Členská základna rozhodla, Piráti jdou do vlády

0
791
Ivan Bartoš

Během pondělní noci zveřejnila Česká pirátská strana výsledky čtyřdenního hlasování členské základny o vstupu do vlády. Pro hlasovalo 82,1 procent členů z celkové účasti 90,7 procent. Pro rozhodnutí o účasti ve vládě bylo třeba získat souhlasu od 60 procent hlasujících.

Vnitrostranické referendum tak schválilo podporu podepsané koaliční dohody, která byla uzavřená mezi koalicemi SPOLU a PirSTAN. Piráti byli ze všech stran poslední, kteří neměli odhlasovaný vstup do vlády.

Čeká nás tvrdá práce v nelehkých časech, zmiňuje Bartoš

Sám Ivan Bartoš se ještě v noci vyjádřil k výsledku online hlasování na svém Facebookovém účtu. „Na základě dnešního rozhodnutí členské základny Pirátů svůj závazek naplníme a v nově vzniklé vládě budeme chtít udělat maximum nejen pro naše voliče, ale pro všechny občany této země,“ uvedl.

Zároveň nastínil úlohu nové vlády a poukázal na těžké časy v době covidové, energetické a ekonomické krize. „V nové vládě budeme jako Piráti ve vedení Ministerstva pro místní rozvoj společně s oblastí digitalizace, dále ve vedení Legislativní rady vlády a v neposlední řadě v čele resortu zahraničí. Nebude to lehké a čeká nás hodně tvrdé práce. Navíc ve chvíli, kdy se naše země potýká s covidovou, ekonomickou a energetickou krizí. Všechny tyto problémy musíme začít urychleně řešit,“ zveřejnil.

Hlasování se odehrávalo od pátečního dopoledne až do pondělních 22:00 hodin. Podílet se na výsledku mělo možnost všech 1193 členů České pirátské strany. Při vysoké 90% účasti rozhodlo 1082 voličů. Piráti jako jediná strana z pětikoalice hlasují o nejpodstatnějších věcech v celostátním fóru.

Již předem bylo avizované, že fórum rozhodne

Tlak veřejnosti a pochybnosti o tom, zda se Piráti stanou součástí vlády, dosahoval velkých frekvencí. I na základě toho, se Česká pirátská strana rozhodla komunikovat na sociálních sítích své vnitrostranické procesy.

„Právo svobodně se rozhodnout a vyjádřit hlasováním svůj názor má každý člen naší strany. Naši partneři jsou s tímto postupem zcela srozuměni a respektují naše demokratické procesy. Už dávno před volbami v rámci naší povolební strategie bylo jasné, že právě a jedině fórum ze všech členů strany rozhodne na základě programu vlády, jestli budeme ve vládě moci hájit zájmy občanů České republiky – kvůli tomu to celé děláme a dostali jsme proto 840 000 hlasů. Jsme zodpovědní za to, že jejich důvěru nezklameme,“ uvedla Česká pirátská strana.

Žádaný výsledek utišil napětí v koalici

Zástupci koalice PirSTAN ve své koaliční smlouvě uvedli, že podle výsledku voleb půjdou společně do opozice, či společně do vlády. Kvůli velkému nepoměru získaných mandátů v Poslanecké sněmovně, kde Piráti obsadili pouze 4 křesla, již toto tvrzení nabývalo velkých pochybností.

K situaci se vyjádřil i místopředseda STAN Jan Farský. „Já bych chtěl, aby byli ve vládě, protože jsme společně pracovali na programu, se kterým jsme uspěli ve volbách. Já chci, aby ten program prosazovali s námi. Nedovedu si představit, jak by mohli fungovat v opozici, když budeme prosazovat společný program,“ komentoval situaci. Jednoznačný výsledek pro vstup Pirátů do vlády tak odvrátil možné rozepře při jednání v samotné koalici o dalším postupu.

Předchozí článekPřekvapení voleb: Výhra koalice Spolu a potopení Pirátů
Další článekJak bude vypadat složení nové vlády? Prezident vyjádřil výtku vůči jednomu kandidátovi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here