Europoslanci vydělávají miliony bokem i za léky na covid

0
159
Litevský europoslanec Uspakichas za litevskou Stranu práce Zdroj: pixbay.com

Být členem Evropského parlamentu se některým poslancům vyplácí docela dobře. Přesto si někteří z nich přivydělávají ještě bokem vysoké sumy a stýkají se lobisty, což se rozhodně nelíbí Transparency International EU a pochopitelně i voličům.

Litevský zákonodárce Viktor Uspaskich (litevská Strana práce) vydělává „bokem“ tři miliony eur ročně od společnosti s názvem Edvervita, což je primárně realitní podnik, ale je také hlavním akcionářem společnosti na výrobu minerálních vod. O jejím produktu Uspaskich tvrdil, že může chránit před infekcí virem způsobujícím Covid-19, což vyvolalo vyšetřování ze strany litevských úřadů.

Obsah článku

Litevský levicový europoslanec v tom umí chodit

Litevský europoslanec Uspaskich navíc nedávno čelil obvinění z využívání dezinformačního infoportálu a od minulého měsíce byl vyšetřován kvůli údajnému najímání falešných asistentů poslance, aby vydražili Evropský parlament z 500 000 eur. Neočekávaný zisk tohoto nezařazeného člena Evropského parlamentu je jednoznačně nejlukrativnější vedlejší funkcí poslance Evropského parlamentu.

Každý čtvrtý europoslanec uvedl vedle svého platu zákonodárce ještě „bokem“ placenou činnost – toto číslo pravděpodobně podhodnocuje úroveň externí práce, protože zákonodárci již nejsou povinni zveřejňovat některé činnosti, za které platí méně než 5 000 EUR ročně, uvádí Transparency International EU.

Více kontroly, méně střetu zájmů?

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v návaznosti na skandál týkající se aféry Katargate uvedla, že nastává konec „vedlejšího byznysu europoslanců“ a chce zavést nová pravidla, která vyžadují, aby poslanci Evropského parlamentu poskytovali více podrobností o všech vnějších příjmech, což teoreticky usnadní zjištění případného střetu zájmů.

V reformách je ale spousta mezer. Nová pravidla již nepožadují od poslanců, aby hlásili role, které platí méně než 5 000 eur ročně, a zákonodárci opakovaně odmítali opatření, která by jim bránila zastávat pozice u organizací registrovaných k lobování v databázi transparentnosti EU.

„Po všech skandálech si pouze europoslanci myslí, že vedlejší zaměstnání u společností, které lobbují u institucí, je eticky přijatelné,“ řekl Nicholas Aiossa, ředitel Transparency International EU.

Katargate hýbe parlamentem EU

Parlamentem EU hýbe skandál nazvaný Katargate. Neslyšel jsem nic o tom, jak se s touto aférou budoucí poslanci europarlamentu z ČR chtějí vyrovnat. Zřejmě někteří kandidáti ani nevědí, o co jde! Šest poslanců Evropského parlamentu a jeden úředník byli součástí sítě ovlivňování peněz, ať už to věděli nebo ne, podle vyšetřovacích spisů, které zveřejnil internetový deník POLITICO.

Tři členové Evropského parlamentu již byli obviněni v takzvané kauze Katargate, největším korupčním skandálu, který zasáhl orgány Evropské unie za poslední desetiletí. Šest dalších europoslanců a jeden parlamentní úředník byli policií identifikováni mezi těmi, kdo byli chyceni do plánu, ve kterém politici a jejich spolupracovníci údajně brali peníze nebo dary od Kataru a dalších zahraničních vlád výměnou za ovlivňování politiky a debat EU. 

Těchto sedm lidí stále podle POLITICa pracuje v evropském parlamentu! V souvislosti s případem sice nebyli obviněni. Jejich jména ale patří mezi ta, která belgické úřady vyšetřují.

Kolik stál stranu jeden hlas
Vedlejší příjmy europoslanců budí emoce. Zdroj: Pixbay.com

Obvinění v dokumentech zahrnují tvrzení, že někteří z těchto europoslanců těžili z dohody, ve které jim zahraniční představitelé přislíbili až 250 000 eur na financování jejich evropských volbách v roce 2019 výměnou za prosazování zájmů Kataru. Belgická policie sdělila, že v jednom případě dostal jeden europoslanec hodinky. Obvinění europoslanec z Itálie Antoni Panzeri (italská Demokratická Levice) a jeho poslanecký asistent Giorgi tvrdili, že úředník EU přijal až 20 000 EUR v hotovosti.

Asistent europoslance – Francesco Giorgi také tvrdil, že jeho bývalý šéf používal různé „páky a manipulační techniky“, aby přesvědčil poslance parlamentu EU, aby dělali, co žádal. Ty zahrnovaly: „jeho důvěryhodnost jako člena Evropského parlamentu a prezidenta Fight Impunity (nevládní organizace).

Kromě Panzeriho a Giorgiho byli zatčeni tři stávající europoslanci, kteří byli předběžně obviněni z korupce, praní špinavých peněz a účasti ve zločinecké organizaci. Všichni tři – Eva Kaili, Marc Tarabella a Andrea Cozzolino – účast popírají a mohou se účastnit jednání v parlamentu EU a hlasovat jako obvykle. 

Skandál s penězi za vliv otřásl celou Evropskou unií, když se v prosinci 2022 objevila aféra Katargate, zasáhla do „klíčových orgánů demokracie, integrity a lidských práv“ a vyvolala hluboké zděšení v Bruselu a ve Štrasburku, kde sídlí Parlament Evropské unie. 

Katar, Maroko a Mauretánie platili poslance EU za mlčení

Vlády Kataru, Maroka a Mauretánie jsou podle vyšetřovatelů podezřelé z toho, že v rámci soustředěného úsilí zmanipulovat jednání EU ve svůj prospěch získaly placené služby italského europoslance Panzeriho a jeho spolupracovníků. 

Skutečnost, že Panzeri a Giorgi řekli, že jednotlivci, kteří jsou údajně součástí sítě, pokračují v normálním fungování v srdci demokracie EU, vzbudilo nové obavy, kolik toho se ještě může objevit ve skandálu, jen několik měsíců před volbami do Evropského parlamentu. Rovněž staví vedení vyšetřování ze strany belgických úřadů – a postup Parlamentu EU ve věci skandálu – pod novou kontrolu. 

Jak Giorgi, tak Panzeri změnili své výpovědi od doby, kdy byli zatčeni – Panzeri nejprve účast popíral a později uzavřel dohodu o vině a trestu. Giorgi také přiznal svou roli, ale od té doby argumentoval prostřednictvím svého právníka, že jeho prohlášení na policii byla učiněna pod nátlakem. 

Každopádně šest europoslanců a úředník EU údajně patří do širší sítě asi patnácti osob, které Panzeri a Giorgi identifikovali ve svých – často protichůdných – důkazech a výpovědích pro detektivy, kteří případ vyšetřují.

Poslanci Evropského parlamentu přijímali úplatky od Kataru, Maroka a Mauretánie za to, že pomáhali katarské ekonomice, zatímco ta evropská na tom není zrovna nejlépe. A navíc se tito europoslanci zavázali mlčet o porušování lidských práv v Kataru, Maroka a Mauretánie.

Důkazy z vyšetřování úplatků členů evropského parlamentu poskytují záznam o více než 300 údajných pokusech o manipulaci s poslanci evropského parlamentu. Rozsáhlá sbírka uniklých dokumentů z policejního vyšetřování největšího korupčního případu, který zasáhl EU za poslední desetiletí, odhaluje plný rozsah skandálu Evropského parlamentu ohledně peněz, které poslanci přijímali a prosazovali za to vliv Kataru a Maroka.

Během čtyř let ze spisů vyplývá, že klíčoví podezřelí, včetně bývalého poslance Evropského parlamentu Piera Antonia Panzeriho a jeho asistenta Francesca Giorgiho, pečlivě zaznamenávali údajné pokusy o manipulaci s parlamentem – klíčovým orgánem EU. Jejich podezřelí plátci v Kataru, Maroku a Mauretánii utratili za práci kolem čtyř milionů eur, podle tvrzení ve spisech.

Inkasovali, přestože nic nedělali

Skandál poprvé vyšel najevo před dvěma roky, kdy byli Panzeri, Giorgi a další klíčové postavy této aféry zatčeni v sérii dramatických razií zahrnujících pytle hotovosti a odporné příběhy o vměšování arabských ropných velmocí do srdce EU vyšly najevo.

Mezi akce zaznamenané v dokumentech patří některé, které mají významný dopad na fungování Evropské unie – například plán na zrušení šesti parlamentních rezolucí odsuzujících porušování lidských práv v Kataru a práce na uzavření dohody o bezvízovém styku mezi Dauhá a EU.  Obviněný asistent evropského poslance Giorgi dokonce poznamenal, že každá kopie nelichotivé zprávy o Kataru, kterou bylo možné najít v parlamentu, byla pilně „zničena“. 

V rámci vyšetřování byli zatím zatčeni jen někteří současní a bývalí europoslanci na základě předběžných obvinění z korupce, praní špinavých peněz a členství ve zločinecké organizaci. Mezi podezřelé patří Panzeri, Giorgi a Eva Kaili. Mimochodem Eva Kaili byla Giorgiho partnerka a musela být po vypuknutí skandálu sesazena z řady významných funkcí v evropském parlamentu.

Zatímco vyšetřovatelé mají podezření, že Panzeri a jeho síť manipulovali s Parlamentem EU jménem Kataru a dalších arabských států, dokumenty naznačují, že se také pokoušeli zneužít nedostatečné znalosti evropských poslanců a úředníků o fungování evropského parlamentu. Giorgi dokonce policii řekl, že on a jeho šéf někdy řekli svým plátcům z Kataru a z Maroka o operacích, na které neměli praktický vliv, protože Panzeri podle dokumentů zkreslil rozsah svých pravomocí utvářet práci parlamentu.

„Spoléhali jsme na to, že řada poslanců a úředníků v evropském parlamentu vůbec neví, jak parlament v Bruselu a ve Štrasburku vůbec funguje,“ uvedl asistent poslance Parlamentu EU Francesco Giorgi v prohlášení pro policii. 

Použité zdroje:

https://www.politico.eu/article/qatargate-antonio-panzeri-useful-idiots-still-work-inside-eu-parliament/
https://www.politico.eu/article/how-meps-make-millions-on-the-side-legal-advice-speeches-and-covid-cures/
Předchozí článekItalská premiérka kandiduje do parlamentu EU, české předsedy Brusel neláká
Další článekVolby by vyhrálo hnutí ANO, starosty dotáhla strana PRO, TOP 09 a KDU mimo sněmovnu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here