Spojení TOP 09 se Starosty? Díky, raději ne..

1
4310
STAN TOP 09 spor
STAN TOP 09 spor

Druhá protibabišovská demonstrace na Letné měla jasnou zprávu pro opoziční strany: „Spojte se!„. Při užití současné metody přepočtu hlasů na mandáty d’Hondtovou metodou totiž malé strany potřebují na jeden mandát až dvojnásobek hlasů.

Z vnějšího pohledu se předpokládalo, že nejblíže k sobě má STAN a TOP 09. Obě strany se při volbách 2017 dostaly poměrně těsně do Poslanecké sněmovny a podle současných volebních průzkumů jsou na tom nyní ještě o něco málo hůře. STAN má dle posledních průzkumů před TOP 09 mírný náskok.

Spory TOP 09 a STAN

V TOP 09 si v nedávných vnitrostranických volbách zvolili novou předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou, která je dle analytiků zástupkyní spíše liberálního křídla ve straně. Měla by tak poměrně vycházet s novým lídrem STAN, Vítem Rakušanem. Ukazuje se, že opak je pravdou. Ideové souznění oběma stranám nezabránilo rozehrát hru o křesla a pozice.

Když se začali lídři opozičních stran bavit o možném propojování, tak nejpravděpodobnějším scénářem bylo obnovení koalice TOP 09 a STAN pro krajské volby 2020, kde si strany propojení mohly vyzkoušet.

Pro krajské volby by se jednalo jen o koalice na úrovni krajů, kde při vyjednávání hrají hlavní roli krajské organizace.

Především pro TOP 09 a novou předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou je klíčové získat pro kandidaturu do krajských voleb koaliční partnery. TOP 09 má totiž silnou pozici pouze v Praze.

Starostům narostla křídla

Starostové vlastně vyrostli na platformě TOP 09, od které se následně osamostatnili. Dnes je z nich strana, která má mírně vyšší volební preference než TOP 09, ovšem mají podstatně větší volební potenciál. To znamená, že o STAN uvažuje velké množství voličů, které je možné oslovit. Ve spojení s TOP 09 by se tento potenciál značně zúžil.

„Když jsme byli jednoznačně silnější my – například ve volbách do Evropského parlamentu nebo na magistrát Prahy – velkoryse jsme nabídli Starostům koaliční uspořádání i název podle jejich přání. Nyní je vše zapomenuto. Mrzí mě, že se pak předseda STAN Rakušan tváří jako ten, kdo spojení sil chce, když dělá vše proti němu. Nicméně my se z toho nehroutíme.“

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09

Nevděčnost vyvracení zástupci STAN tím, že TOP 09 neměla nikdy kvalitně pokryté kraje – s tím Starostové TOP 09 značně pomohli. TOP 09 zase pomohla STAN dostat se do celostátní politiky. Dále hnutí STAN říká, že TOP 09 má přehnané požadavky na místa na kandidátkách, která zásadně nereflektují současnou formu strany u voličů.

Značky TOP 09 a STAN

Jednoduše si tento spor můžeme shrnout tak, že TOP 09 byla po celou dobu fungování zvyklá mít více křesel a být dominantnější stranou. Tuto její roli nyní STAN nechce akceptovat, jelikož se cítí tou silnější stranou v tandemu. To konec konců potvrzují i volební průzkumy, když vidíme, že i ve volebním modelu preferencí od Českých voleb má STAN navíc nějakou tu desetinku. Co v modelu není vidět? STAN má výrazně větší potenciál oslovit nové voliče, kdežto TOP 09 má již u mnoha voličů nálepku „nevolitelná strana“.

Předchozí článekAktuální volební preference prosinec 2019 | České volby
Další článekAktuální volební preference leden 2020 | České volby

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here