Rozhovor s bývalým ministrem financí a ředitelem Microsoftu pro ČR a SR Ivanem Pilným

0
2390
Ivan Pilný-kandidát na senátora
Ivan Pilný, bývalý ministr financí a ředitel Microsoftu v ČR a SR kandiduje do Senátu na Praze 12.

Ivan Pilný vyzve v senátních volbách na Praze 12 hlavního favorita a bývalého neúspěšného prezidentského kandidáta Pavla Fischera. Jakou kariéru má za sebou Ivan Pilný a co může nabídnout jako senátor?

Prosím o krátké představení pane Pilný

Byl jsem první generální ředitel Microsoftu ČR a SR, předseda představenstva Českého Telecomu, investor ve Dni D, poslanec a předseda hospodářského výboru PSP a ministr financí. Vším, čím jsem byl, jsem byl rád. ANO, to jsem já, Ivan Pilný.

Narodil jsem se v Praze, kde celý svůj život žiji, pracuji a také jsem zde vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT. Nyní působím na ministerstvu školství jako zmocněnec ministra pro oblast digitálního vzdělávání.

Ivan Pilný a jeho témata pro senátní volby v na Praze 12

Celý můj profesní život je spojen s informačními a komunikačními technologiemi.

Pokud bych byl zvolen, usiloval bych, aby v Senátu vznikl Výbor pro budoucnost, který by se zabýval dlouhodobými otázkami společnosti, např. tím, až nastane období bez evropských dotací nebo dramaticky vzroste nezaměstnanost. Takové výbory už existují v některých severských evropských zemích.

Nyní se intenzivně věnuji digitálnímu vzdělávání, protože v tom tkví odpověď, jak se připravit na budoucnost. Vzdělávání by totiž mělo podporovat udržitelné zaměstnání. Vzdělávat se musí lidé celoživotně, nejen ve škole, ale mají mít možnost na sobě neustále pracovat a reagovat na požadavky pracovního trhu. O to se koneckonců snažím už teď a v Senátu bych v tom pokračoval, protože důležitá je i osvěta nejen mezi rodiči a studenty, ale také mezi politiky.

„Chci zavést Výbor pro budoucnost.“

Dále bych chtěl otevřít znovu diskuzi nad stavebním zákonem, protože je potřeba, aby vznikl zákon nový, který by stanovil pouze základní pravidla a dal větší pravomoc obcím, aby rozhodovaly samy, co se bude nebo nebude stavět. K podobě současného stavebního zákona jsem byl kritický už při jeho projednávání v Poslanecké sněmovně.

Jsem přesvědčen, že obce dokáží mnohdy lépe hospodařit než stát, a proto bych chtěl usilovat o navýšení rozpočtového určení daní. Obce přesně vědí, co potřebují a jsou nejblíže občanovi, proto bych jim důvěřoval a přenesl na ně větší část zodpovědnosti.

Samozřejmě mi budou blízká i témata týkající se ekonomiky.

Co můžete občanům nabídnout jako senátor a jaké jsou Vaše zkušenosti?

Necelé čtyři roky jsem byl předsedou hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a téměř osm měsíců ministrem financí. Ne vždy bylo jednoduché se dohodnout, ale nakonec vždy musel vzniknout nějaký konsensus. Stejně tak tomu bylo např. i při sestavování státního rozpočtu.

Zkušenosti s politikou tedy mám bohaté a nebyla by to pro mě až taková změna. Já sám jsem se vstupem do politiky nezměnil a změnit se nechci. Co bych změnit chtěl, jsou věci, které by byly ku prospěchu našim občanům a naší krásné země.

Proč zrovna hnutí ANO pane Pilný?

Od roku 2014 jsem členem hnutí ANO, byť jsem pouze řadový člen. Za hnutí ANO jsem byl také zvolen v roce 2013 do Poslanecké sněmovny v Královéhradeckém kraji, takže moje kandidatura v barvách ANO asi není pro nikoho překvapením.

Jak probíhá kampaň a jak oslovujete voliče?

Kampaň ještě oficiálně nezačala, start kampaně je plánován na začátek září. Nicméně na sociálních sítích (www.facebook.com/PilnyIvan) a webových stránkách ivanpilny.cz jsou už první vlaštovky. Nyní poskytuji rozhovory médiím a ladím poslední detaily kampaně se svým volebním týmem. Od září se rozhodně potkáme na některých akcích v mém volebním obvodu a chystáme také kontaktní kampaň.

Jaký máte vztah k obvodu číslo 17 a Praze 12?

Volební obvod č. 17 je velmi rozmanitý a za posledních dvacet let se velmi změnil. Jezdím každý den do Prahy Strakonickou, občas při dopravních zácpách druhou stranou řeky přes Zbraslav, Komořany a Modřany. Léta jsem jako ředitel Microsoftu úřadoval na Novodvorské. Děti jsem vodil na koně do Chuchle nebo koupat se na Šeberák.

Běhával jsem v Kunratickém lese, ale moc dlouho jsem to nevydržel, ve Velké Kunratické bych se neumístil. V Kunraticích opravuji sekačku na trávu, v Komořanech kupuji laskominy pro koně mé dcery. Na Zbraslavi sídlí veterinář, který se úžasně staral o naše psy, děkuji pane doktore.

S dětmi jsme chodívali do zbraslavského zámku, když byl ještě otevřený pro veřejnost. Vánoční kapry kupuji na sádce v Lahovicích a občas tam zajdu i jindy. Na golf v Lahovicích nebo Lipencích jsem ještě asi nedozrál. Taky jsem přednášel na Britské škole, nakonec teď se zabývám inovativním a digitálním vzděláváním.

Teď žiji společnými problémy – metro D, zahušťování zástavby, uchování přírody a zeleně. Proto chci, aby všechny části obvodu byly moderním místem vlídným pro život a pro práci.

Jaký máte rozpočet na senátní kampaň?

Rozpočet na kampaň je přibližně 500 000 Kč. Veškeré příjmy a výdaje lze sledovat na transparentním účtu.

Znáte Vaše protikandidáty do Senátu na Praze 12?

Osobně znám jen paní či spíše soudružku Semelovou, nikdy bych nevěřil, že se s ní setkám v Parlamentu. Její názory jsou otřesné a nebezpečné a doufám, že už neučí.
Okrajově jsem potkal pana Dobšíka. I když odboráře nemusím, s ním se dá mluvit.
Pan Fischer je mi sympatický, jeho životní a profesní zkušenosti jsou zaměřeny spíše jen na diplomacii.

Předchozí článekMiroslav Balatka, kovboj kandidující do senátních voleb na Sokolovsku
Další článekJiří Kozák v rozhovoru o kandidatuře do senátních voleb za ODS

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here