Volební preference Median a STEM v květnu 2018

3
3022
Volební preference květen 2018 STEM, Median
Volební modely od STEMu a Medianu

Median a STEM v rozmezí dvou dní zveřejnili volební preference politických stran v České republice. Jak si politické strany vedou v květnu a s jakou formou vstoupí do letních měsíců?

ANO 2011 drží preference nad 30 %

Po mírném propadu v březnu 2018 ANO 2011 dále potvrzuje volební preference nad 30 % hlasů. Ve volebním modelu od STEMU zveřejněném v květnu 2018 ANO dosáhlo dokonce 32,9 % hlasů. V průzkumu Medianu vydaném jen o několik hodin později má hnutí Andreje Babiše 30,5 %.  Výsledek 32,9 % hlasů by při propadu malých stran již téměř zajistil Andreji Babišovi vysněnou jednobarevnou vládu opřenou o vládní většinu.

ODS a Piráti po malých krůčcích posilují. ODS má podle STEMu volební preference na úrovni 13,7 % a podle Medianu o tři desetinky více. U Pirátů je již rozpor ve volebním modelu větší. Zatímco STEM předpokládá výsledek okolo 13,5 % hlasů, tak Median Pirátům přisuzuje o celé dva procentní body méně tedy 11,5 %. Nicméně posílil trend zaznamenaný již před několika měsíci a to plíživé přibližování Pirátů a ODS k ANO 2011.

Pád ČSSD

Pád ve volebních preferencích ČSSD poznal nové dno. STEM přisuzuje výsledek 7 % a Median jen o procento více. Některá měření přisuzují v současnosti ČSSD pouze 6 % hlasů. Tradiční politická strana se stále ještě širokou členskou základnou  s Janem Hamáčkem vstoupí z velkou pravděpodobností do vlády s Andrejem Babišem. Otázkou je, jestli tento krok definitivně srazí vaz ČSSD nebo si naopak vezme nějaké voliče nazpět.

Před ČSSD se dere dokonce i tradiční sekundant na levici KSČM. V průzkumu volebních preferencí podle Medianu má KSČM o půl procenta více než ČSSD (8,5 %) a u STEMu dokonce o jedno a půl procenta (8,5 %). SPD přisoudily oba průzkumy shodně po 9 %, což je po mnoha jarních šetření konečně dobrá zpráva pro Tomia Okamuru. Například ve volebním modelu od CVVM v květnu mělo SPD pouze 7,5 % hlasů.

Strany na hraně vstupu

TOP 09, KDU-ČSL i STAN se s každými novými průzkumy a volebními preferencemi „modlí“ nebo doufají v lepší výsledek než v předešlých měsících. Ze všech těchto stran se nejvíce daří KDU-ČSL, která končí nad hranicí volebního kvóra 5 %. V průzkumu Medianu je i v květnu KDU-ČSL nad touto hranicí s 5,5 % a u STEMu má jen o jednu desetinku méně 5,4 %.

TOP 09 může těšit alespoň průzkum od Medianu, kde je Topka na 6 %, avšak u STEMU má pouze 3,9 %. STAN má u STEMu také 3,9 % hlasů a u Medianu 4 %. Jedinou neparlamentní stranou zobrazující se pravidelně v šetření a průzkumech jsou Zelení, kteří se však od voleb 2017 pohybují okolo jednoho procenta a ani tyto průzkumy nenaznačují jiný trend.

Oba květnové volební modely se zásadně neliší. Nejvyšší odlišnosti jsou u preferencích ANO 2011, Pirátů a TOP 09. Volební preference Medianu více přejí TOP 09 a méně pak Pirátům. STEM oproti Medianu vidí také vyšší náskok ANO 2011 před ostatními subjekty.

Předchozí článekVolební preference květen 2018 podle CVVM
Další článekPrvní kolo senátních voleb obvod č. 78 Zlín 2018

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here