Rozkol v TOP 09 kvůli Ukrajině, Starosty ze STAN potápí predátorka Nerudová

0
283

Voleb do Poslanecké sněmovny České republiky by se v dubnu 2024 (podle doposud posledního průzkumu společnosti MEDIAN dle svého vyjádření určitě zúčastnilo 54,5 procent lidí. Dalších deset procent dotázaných účast zvažuje. Ochota zúčastnit se voleb oproti minulému šetření opět mírně vzrostla. Určitě by k volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nešlo 27 procenta dotázaných, spíše by nešlo 8,5 procent dotazovaných.

Volební účast ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021 byla 65,43 procent. Oproti volbám z roku 2021 by v dubnu 2024 přišlo volit o více než 1 procentní bod méně voličů. 54,5 procent si je ovšem svou účastí jisto.

Obsah článku

Babišovo ANO vede o parník

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny PČR nyní, podle Medianu by vyhrálo hnutí ANO, které by v dubnu volilo 32,5 % voličů. Na druhém místě by skončila ODS s 13 %. O třetí místo se dělí SPD s Piráty (10 %). Do Poslanecké sněmovny by se ještě podle dubnových průzkumů dostalo hnutí STAN (8 %).

Těsně pod 5% hranicí je SOCDEM (4,5 %). S 3,5 % následují TOP 09, KSČM a KDU-ČSL. PRO 2022 dosáhlo 3 %, Přísaha a Zelení 2,5 %. Poslední strana, která dosáhla hranice 1,5 %, je Trikolora.

Hnutí ANO vede také ve všech vzdělanostních skupinách a u většiny skupin tříděných podle pracovního statusu. ODS by v dubnu byla nejčastější volbou podnikatelů, včetně OSVČ. SPD v dubnu výrazně posílila ve věkové kategorii 25 – 34 let. Obecně ji volí zejména lidé, kteří mají základní vzdělání či středoškolské bez maturity. PRO 2022 má své voliče zejména ve věkové skupině 55 – 64 let. V dubnu 2024 by se do Poslanecké sněmovny dostalo 5 politických stran a hnutí.

Aféra Danuše Nerudové poškodila STAN

Podle květnového šetření agentury STEM/MARK by se do Sněmovny dostaly už jen čtyři politické subjekty – Hnutí ANO, ODS, SPD a Česká pirátská strana. Starostům ze STANu ublížila predátorská aféra Danuše Nerudové, která se navíc hájila dost nekultivovaným způsobem. „Když jí TOP 09 vyzvala, aby kvůli plagiátorství a predátorství odstoupila, když totéž požadovala po kandidátovi TOP 09 na místo ministra pro vědu a inovace, zachovala se pokrytecky a tvrdila, že TOP 09 jí prosila, aby byla jejím lídrem. To je opravdu alibismus a pokrytectví,“ řekl pro české-volby.cz politolog Jiří Pehe.

Ostatně, svoje „eurohujerské postoje“ přehodnotila i TOP 09, která chce na nejbližším jednání koalice otevřít téma vracení bojeschopných mužů na Ukrajinu. Po více než dvou letech války na Ukrajině s tím přišel poslanec TOP 09 Ondřej Kolář, syn Petra Koláře, poradce prezidenta Petra Pavla.

O tom, že by Česko mělo najít způsob, jak z Česka poslat na Ukrajinu bojeschopné Ukrajince, dlouhodobě hovoří představitelé hnutí ANO a SPD, ale i další opoziční strany. Inspirují se zejména aktuální obdobnou debatou v Polsku nebo v Litvě, ale i v dalších zemích, které přijaly ukrajinské uprchlíky.

Czernin Pekarová předseda TOP 09
Markéta Pekarová Adamová a Tomáš Czernin z TOP 09. Foto z kongresu TOP 09.

Rozkol v TOP 09? Pod Pekarovou se houpe židle?

Velkou měrou k tomuto postoji poslance za TOP 09 přispěly jistě klesající preference jeho strany, ale zřejmě také fakt, že s podobným nápadem přišla nejsilnější strana Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Německá Křesťanská a sociální demokracie CDU/CSU.

Téma vracení bojeschopných Ukrajinců na Ukrajinu rezonuje na tuzemské politické scéně již několik týdnů. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš již několikrát vyzval premiéra Petra Fialu z ODS, aby se na tuto možnost přeptal „svého přítele“ polského premiéra Donalda Tuska (Občanská platforma). Je to právě Polsko, které toto téma nyní intenzivně řeší. Dlouhodobě téma otevírá i předseda SPD Tomio Okamura.

„Nemá smysl, abychom my bojovali za někoho, kdo sám bojovat nechce,“ uvedl na jednání Sněmovny předseda SPD Tomio Okamura. Ale v TOP 09 není k možnému přijetí zákona „Lex Ukrajina – tedy vracení bojeschopných Ukrajinců do armádyna území Ukrajiny jednotný postoj. Šéfka TOP 09Markéta Pekarová Adamová mluví o nepatřičném národovectví. Zdůraznila, že případná opatření by se dotkla pouze mužů, kterých se týká ukrajinská branná povinnost. Podle ní jde o „extrémně citlivé téma“.

„Proto chci, abychom se tím i přes náročnost, kterou to s sebou nese, zabývali transparentně, bez nepatřičného národovectví a s jasným úmyslem Ukrajině pomoci,” sdělila šéfka Sněmovny i TOP 09.

Co s bojeschopnými Ukrajinci? Poslanec za Topku volá po celoevropském řešení

Ondřej Kolář z TOP 09 se ale vyjádřil přímočařeji: „Je to typ pomoci, o kterou žádali ukrajinští politici, když jsem s nimi na Ukrajině jednal. Posíláme zbraně, peníze a tohle je další krok, jak jim pomoci bránit se ruské agresi. Není to populární, ale je to nutné.”

Ideální by podle Koláře bylo celoevropské řešení, inspirovat by se podle něj dalo úvahami Polska a Litvy, kde se zvažuje změna přístupu k sociálním dávkám, pracovním povolením nebo k dalším dokumentům, které na území EU Ukrajinci potřebují.

„Dalším možným nástrojem, nad kterým se dá uvažovat, je vízová politika. To jsou cesty, které by podle nás měla zvažovat i česká vláda,” doplnil. Ondřej Kolář aktuálně kandiduje v koalici Spolu za TOP 09 do Evropského parlamentu. Co se týče domácí politiky, TOP 09 by se podle posledních průzkumů neprobojovala do Poslanecké sněmovny. Její obliba u veřejnosti klesla pod potřebných pět procent.

Použité zdroje:

MEDIAN, STEM/MARK, Tisková zpráva Ondřeje Koláře (TOP 09)

Předchozí článekMonarchisté vyklízejí pozice, jejich strany nesestavily kandidátky
Další článekStrana Veganů vadí v Německu skoro všem, dokonce i bavorským separatistům

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here