšími politiky v zemi. Průzkumy naznačují, že by se její strana, jakmile se ustaví, mohla stát významnou politickou silou. Jeden zveřejněný průzkum její nové straně přisoudil dvanáct procent, což by znamenalo další pád sociální demokracie a vyřadilo by to liberály z FDP z německého parlamentu.

Místo CDU/CSU a SPD? AfD a Svazek Sahar Wagenktnechtové?

Wagenknechtová, stejně jako AfD obviňuje německou vládu, že vychází vstříc městským elitám a ignoruje obavy venkovských voličů. Rovněž brojí proti pokusům vládnoucí koalice urychlit přechod na zelenou energii – nebo, jak to nazvala, „slepý, neplánovaný ekoaktivismus“ – prosazováním nových pravidel o tom, jak Němci vytápí své bydlení.

Wagenknechtová zároveň vyzvala k omezení vstupu žadatelů o azyl do země a kritizovala podporu německé vlády pro Ukrajinu a požadovala zastavení dodávek zbraní a obnovení úzkých vztahů s Moskvou, což komentovala slovy: „Odřízli jsme se od levné ruské energie ekonomickými sankcemi, bez životaschopných alternativ. To vyvolalo exodus důležitých průmyslových odvětví a masivní ztrátu prosperity“.

Preference sociální demokracie padají i v Německu, Foto: Pixbay.com

Její postoje vyvolaly obdiv členů pravicové AfD a dokonce pozvání do strany. „Prosím tě, pojď a přidej se k nám!“ řekl Björn Höcke, jeden z nejradikálnějších politiků AfD, během projevu v saských Drážďanech.

Německá politička Wagenknechtová má v úmyslu se s novou stranu zúčastnit se evropských voleb v červnu tohoto roku a také v září 2024 v německých zemských volbách v Braniborsku, Duryňsku a v Sasku – mimochodem to jsou všechny bašty AfD, kde se nachází právě AfD aktuálně v průzkumech na prvním či druhém místě.

Přestupy v Bundestagu

Plány nové strany jsou tvrdou ranou pro levici, která v německém parlamentu (Bundestagu) ztratila deset ze svých osmatřiceti zákonodárců. Tento krok může také dále roztříštit německou politickou scénu, které po většinu éry po druhé světové válce dominovala velká Volksparteien (lidové strany) – se středopravým spojenectvím mezi Křesťanskodemokratickou unií a Křesťanskosociální unií na jedné straně a středolevou sociálně demokratickou stranou na straně druhé. Tyto strany zaznamenaly pokles své podpory a vlivu. A i v tom vidí Wagenknechtová svou příležitost.

„Chceme mít širokou základnu a myslím si, že je dobře, když lidé, kteří například volili současnou vládnoucí koalici (sociální demokracie, zelení a liberálové – pozn. autora) a kteří jsou nyní hluboce zklamaní, věří v náš projekt a chtějí nás podpořit,“ tvrdí Wagenknechtová.

Použité zdroje:

https://www.politico.eu/article/teenager-turns-himself-in-assault-german-lawmaker-matthias-ecke-spd/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%A9_strany_v_N%C4%9Bmecku
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sahra_Wagenknechtov%C3%A1
Předchozí článekVolby by vyhrálo hnutí ANO, starosty dotáhla strana PRO, TOP 09 a KDU mimo sněmovnu
Další článekMonarchisté vyklízejí pozice, jejich strany nesestavily kandidátky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here