Andrej Babiš avizuje vznik nové národovecké frakce v parlamentu EU

0
1411
Silné Česko, Andrej Babiš kampaň ANO do eurovoleb 2019
Zdroj: Facebook Andreje Babiše, silné Česko, Andrej Babiš kampaň ANO do eurovoleb 2019

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš reagoval na sociální síti X (bývalém twitterovém úřtu) víkendovou diskusi ohledně odchodu „svých“ europoslanců z frakce Renew Europe – OBNOVA Evropy.

V kuloárech se už dávno spekulovalo o vzniku nové frakce, což nyní Babiš bez dalších detailů potvrdil. Součástí této frakce však nebude podle oficiálních zdrojů ze slovenské vlády Směr-Sociální demokracie Róberta Fica, který podle oficiálních informací vyjednává „pouze s frakcí socialistů a demokratů – SaD“.

Obsah článku

Babiš chce v europarlamentu vytvořit národoveckou frakci

Andrej Babiš oznámil, že hnutí ANO opustilo liberální frakci Renew, která se bude s velkou pravděpodobností podílet na vzniku koalice v Evropském Parlamentu, a tím i nové frakce – řekněme Národně – liberální a konzervativní.

Vyloučil zároveň vstup do konzervativní pravicové frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). „Šli jsme do voleb, abychom bojovali proti ilegální migraci, abychom změnili Green Deal, který ničí evropský průmysl a zemědělství a má negativní dopad na naše občany. Na základě jednání jsme dospěli k názoru, že Renew a ALDE mají zkrátka jiná stanoviska, než hnutí ANO,“ podotkl předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Volební lídryně Hnutí ANO Andreje Babiše do Evropského parlamentu Klára Dostálová. Foto: Pixbay.com

Spekuluje se o tom, že by mohla vzniknout národovecká frakce ve spolupráci s maďarskou stranou FIDESZ a slovenským Směrem-SD. Mluvčí Směru nicméně uvedla, že strana jedná „pouze se socialisty a demokraty.“

Viktor Orbán jde s Babišem, přidá se i Fico?

„S nikým jiným nejednáme,“ uvedla mluvčí slovenského Směru – SD. Ale je vysoce pravděpodobné, že ze Slovenska bude do frakce Socialistů a Demokraté – SaD přijat „jen“ HLAS – Sociální demokracie, strana založená současným slovenským prezidentem Petrem Pellegrinim. I proto by se Směr – SD nakonec k národovecké frakci hnutí ANO a maďarského FIDESZU.

Mezi další subjekty, které mají podle spekulací být součástí této frakce, patří například Národní sdružení Marine Le Penové či nizozemská Strana pro svobodu Geerta Wilderse.

Andrej Babiš ve videu, které zveřejnil, potvrdil vznik nové frakce. „Nám nejde o funkce, mohli jsme mít místopředsedkyni pro Kláru Dostálovou. Ale my nebudeme měnit náš program za funkce. Teď vznikají nové frakce a my budeme u toho, věřte mi,“ avizuje Babiš bez dalších detailů.

Viktor Orbán, maďarský premiér a předseda FIDESZu. Foto: Pixbay.com

„Ještě se dožijete velkých překvapení. Věřte mi, že hnutí ANO v Evropě něco znamená a bude znamenat. Držte nám palce a buďte si jistí, že o nás bude v Evropě slyšet. Budeme prosazovat náš program a nezradíme vás,“ vzkázal Babiš voličům a dodal: „Díky vašim hlasům jsme vyhráli evropské volby, moc vám děkuji za podporu. Odešli jsme z frakce Renew Europe i ALDE, protože nám nejde o funkce. Jde nám o to, abychom mohli plnit náš program. Tak nám držte palce, aby to dobře dopadlo. O hnutí ANO v Evropě ještě uslyšíte.“

Vytvoření nové frakce v Evropském Parlamentu není jednoduché

Podle expertů je v případě vytvoření nové frakce jednat rychle. Aby frakce byla schopná obsadit alespoň nějaké pozice v Evropském Parlamentu, měla by být hotová v průběhu prvního týdne v červenci.

K utvoření politické skupiny je třeba 23 poslanců a poslankyň a musí v ní být zastoupena nejméně čtvrtina členských států. Poslanci a poslankyně nemohou patřit k více, než k jedné politické skupině.

Alternativa pro Německo (AfD) musela odejít z frakce Identita a Demokracie. Foto: Pixbay.com

Političtí komentátoři upozorňují, že počet poslanců by neměl být problém, otázkou je, zda se nové frakci podaří získat dostatečný počet zastoupených zemí, kterých by mělo být sedm.

Odchodem ANO z Renew se oslabila pozice Ursuly von der Leyenové, která se uchází znovu o pozici předsedkyně Evropské komise. Ta potřebuje v Evropském Parlamentu získat minimálně 361 hlasů a zároveň ji zřejmě nepodpoří někteří poslanci z její vlastní frakce – evropských lidovců.

Proto bude muset Ursula von der Leyenová vyjednávat u některé z dalších frakcí, hovoří se především o zmíněné Evropských konzervativců a reformistů ECR a také Zelených. Šéfka europoslanců ODS Veronika Vrecionová řekla, že vyjednávání o potenciální podpoře ECR pro von der Leyenovou probíhají.

„Naše pozice bude záviset na ‚programových bodech‘,“ uvedla Vrecionová.

Nová frakce? Nepříliš dobrá zpráva pro von der Leyenovou

Von der Leyenová, německá politička z Křesťansko-demokratické strany Německa (CDU) byla obviněna z uchopení moci ve výši 400 miliard eur v regionální hotovosti

Ursula von der Leyenová v Bruselu často čelí kritice, že centralizuje autoritu do malé skupiny jednotlivců – odsouvá regiony na vedlejší kolej ve snaze získat kontrolu nad strategickou pákou bruselského stroje na peníze. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dala najevo, že chce větší osobní kontrolu nad třetinou výdajů EU. Centralizace kontroly nad financováním do chudších oblastí by mohla znamenat, že do nich půjde méně peněz.

Interní dokument Evropské komise, který mají k dispozici redaktoři listu POLITICO, uvádí, jak bude reforma financování chudších oblastí bloku provedena oddělením, které působí pod její přímou pravomocí.

Takzvaná politika soudržnosti je v současnosti řízena odborem Komise pro regiony, který spolupracuje s místními orgány v každé zemi, a v sedmiletém rozpočtu EU má hodnotu téměř 400 miliard eur.

Přezkum může mít dopad i na práci komisařky odpovědné za tuto problematiku, kterou v současnosti zastává Portugalka Elisa Ferreiraová, v době, kdy se národní vlády přetahují o nejlepší pracovní místa.

Zmíněná reforma postavila von der Leyenovou, favoritku, která zůstane šéfkou Evropské komise, po skončení jejího pětiletého funkčního období koncem tohoto roku, na kolizní kurz s evropskými regiony. Obávají se, že to povede k tomu, že budou dostávat méně peněz.

V dopise, který viděli novináři z webu POLITICO, více než 100 místních orgánů obvinilo šéfku Evropské komise z uchopení moci, protože požadují větší slovo o budoucnosti politiky soudržnosti.

Von der Leyenová. Foto: Pixbay.com

„Politika soudržnosti je ohrožena,“ řekl Vasco Alves Cordeiro, prezident Evropského výboru regionů, bruselského orgánu, který zastupuje místní úřady, kritizuje Evropskou komisi a von der Leyeneovou: „Musíme si dávat pozor na tendence znárodňovat nejúspěšnější politiku, kterou má Evropa k budování jednoty a společného pocitu sounáležitosti mezi komunitami v celé Evropě.“

Evropská komise původně na žádost o vyjádření neodpověděla. Poté, co byl tento článek poprvé publikován, reagovala. Uvedla, že von der Leyenová „je velmi oddaná politice soudržnosti“.

Von der Leyenová chce vše kontrolovat sama, regiony se bouří

I když není nic pevně stanoveno, dohoda, která by mohla vést k návratu von der Leyenové jako předsedkyně Komise, by mohla být načrtnuta během summitu vedoucích představitelů EU koncem tohoto týdne. Zdá se, že veškerou nejistotu ohledně jejího zvolení uhasil francouzský prezident Emmanuel Macron, o kterém se říkalo, že prosazuje alternativu, ale nyní je rozptýlen předčasnými volbami ve své vlastní zemi galského kohouta. Vnímané převzetí moci nebylo pro mnohé bruselské zasvěcené překvapením.

Vzhledem k tomu, že blok připravuje své obranné schopnosti a připravuje se na obchodní válku s Čínou, interní dokument Evropské komise navrhuje, aby financování chudších oblastí bylo v nadcházejících letech mimo seznam priorit.

Vlámští separatisté von der Leyenovou nepodporují, stejně jako ona podle nich nepodporuje regiony. Foto: Pixbay.com

Ursula von der Leyenová dala najevo, že chce větší osobní kontrolu nad třetinou výdajů EU. Po rozšíření EU v 80. letech 20. století byla rozšířena a v současnosti je nejdražší politikou bloku – v hodnotě 392 miliard EUR v období 2021–2027. Většina peněz jde do zaostalých regionů soustředěných v jižní a východní Evropě a používá se na budování životního prostředí a dopravní infrastruktury, jako jsou nové dálnice.

Neobjevila se však na seznamu šedesáti devíti klíčových oblastí politiky, které budou přezkoumány, jakmile letos na podzim začne nové správní období.

„Je skandální, že jedna třetina rozpočtu nestojí za to, aby byla předložena budoucím komisařům,“ řekl diplomat EU, který dostal anonymitu, aby si vybil svou frustraci na exekutivě bloku.

Dokument Evropské komise uvádí politiku soudržnosti v části o „hospodářské konvergenci a obnově“ a naznačuje, že finanční prostředky by mohly být použity ke zlepšení hospodářské výkonnosti země na rozdíl od nejasnějšího pojetí sociální soudržnosti.

„Přesouvají debatu ze sociální na ekonomickou soudržnost,“ řekl druhý představitel EU. Podle současných pravidel přispívá financování regionům také do sociálních programů, jako jsou programy rekvalifikace pracovníků a vzdělávání komunit.

Při pokusu o centralizaci předala Evropské komise přezkum politiky jednotce, která byla vytvořena za účelem správy fondu blokové obnovy po pandemii ve výši 700 miliard EUR a která rovněž funguje pod přímou kontrolou von der Leyenové.

Centralizovaný přístup Evropské komise je terčem kritiky

Ti, kteří chtějí, aby Evropská unie i nadále upřednostňovala politiku soudržnosti, se obávají, že předsedkyně Evropské komise – která v Bruselu často čelí kritice, že centralizuje pravomoci v malé skupině jednotlivců – odsouvá regiony na vedlejší kolej ve snaze získat kontrolu nad strategickou pákou Bruselu.

Dokument zesílil obavy, že příští Evropská komise zmenšuje oddělení pro regiony, známé jako DG REGIO, které tradičně spravovalo hotovost, a potenciálně předá program nové jednotce zaměřené na „ekonomickou konvergenci“.

Úředník Evropského Parlamentu si stěžoval, že von der Leyenová se příliš zaměřuje na vytváření průmyslových gigantů v celé EU, než aby mohla konkurovat USA a Číně.

A dodal: „Hospodářská a sociální soudržnost je zakotvena ve smlouvách. Nikdy nepožádala, aby odpovědnost za tuto politiku byla přesunuta z jednoho generálního útvaru na druhý. Generální sekretariát zahájil začátkem tohoto roku proces přípravy informačního materiálu pro budoucí členy kolegia evropských komisařů.

Zástupci 111 regionů z 15 zemí EU kritizovali „centralizovaný přístup“ exekutivy v dopise von der Leyenové. Dva představitelé EU vyjádřili naději, že země, které získávají nejvíce peněz z fondu soudržnosti – včetně Portugalska na jihu a Polska na východě – požádají novou předsedkyni Evropské komise, aby plány zmírnila výměnou za jejich podporu pro její znovuzvolení.

Regionální šéfové napsali von der Leyenové: EU není centristická Čína!

Mimo Brusel se místní orgány cítí ohroženy souvisejícím plánem von der Leyenové podmínit platby tím, že země – nikoli regiony – splní konkrétní cíle. Jednalo by se o dramatickou změnu od současného systému, ve kterém se finanční prostředky vyplácejí jako náhrada nákladů vynaložených místními orgány.

Model by rozšířil podobný formát jako pravidla spojená s postpandemickým fondem EU, který byl dohodnut v roce 2020 s cílem zmírnit ekonomický dopad Covid-19.

„Regiony musí mít prvořadou roli v procesu programování a implementace financování soudržnosti,“ napsali regionální šéfové v dopise von der Leyenové.

Použité zdroje: Tisková zpráva Andreje Babiše

pic.twitter.com/iNPek3lM4Z — Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 24, 2024

https://www.politico.eu/article/4859220/
Předchozí článekNěmecká vláda se nemůže dohodnout na rozpočtu: Německo krůček od předčasných voleb?
Další článekSvobodní navrhli do senátu známou ekonomku, Markétu Šichtařovou. Ta avizuje pády bank

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here