Volební průzkum 4 agentur, hranici 5 % dosahuje pět až šest stran

0
94
Černá volební urna s uzamykatelným víkem stojící v místnosti

Od 10. do 14. října 2026 zveřejnily volební model do Poslanecké sněmovny tři agentury, STEM, NMS a Median. Kantar CZ vydal poslední model 30. srpna. Ve všech čtyřech modelech má nejvíc hlasů ANO 2011 s 28,8 až 31,3 %, druhý je STAN s 16,6 až 18,8 % a třetí ODS s 11,3 až 15,5 %. Hranici 5 % dosahuje podle agentury pět až šest stran, rozdíl dělá hnutí Motoristé sobě, kterému modely dávají 4,6 až 5,7 %.

Volební model ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době sběru dat. Předpovědí není. Níže najdete výsledky čtyř agentur s dohledatelnou metodikou v jedné tabulce, termíny sběru, velikost vzorku, statistickou chybu přepočtenou pro každý model a pro srovnání výsledek sněmovních voleb 3. a 4. října 2025 podle Českého statistického úřadu.

Obsah článku

Výsledky posledních volebních modelů v jedné tabulce

Tabulka obsahuje strany, které aspoň v jednom modelu dosáhly 5 %, a dvě strany nejblíž pod hranicí. Agentury jsou seřazené od nejnovějšího zveřejnění. Hodnoty jsou v procentech, Median je zaokrouhluje na půl procenta a Kantar CZ uvádí ve zprávě České televize jen strany od 5 % výš.

StranaMedian (zveř. 14. 10.)NMS (zveř. 13. 10.)STEM (zveř. 10. 10.)Kantar CZ (zveř. 30. 8.)
ANO 201129,528,831,330,5
STAN (Starostové a nezávislí)17,018,816,617,0
ODS (Občanská demokratická strana)12,512,511,315,5
SPD (Svoboda a přímá demokracie)9,08,07,56,5
Česká pirátská strana7,56,37,28,5
Motoristé sobě5,05,74,65,0
TOP 093,52,93,7neuvedeno
KDU-ČSL (Křesťanská a demokratická unie Československá strana lidová)3,03,32,5neuvedeno
Počet stran s 5 % a víc6656

Odhady agentur se u žádné strany neliší o víc než 4,2 procentního bodu. Největší rozpětí má ODS, od 11,3 % u STEM do 15,5 % u Kantaru CZ, který ale sbíral data už v srpnu. U ANO 2011 a SPD je rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším odhadem 2,5 bodu, u STAN a Pirátů 2,2 bodu.

Ostatní strany mají ve všech modelech nejvýš 3 %. STEM uvádí Zelené s 2,1 %, Naše Česko s 1,9 % a KSČM s 1,8 %. NMS dává KSČM 3,0 % a Našemu Česku 2,3 %, Median PRO a KSČM po 2 %. U Medianu se zpráva sama v sobě liší, graf uvádí TOP 09 3,5 % a Naše Česko 2,0 %, text na téže straně 3,4 % a 2,5 %. V tabulce jsou hodnoty z grafu.

Kdy agentury sbíraly data a koho se ptaly

Modely nejsou úplně srovnatelné. Liší se termínem sběru, metodou i tím, kolik lidí ze vzorku do výpočtu vstupuje. Median například do modelu bere jen respondenty, kteří účast ve volbách nevylučují, a hlas váhajících rozdělí mezi strany, které zvažují.

AgenturaSběr datVzorek celkemV modeluMetodaObjednatelOdhad účasti
Median1. až 30. 9. 20261 018601osobně, telefonicky a onlinebez zadavatele59 %
NMS1. až 5. 10. 20261 034neuvedenoonline panel National Sampleve zprávě neuveden63,5 %
STEM1. až 6. 10. 20261 332866onlineCNN Prima News65 %
Kantar CZ3. až 21. 8. 20261 200991telefonicky a onlineČeská televize62,5 %

Median sbíral data celé září, tedy před komunálními a senátními volbami 9. a 10. října. NMS a STEM sbíraly v prvním říjnovém týdnu a sběr ukončily 5. a 6. října, čtyři a tři dny před komunálními volbami. Model STEM jako první zveřejnila 10. října CNN Prima News, která ho objednala, zpráva na webu agentury nese datum 11. října.

Ipsos zveřejnil model pro Moravec.cz 17. září. Čísla jsou dostupná jen z textu na ceskenoviny.cz označeného jako komerční prezentace a z jeho převzetí na iportal24.cz, termín sběru, vzorek ani metodu neuvádí ani jeden a na webu Ipsos zpráva není. Proto ho do tabulky a do rozpětí nepočítáme. Podle těchto textů má ANO 2011 31,4 %, STAN 16,6 %, ODS 14,0 %, Česká pirátská strana 7,9 %, SPD 7,1 % a Motoristé sobě 4,5 %.

Které agentury v posledních šesti týdnech nic nezveřejnily

Kantar CZ zveřejnil poslední volební model 30. srpna 2026, šest a půl týdne před 14. říjnem. Data sbíral od 3. do 21. srpna. V tabulce ho uvádíme jako poslední dostupný model, při srovnání s ostatními je ale potřeba počítat se starším sběrem.

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) volební model pravidelně nezveřejňuje. Vydává hlavně stranické preference, které počítají se všemi lidmi s volebním právem včetně těch, kdo volit nepůjdou nebo nevědí koho. S volebním modelem ani s výsledkem voleb se proto srovnávat nedají. V rubrice Volby a strany na webu CVVM jsme k 14. říjnu 2026 zprávu o stranických preferencích z roku 2026 nenašli, poslední volební model tam je z července 2021.

Rozdíl mezi preferencemi, modelem a potenciálem podrobně vysvětluje článek Jak přesné jsou volební průzkumy a co je volební model.

Jak velká je statistická chyba u jednotlivých modelů

Každé číslo v modelu má rozpětí. Agentury ho uvádějí samy, my jsme ho navíc přepočítali podle počtu lidí, kteří do modelu vstupují. Přepočet používá vzorec pro náhodný výběr s 95% spolehlivostí, tedy 1,96 krát odmocnina ze součinu podílu strany a jeho doplňku do jedné, děleného velikostí vzorku. Agentury pracují s kvótním výběrem a vážením, skutečná nejistota je proto spíš větší.

AgenturaVzorek pro přepočetANO 2011 (přepočet)Motoristé sobě (přepočet)Chyba podle agentury
Median60129,5 ± 3,65,0 ± 1,7±1,5 až ±3,5 bodu
NMS1 03428,8 ± 2,85,7 ± 1,4interval ANO 25,3 až 32,3 %, Motoristé sobě 3,9 až 7,4 %
STEM86631,3 ± 3,14,6 ± 1,4±1,1 až ±3,3 bodu
Kantar CZ99130,5 ± 2,95,0 ± 1,4±1,0 až ±3,3 bodu

U NMS počítáme s celým vzorkem 1 034 lidí, protože počet respondentů v modelu zpráva neuvádí. Rozdíl mezi agenturami u ANO 2011 (2,5 bodu) je menší než přepočtená chyba kteréhokoli jednoho modelu. U stran kolem 5 % sahá rozpětí pod hranici i nad ni, jeden model proto o vstupu strany do Sněmovny nic neříká.

Agentury to v metodice píšou samy. STEM ve zprávě z 11. října 2026 uvádí: „Model zobrazuje stávající rozložení politických nálad a nejde o predikci budoucích volebních výsledků.“ Median ve zprávě zveřejněné 14. října 2026 píše: „Volební model zobrazuje odhad nejpravděpodobnějšího rozvržení podpory stran v hypotetických volbách do Sněmovny, pokud by se konaly v době dotazování.“

Výsledek sněmovních voleb podle ČSÚ pro srovnání

Ve volbách do Poslanecké sněmovny 3. a 4. října 2025 získalo mandáty šest subjektů. Účast byla 68,95 %, platných hlasů bylo 5 621 717. Čísla jsou z výsledků voleb na volby.gov.cz.

Subjekt podle ČSÚHlasyPodíl hlasůMandáty
ANO 20111 940 50734,51 %80
SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)1 313 34623,36 %52
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ631 51211,23 %22
Česká pirátská strana504 5378,97 %18
Svoboda a přímá demokracie (SPD)437 6117,78 %15
Motoristé sobě380 6016,77 %13
Stačilo!242 0314,30 %0

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidovaly v roce 2025 společně jako koalice SPOLU, agentury je v modelech ze srpna až října 2026 měří každou zvlášť. U SPD a Pirátů srovnání komplikuje, že na jejich kandidátkách v roce 2025 byli i členové PRO, Trikolory a Svobodných, respektive Zelených, které agentury v modelech z roku 2026 měří samostatně. Rozdělení všech 200 křesel a počet hlasů na jeden mandát najdete v článku Složení Poslanecké sněmovny a kolik hlasů stál jeden mandát.

Agentury v modelech počítají s nižší účastí, než jaká byla ve volbách 2025, od 59 % u Medianu do 65 % u STEM. Jak se účast v Česku liší podle typu voleb, ukazuje přehled volební účasti podle typu voleb.

Jak číst volební průzkumy, než vyjdou další modely

Volební průzkum má smysl číst jako rozpětí, ne jako přesné číslo. Před sněmovními volbami 2025 se poslední modely pěti agentur od výsledku lišily v průměru o 2,3 procentního bodu na stranu, jak spočítal článek o přesnosti modelů. Tehdejší poslední čísla agentur ukazuje i přehled posledního dne průzkumů před volbami.

  1. Ověřte, jestli jde o volební model, nebo o stranické preference. S výsledkem voleb se dá srovnávat jen model.
  2. Podívejte se na termín sběru. Srpnový model Kantaru CZ a říjnový model STEM zachycují jinou dobu.
  3. Zjistěte, kolik lidí do modelu vstupuje. U Medianu je to 601 z 1 018 dotázaných.
  4. U stran kolem 5 % počítejte s chybou zhruba ±1,4 až ±1,7 bodu, vstup do Sněmovny z jednoho modelu nevyčtete.
  5. Porovnávejte víc agentur najednou a hledejte, jestli zveřejnily termín sběru a vzorek. Shoda několika modelů řekne víc než jedno číslo.

Agentury zveřejňují modely zhruba jednou za měsíc, datum zveřejnění každého z nich najdete v hlavní tabulce nahoře.

Předchozí článek5 obcí nemá zastupitelstvo, do zvolení nového je řídí správce

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here