Volby by vyhrálo hnutí ANO, starosty dotáhla strana PRO, TOP 09 a KDU mimo sněmovnu

0
900
Andrej Babiš a členové hnutí ANO
Hnutí ANO

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by nyní vyhrálo hnutí ANO v čele s jeho předsedou a bývalým premiérem Andrejem Babišem se ziskem 32,6 procentního bodu, což je 0,9 % méně než v minulém průzkumu. Ale i tak má před ostatními stranami náskok doslova „o parník“.

Do Sněmovny by se koncem dubna dostalo šest stran. Na druhém místě by nyní skončila ODS v čele s předsedou a premiérem Petrem Fialou se ziskem 12,1 %. Tato strana si oproti minulému měsíci polepšila o celé dva procentní body.

ODS pomohla návštěva v Bílém domě, Piráti a SPD klesli

Za nárůstem preferencí může být premiérova nedávná návštěva USA a přijetí u amerického prezidenta Joea Bidena v Bílém domě, čemuž předcházelo jeho znovuzvolení do funkce předsedy občanských demokratů.

Třetí příčku by v nynějších hypotetických volbách získali Piráti pod vedením Ivana Bartoše se ziskem 10,7 %, čímž si tato strana pohoršila oproti minulému měsíci o 0,6 procentního bodu.

Hnutí SPD v čele s jeho předsedou Tomiem Okamurou by nyní obsadilo čtvrté místo se ziskem 10,3 %, což je o 0,8 procentního bodu méně než koncem března tohoto roku.  

Personalizovaná volební kampaň 2017
KDU-ČSL klesla na historické minimum. Zdroj: Ilustrační foto, Pixbay.com

PRO míří do sněmovny, TOP 09 a KDU – ČSL mimo parlament

O pátou příčku by se koncem dubna dělilo hnutí STAN (nově Starostové) v čele s jeho předsedou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem a strana PRO v čele s advokátem a předsedou Jindřichem Rajchlem (obě politická uskupení by nyní získala shodně 5,8 procentního bodu). Starostové ztratili oproti minulému měsíci 1,3 % přízně voličů. Důvodem poklesu může být schválení migračního paktu a především způsob, jakým Vít Rakušan tento pakt prezentoval českým občanům.

Strana PRO si oproti minulému průzkumu polepšila o půl procentního bodu. Za nárůstem voličské přízně mohou být nové posily a podporovatelé strany. Po bývalém hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalovi Haškovi nedávno podpořil stranu na kandidátce do eurovoleb někdejší kapitán hokejové reprezentace z Nagana Vladimír Růžička.

Svobodní posílili, SOCDEM ztratila

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal. Před branami do Sněmovny Parlamentu České republiky by se koncem dubna ocitly vládní strany TOP 09 (4,1 %) a KDU-ČSL se ziskem 1,8 %. KSČM v čele s předsedkyní a europoslankyní Kateřinou Konečnou by nyní získala 3,8 %, Svobodní v čele s Liborem Vondráčkem pak 3,6 procentního bodu. Hnutí Přísaha by získalo 3,2 procentního bodu, strana SOCDEM pak 3,1%. Žádný další subjekt by podle posledně zveřejněného průzkumu SANEP.cz nepřekročil hranici dvou procent.  

Použitý zdroj: SANEP

https://www.sanep.cz/pruzkumy/volebni-preference-duben-2024/
Předchozí článekEuroposlanci vydělávají miliony bokem i za léky na covid
Další článekPolitické zemětřesení v Německu? Jak na pravici, tak i na levici

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here