Václav Klaus mladší jako osobnost i klín ODS

0
2563
Václav Klaus mladší influencer
Václav Klaus mladší - na pomezí mezi ODS a SPD

Václav Klaus mladší byl dříve znám především jako syn prezidenta České republiky Václava Klause. Média také často zajímala Klausovo deformace obličeje, a jak s ní dokáže prezidentův syn žít.

Zvrat nastal před zvolením do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Klaus mladší se začal výrazně profilovat v médiích a stal se veřejně známou osobností. Byl považován za odborníka na školství díky svému dlouholetému působení na postu ředitele soukromého gymnázia PORG.

Klaus mladší byl mediálně atraktivní však především díky svému statusu prezidentova syna a úspěšného člověka, který překonal vrozený handicap.

Zrod influencera Václava Klause mladšího

Po opětovném restartu politické kariéry v ODS se stal Václav Klaus významnou personou této politické strany. V moderní terminologii sociálních sítí by se dalo říci, že se stal influencerem.

Především díky dvěma hlavním kanálům vytvořil Klaus junior početnou skupinu svých „následovníků“. Prvním kanálem se stal Facebook, kde má VK ml. téměř 90 tisícové publikum. To je na samotného politika velice hodně.

Ve své politické straně v tomto parametru nemá konkurenci. Nejblíže ke Klausovi se přiblížila Alexandra Udženija s o polovinu menším publikem. Předseda Petr Fiala má ještě u několik stovek fanoušků méně. Klaus mladší však neshromažďuje typické fanoušky a voliče ODS, spíše naopak.

„Člen ODS, srdcem v SPD.“

Fanoušci VK ml. inklinují ke kontroverzním řešením, mají proti imigrační rétoriku a spíše se překrývají s fanoušky SPD než ODS. Koneckonců toto asynchronní chování vykazuje i sám Václav Klaus mladší.

Postoje Václava Klause mladšího

Je skoro až záhadou, proč stále Klaus mladší v ODS setrvává. Nezřídka se stává, že názory VK ml. jsou vedením ODS dementovány. Minimálně jsou však vydávána prohlášení vedením ODS, která říkají: Václav Klaus má takový a takový názor, avšak stanovisko ODS zní takto.

Václav Klaus ml. je také magnetem na voliče. Díky svému dosahu na sociálních sítích i na svém blogu generuje slušnou základnu voličů. Ve volbách 2017 získal 22 614 preferenčních hlasů. To je o parník více než ostatní kandidáti ODS.

Václav Klaus je vytržen z ODS a svá prohlášení s ODS vůbec nekonzultuje. Mnozí čelní představitelé Klause potajmu kritizují. Klaus mladší vytvořil vlastní politické křídlo v ODS, na jednoho muže velice silné.

Blog a názory proti zájmům ODS

V úvodu byl zmíněn FB jako silný nástroj komunikace Václava Klause mladšího. Blog Václava Klause je však možná ještě silnější. Čteností láme rekordy a autor si zde nebere servítky nejen s veřejným děním ale také se svojí mateřskou ODS.

„Když se mu něco nelíbí, řekne to.“

Z poslední doby zmiňme například komentář k vojákům v Afganistanu, který vedení ODS nepřijalo vůbec s radostí. Klaus v článku dokonce najíždí na rétoriku, kterou si spojujeme spíše s SPD – fabuluje a vymýšlí si. Možná pochopil, že jeho fanoušci vědí co chtějí slyšet a tak jim to servíruje. Je jedno, že to má s pravdou pramálo společného.

Václav Klaus mladší se stává jakýmsi extraktem Tomia Okamury a svého otce. Kontroverzní výroky na hraně pravdy utvářející vlastní, kontroverzní pohled na svět.

Vyvrcholením loajality Václava Klause k ODS se stala podpora kandidáta SPD Ladislava Jakla do senátních voleb na Praze 2 a 3. V tomto obvodu má ODS nasazeného svého kandidáta Vladimíra Kratinu, avšak Klaus herce Kratinu neuznává jako vhodného kandidáta do Senátu. Václav Klaus tím tak podrývá snahu své partaje ohrozit současného senátora za Piráty Libora Michálka.

Některé indície by mohli nahrávat až „přestupu“. Přestupu Václava Klause mladšího z ODS do SPD. Pro Tomia Okamuru by to byl vynikající přestup, který by SPD legitimizoval u širší veřejnosti a přinesl jí potřebný „intelektuální“ rozměr.

Předchozí článekSeznam kandidátů do Senátu a senátních voleb 2018
Další článekJednokolové senátní volby v České republice?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here