Volební preference Median a STEM v květnu 2018

3
665
Volební preference květen 2018 STEM, Median
Volební modely od STEMu a Medianu

Median a STEM v rozmezí dvou dní zveřejnili volební preference politických stran v České republice. Jak si politické strany vedou v květnu a s jakou formou vstoupí do letních měsíců?

ANO 2011 drží preference nad 30 %

Po mírném propadu v březnu 2018 ANO 2011 dále potvrzuje volební preference nad 30 % hlasů. Ve volebním modelu od STEMU zveřejněném v květnu 2018 ANO dosáhlo dokonce 32,9 % hlasů. V průzkumu Medianu vydaném jen o několik hodin později má hnutí Andreje Babiše 30,5 %.  Výsledek 32,9 % hlasů by při propadu malých stran již téměř zajistil Andreji Babišovi vysněnou jednobarevnou vládu opřenou o vládní většinu.

ODS a Piráti po malých krůčcích posilují. ODS má podle STEMu volební preference na úrovni 13,7 % a podle Medianu o tři desetinky více. U Pirátů je již rozpor ve volebním modelu větší. Zatímco STEM předpokládá výsledek okolo 13,5 % hlasů, tak Median Pirátům přisuzuje o celé dva procentní body méně tedy 11,5 %. Nicméně posílil trend zaznamenaný již před několika měsíci a to plíživé přibližování Pirátů a ODS k ANO 2011.

Pád ČSSD

Pád ve volebních preferencích ČSSD poznal nové dno. STEM přisuzuje výsledek 7 % a Median jen o procento více. Některá měření přisuzují v současnosti ČSSD pouze 6 % hlasů. Tradiční politická strana se stále ještě širokou členskou základnou  s Janem Hamáčkem vstoupí z velkou pravděpodobností do vlády s Andrejem Babišem. Otázkou je, jestli tento krok definitivně srazí vaz ČSSD nebo si naopak vezme nějaké voliče nazpět.

Před ČSSD se dere dokonce i tradiční sekundant na levici KSČM. V průzkumu volebních preferencí podle Medianu má KSČM o půl procenta více než ČSSD (8,5 %) a u STEMu dokonce o jedno a půl procenta (8,5 %). SPD přisoudily oba průzkumy shodně po 9 %, což je po mnoha jarních šetření konečně dobrá zpráva pro Tomia Okamuru. Například ve volebním modelu od CVVM v květnu mělo SPD pouze 7,5 % hlasů.

Strany na hraně vstupu

TOP 09, KDU-ČSL i STAN se s každými novými průzkumy a volebními preferencemi „modlí“ nebo doufají v lepší výsledek než v předešlých měsících. Ze všech těchto stran se nejvíce daří KDU-ČSL, která končí nad hranicí volebního kvóra 5 %. V průzkumu Medianu je i v květnu KDU-ČSL nad touto hranicí s 5,5 % a u STEMu má jen o jednu desetinku méně 5,4 %.

TOP 09 může těšit alespoň průzkum od Medianu, kde je Topka na 6 %, avšak u STEMU má pouze 3,9 %. STAN má u STEMu také 3,9 % hlasů a u Medianu 4 %. Jedinou neparlamentní stranou zobrazující se pravidelně v šetření a průzkumech jsou Zelení, kteří se však od voleb 2017 pohybují okolo jednoho procenta a ani tyto průzkumy nenaznačují jiný trend.

Oba květnové volební modely se zásadně neliší. Nejvyšší odlišnosti jsou u preferencích ANO 2011, Pirátů a TOP 09. Volební preference Medianu více přejí TOP 09 a méně pak Pirátům. STEM oproti Medianu vidí také vyšší náskok ANO 2011 před ostatními subjekty.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here