Italská premiérka kandiduje do parlamentu EU, české předsedy Brusel neláká

0
144

Italská premiérka Giorgia Meloniová oznámila, že bude kandidovat jako hlavní kandidát její vládnoucí strany Bratři Itálie v červnových volbách do Evropského parlamentu. „Rozhodl jsem se vstoupit do terénu, abych vedla kandidátku politické strany Bratří Itálie do parlamentu EU.

„Chceme vytvořit většinu, která spojí středopravé síly a pošle levici do opozice i v EU. Je to těžký úkol, ale je to možné a musíme se o to pokusit,“ řekla doslova ve svém vyhlášení italská pravicová premiérka. Meloniová je poslední významnou italskou politickou postavou, která oznámila svůj záměr kandidovat v červnových volbách, a její krok se zdá být navržen tak, aby využila své osobní popularity ke zvýšení šancí své strany v evropských volbách.

Premiérka nebo europoslankyně?

Mluvčí Evropského parlamentu pro list POLITICO řekl, že pokud by Melonivá nastoupila do Evropského parlamentu, musela by odstoupit z úřadu italské kancléřky, což je velmi nepravděpodobný scénář. 

Krok Giorgie Meloniové není mezi italskými vůdci a předními politiky neobvyklou strategií. V roce 2009 kandidoval tehdejší italská premiér Silvio Berlusconi jako volební lídr ve volbách do EU a zůstal v čele italské vlády poté, co jeho strana ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila a on se vzdal mandátu europoslance. Další italský premiér Matteo Renzi udělal to samé o pět let později.

Podle průzkumů se očekává, že premiérka Itálie se svým uskupením Bratři Itálie získají 27,2 procenta hlasů a vyhraje před středolevou PD (20,3 procenta) a Hnutím pěti hvězd (16,8 procenta). Předsedkyně PD Elly Schleinová, také kandiduje do evropského parlamentu, stejně jako Antonio Tajani, současný ministr zahraničí, který je z konzervativní strany Forza Italia.

České volby do europarlamentu předsedy neláká

„Na jednu stranu to dokumentuje, že v zemích jako je Itálie, ale i Francie či Německo superlídři berou evropské volby velmi vážně a nasazují na první místo kandidátky své předsedy či předsedkyně,“ řekl pro české-volby.cz politolog Jiří Pehe. V České republice ze sedmi sněmovních stran nekandiduje jako jednička žádný z předsedů a předsedkyň politických stran.

ksčm eurovolby
ksčm eurovolby

Jinak je tomu u stran, které oscilují kolem tří až čtyř procentních bodů a které v některých průzkumech překračují pět procent, je tomu jinak. Koalici Stačilo!, kterou tvoří KSČM, SD-SN a ČSNS vede kandidátku předsedkyně komunistů a europoslankyně Kateřina Konečná, Svobodné vede do voleb právník a předseda euroskeptické strany Svobodní Libor Vondráček a krajně pravicovou koalici „PRO Jindřícha Rajchla“ vede pochopitelně právník Jindřich Rajchl.

Použité zdroje:

https://www.politico.eu/article/giorgia-meloni-european-election-2024-italy-prime-minister/

www.mvcr.cz

Předchozí článekFrancouzský prezident varoval: Evropa může zemřít
Další článekEuroposlanci vydělávají miliony bokem i za léky na covid

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here