Bulharský mafián má poměrně slušné vyhlídky dostat se do Evropského parlamentu

0
1835

Volby do Evropského parlamentu v Bulharsku začínají mít jedno klíčové téma! A to, zda se do Evropského parlamentu dostane sankcionovaný magnát a současný třiačtyřicetiletý bulharský poslanec a právník Delyan Peevski.

Pro své kritiky – zejména z reformistických a protikorupčních stran – přišel mediální magnát a poslanec Delyan Peevski, aby ztělesnil „ bulharský stát postižený korupcí“, v němž stínoví oligarchové, špioni a zločinecké gangy omotali svá chapadla kolem klíčových institucí v Bulharsku, které je ale členem EU a NATO.

Obsah článku

Peevski je sankcionován v USA a ve Velké Británii

Nikolay Denkov, bývalý předseda vlády Bulharska, popisuje Peevského – sankcionovaného USA a Velkou Británií takzvaným Magnitského zákonem – jako „největší zlo“, které postihlo balkánský národ s 6,5 miliony obyvatel.

Není tedy divu, že jedna z hlavních politických bitev kolem evropských voleb 9. června závisí na Peevského vlivu na soudy a bezpečnostní službu. Hristo Ivanov, šéf strany „Ano, Bulharsko“, tvrdí, že volby musí zlomit Peevského vliv a mafiánské praktiky a varuje, že v sázce je „fungování Bulharské republiky“.

Bývalý premiér Kiril Petkov z protikorupční strany „Pokračujeme ve změně“ mluvil s proevropským listem POLITICO v den zahájení své kampaně v Sofii a bylo jasné, že právě narazil na překážku ve tvaru Peevského. Gestikuloval u okna své volební kanceláře a mluvil po telefonu se zástupcem billboardové společnosti, která odmítla vyvěsit řadu plakátů, které si právě objednal.

Problém byl v tom, co bylo vyobrazeno na plakátu kampaně: Ukazoval karikaturu Peevského jako fotbalistu se strništěm – prase s nohou na dýni.

Dylan Peevski, bulharský oligarcha, sankcionovaný v USA a ve Velké Británii. Foto: Pixbay.com

Plakát byl mikrokosmem bulharské národní politiky. „Dýně“ je přezdívka bývalého premiéra Bojka Borissova, jehož středopravicová strana GERB pohodlně vede v průzkumech. Borissov má ale dle nezávislých médií svoji výhru jistou jen, když „bude dělat“, co si přeje Delyan Peevski.

Nikdo nechce naštvat vlivného mediálního magnáta

Nejen problém opozičního kandidáta Kirila Petkova (strana Pokračujeme ve změně) je v tom, že nikdo nechce naštvat mocného „zprostředkovatele“ Deylana Peeskova, jehož vliv je všudypřítomný napříč médii, včetně reklamního sektoru.

Kdo je politická strana GERB předsedy Bojko Borisova? Občané za evropský rozvoj Bulharska momentálně vede ve všech předvolebních průzkumech v Bulharsku.  Bývá označována za konzervativnínacionalistickou, někdy populistickou, ale také silně proevropskou. Je stranou značně personalizovanou, spjatou se svým zakladatelem a lídrem Bojko Borisovem.

Borissov stranu založil v roce 2006, když ji odtrhl od Národního hnutí za stabilitu a pokrok, podobně personalizované i orientované strany spjaté se Simeonem Borisovem Sakskoburggotskim, bývalým bulharským carem. Od založení je strana jednou z klíčových sil bulharského politického systému. Zpočátku byl předsedou strany Cvetan Cvetanov, od roku 2010 ji vede sám Borisov, který byl i předtím reálným – skutečným lídrem této strany.

K roku 2023 absolvovala devět parlamentních voleb, přičemž v sedmi vyhrála (2009, 2013, 2014, 2017, duben 2021, 2022, 2023) a ve dvou skončila na druhém místě (červenec 2021, listopad 2021). Nejlepšího výsledku strana dosáhla v prvních volbách roku 2009, kdy získala 39,72 % hlasů. Později nikdy neklesla pod 20 procent, nejmenší zisk zaznamenala v listopadu 2021, kdy získala 22,44 % hlasů. Borisovovi tyto výsledky již třikrát umožnily stát se bulharským premiérem: v letech 2009–2013, 2014–2017 a 2017–2021.

Šéf nejsilnější strany spolupracuje úzce s oligarchou

Po již pátých parlamentních volbách v dubnu 2023, během předchozích dvou let, se vítězná koalice GERB–SDS (Svaz demokratických sil) dohodla s koalicí na druhém místě PP–DB (Pokračujeme ve změně – Demokratické Bulharsko) na vzniku vlády. Premiérem se v červnu 2023 stal člen PP  (Pokračujeme ve změně – Demokratické Bulharsko) a nominant PP–DB Nikolaj Denkov, kterého dle dohody na rotujícím premiérství měla po devíti měsících v úřadu vystřídat bývalá eurokomisařka Marija Gabrielová nominovaná Borisovovým GERBem

Vychytralý politický operátor, který se snaží proniknout do hlavního proudu, Delyan Peevski, úzce spolupracuje s Borissovem, aby představil proevropskou a „ skupinu politiků pro NATO“, proti bulharskému prezidentovi Rumenovi Radevovi, který se přiklání ke Kremlu. „Naše bezprecedentní podpora Ukrajině je výsledkem našeho pevného přesvědčení jako euroatlanticistů,“ řekl Delyan Peevski.

Věc má ovšem háček, mocný oligarcha Delyan Peevski, má problémy s praním špinavých peněz, s úplatkářstvím a se zpronevěrou. A kdyby vstoupil na území USA či Velké Británie, byl by zatčen. Nyní v evropských volbách tedy bojuje nejen za poslanecký mandát europoslance, ale také o poslaneckou imunitu!

Rozděl a panuj

Šéf nejvlivnější a v preferencích vedoucí strany GERB Borissov odhazuje co nejvíce politického bahna a snaží se obvinit Petkovovu stranu „Pokračujeme ve změně“ z blízkosti prokremelské krajně pravicové strany Obroda – což je „hodně divoké a nepravdivé obvinění“, protože Petkovova vláda hrála hlavní roli ve vyzbrojování Ukrajiny.

„Pokračujeme ve změně“ není nic progresivního, nic nového, ale boj o moc,“ posteskl si Borissov na předvolební akci ve městě Haskovo na jihu Bulharska. Bojko Borissov se nad tím, že úzce spolupracuje s mediálním magnátem a mafiánem Delyanem Peevskim a tvrdil pro evropský portál Mediapool: „Já prostě nepřijmu mafiánskou kulturu.

V předvolebních průzkumech nejsilnější strana GERB Bojka Borissova poukazuje na to, že existují dobré důvody, proč se spojit se stranou Hnutí za práva a svobodu (DPS) Delyana Peevského.

Strana DPS sice zastupuje zájmy muslimů, zejména Turků a v menší míře Pomaků (muslimských Bulharů), ale zároveň získává největší podíl romských hlasů v Bulharsku. Delyan Peevski není sice muslim, ani Turek, ale má velké peníze a straně DPS hodně finančně pomáhá a díky hlasům podporovatelům DPS může nyní získat mandát poslance Evropského parlamentu a imunitu!

Podle Der Spiegel „Peevski zosobňuje oligarchický systém klientelismu jako žádný jiný“.  Jako poslanec Bulharského národního shromáždění postoupil společně s dalšími dvěma poslanci z parlamentní skupiny Hnutí za práva a svobody – Yordanem Tsonevem a Hamidem Hamidem, novely zákona o insolvenci bank. Dodatky, které se týkají Corpbank (KTB).

Smyslem pozměňovacích návrhů je podle důvodů navrhovatelů zavést účinný mechanismus doplňování konkurzní podstaty zkrachovalé banky a potlačit schémata drancování majetku nakoupeného přímo či nepřímo za peníze pocházející z takové banky.  Lidově řečeno, přihrát si peníze do vlastní kapsy.

Ve volbách do Evropského parlamentu se navíc rodí „nové spojenectví pro Bulharsko“ – strana Borissova a strana Peevskiho. Podle opozičních stran a nevládních neziskových organizací hrozí rozklad Bulharské republiky.

Použité zdroje:

https://www.politico.eu/article/bulgaria-election-delyan-peevski-boyko-borissov-state-capture-democracy-mafia/
https://cs.wikipedia.org/wiki/GERB
https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Movement_for_Rights_and_Freedoms?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
https://de.wikipedia.org/wiki/Kiril_Petkow_(Politiker)
Předchozí článekKampaň předsedkyně Evropské komise Von der Leyenové porušuje pravidla transparentnosti voleb EU
Další článekPodle TV NOVA budou nespokojení voliči místo ODS volit stranu Svobodní

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here