Koronavirus jako příležitost pro opozici?

0
1723
Andrej Babiš korona

Koronavirová pandemie přinesla mnoho příležitostí pro opoziční strany, jak porazit současnou vládu sestavenou z Hnutí ANO a ČSSD. Pro někoho bohužel, pro jiné bohudík. Vláda vedená Andrejem Babišem poskytla opozici arzenál k jejímu poražení. Zda k sesazení z trůnu opravdu dojde, je pouze a jen v rukou opozice. 

Opoziční kritika koronavirových opatření

Před pandemií se opoziční kritika vztahovala na současnou hlavu státu pouze v oblasti jeho podnikání. Osobnost Andreje Babiše poskytla představitelům stran TOP 09 a ODS obsah na jejich twitterové posty, kde předsedu vlády kritizovali pro nejasné financování podniku Agrofert a pro střet zájmů. Vyzývali ho k odvolání, poukazovali na netransparentní jednání, avšak marně. Hnutí ANO s Babišem neustále posilovalo a vedlo volební průzkumy. Najednou přišla pandemie. Stát byl nepřipravený, ale stihl ještě rychle reagovat. Následovala řada přísných restrikcí. Ochranné pomůcky pro občany nezbyly, přesto si je lidé začali šít doma a vzrostla pomoc na komunitní úrovni. Po měsíci Andrej Babiš vystupoval jako vítěz. 

Opozice opětovně kritizovala nepřipravenost na pandemii, ale to Babiše moc nezajímalo. Započal taktně kampaň pro budoucí volby ve smyslu: BestinCovid. První bitvu s koronavirem Babiš vyhrál, přišla druhá vlna viru a s ní problémy táhnoucí se dodnes. Nesoudržné rozvolňování restrikcí, nepřipravenost budoucího plánu, nekompetentní obsazení na důležitých postech, absence pandemického zákona. To všechno vládu dohnalo. Na Babišovo místo tak začala postupně nastupovat opozice kritizující a poukazující na chyby nynějších vládních činitelů. Jí ostatně dávají za pravdu i státní orgány. Ať už to byl Nejvyšší soud nebo poslední zpráva o pochybném nákupu Nejvyššího kontrolního úřadu

Opozicí neschválený nouzový stav

S příchodem nového roku byla situace v České republice velmi vážná. Nemocnice se začaly plnit čím dál víc, docházelo k šíření nových nakažlivějších mutací koronaviru, lidé začali být z bezvýchodné situace unavení a otrávení. 

Vláda přichází s návrhem prodloužení nouzového stavu, ovšem žádná strana jej nechce podpořit. A taky nepodpoří. Spása pak přichází ze strany hejtmanů. Sice si opoziční strany tímto krokem na chvílí zavařily, ale jejich “škobrtnutí” zachrání přehmaty vládní koalice. 

Se současnou situací se v podstatě neustále motáme v bludném kruhu. Vláda nedokáže lidem restrikce vysvětlit, nedokáže s občany srozumitelně komunikovat. Není připraven žádný plán na rozvolňování, jednotlivá pravidla se neustále mění a vzniká v nich chaos. Očkování populace také slábne a není úměrné k počtu nakažených. Koalice SPOLU navrhla kompenzační bonusy pro podnikatele a živnostníky a připravila i aktualizovaný plán na rozvolnění. Piráti a STAN tepají za konečnou realizaci pandemického plánu. Vláda si jede svou vlastní komunikační strategii a opozici částečně ignoruje. 

Bude Andrej Babiš poražen?

Dle posledních volebních průzkumů začíná Hnutí Ano ztrácet na popularitě a do čela se dostává koalice Pirátů a STANU. Tyto dvě strany představují jakýsi nepopsaný list pro voliče. Jedná se o strany poměrně nové, nezatížené problematickou minulostí, jako je to např. u ODS. Piráti reprezentují i mladou generaci a to jak svým složením, tak i body v programu. Jedná se tedy o volební alternativu ke všem nynějším stranám. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se může snažit, ale bohužel u každé strany se najde kostlivec ve skříni. Lidé jsou finančně vyčerpáni, unaveni a frustrováni, proto výsledek voleb bude ovlivněn právě covidem. Zda zlomí současnému premiérovi vaz, se ukáže. Aktuální volební preference posledních měsíců ukazují, že je to klidně možné.

Předchozí článekAktuální volební preference únor 2021 | České volby
Další článekAktuální volební preference duben 2021 | České volby

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here