První kolo senátních voleb obvod č. 78 Zlín 2018

3
2341
Obvod 78 Zlín - senátní volby 2018
Senátní volby 2018 Zlín

Výsledky druhého kola senátních voleb ve Zlíně.

Druhé doplňující volby do Senátu se uskutečnily na Zlínsku. Volby se konaly v mimořádném termínu, jelikož senátor  (František Čuba SPO) za tento obvod rezignoval před vypršením svého mandátu.

První kolo senátních voleb Zlín

Vítězem prvního kola voleb se stala krajská radní Michaela Blahová za KDU-ČSL s výsledkem 24,18 % hlasů. Jejím soupeřem do druhého kola, jenž se uskuteční již příští týden, bude Tomáš Goláň za uskupení SENÁTOR 21. Goláň získal v prvním kole senátních voleb na Zlínsku 18,99 % hlasů a šance obou kandidátů jsou tedy poměrně vyrovnané.

Voliči mohli na Zlínsku vybírat z devíti kandidátů na post senátora. Třetí a těsně nepostupový skončil za STAN Adámek, který získal 16,36 % hlasů. Adámek si po volbách stěžoval na velice nízkou volební účast, která byla v prvním kole pouze necelých 16 %.  Čtvrtý za hnutí ANO byl neurochirurg Michael Filip s téměř 13 % hlasů.

Dále skončil s téměř 10 % nezávislý novinář Aleš Fuksa kandidující za Piráty a kandidát ČSSD Radim Jünger s 7,45 % hlasů. I výsledek kandidáta za ČSSD může ilustrovat rozpoložení a preference sociálních demokratů. V minulých obdobích se kandidáti ČSSD pravidelně dostávali přes 15 % hlasů a postupovali do druhých kol. ČSSD také měla nejvíce mandátu v Senátu ČR. Neutěšená situace a současné preference ČSSD se však odrazily i na senátní úroveň. Pravděpodobně se plně také odrazí v podzimních komunálních a senátních volbách

Také stranický nástupce Františka Čuby nebyl úspěšný a získal pouhé 4 % hlasů. Kandidát za KSČM získal pouze o procento více.

Vyhlídky na druhé kolo v obvodu č. 78 – Zlín

Velice nízká volební účast se pravděpodobně ve druhém kole ještě sníží a bude rozhodovat opravdu malý zlomek plnoprávných voličů v obvodu č. 78 – Zlín. Předpokládaná účast se nejspíše bude pohybovat okolo 12 %.

Mírnou favoritkou je Blahová za KDU-ČSL. Kandidáti vypadlý v prvním kole se zatím nevyslovili pro podporu ani Blahové ani Golaně. Třetí kandidáta za STAN Adámek nedává doporučení a nechává to na lidech. Taktéž nezávislý kandidát s podporou Pirátů se nevyslovil podpořit žádného z postupujících kandidátů na mandát senátora v obvodu 78.