Volební preference červen 2018 CVVM

CVVM volební preference

Česká politická scéna zažívá poměrně turbulentní dobu plnou zvratů a čekání na vládu. Nerozhodná ČSSD se sama sebe ptá, jestli chce vládnout s Andrejem Babišem – jestli to může skomírající straně uškodit nebo pomoci. Andrej Babiš mezi tím vytvořil hlasující většinu v parlamentu, kde spolupracuje s KSČM (připravená podpořit vládu) a SPD.

Andrej Babiš nejspíše složí vládu, buď s ČSSD a tichou podporou KSČM. A nebo ve variantě B s KSČM a SPD, což je varianta zamlouvající se prezidentu Miloši Zemanovi. I přes to všechno straničtí funkcionáři a veřejnost bedlivě sledují volební preference před letními prázdninami. Co přinesly červnové respektive květnové volební preference od CVVM?

Volební preference ČSSD v červnu na 13 %

Největší změnu a pozdvižení přinesly preference sociálních demokratů, kteří celé jaro cílevědomě mířili k hranici 5 %. Od podzimních voleb nebo spíše podzimního krachu tradiční ČSSD se nedokázali řádně odrazit. Preference od CVVM mohou tedy významně pomoci sebevědomí této strany, který stojí před zásadním rozhodnutím.

Být či nebýt. Být či nebýt ve vládě s Andrejem Babišem. Být či nebýt ve vládě se stranou, která značně přispěla k pádu ČSSD. Sociální demokraté se rozhodnou v referendu. Možná mnoho z nich ovlivní i poměrně nadějný výsledek 13 %.  Drahno podotknout, že ČSSD skončila vždy v průzkumech CVVM nadprůměrně. Pokud se podíváme na nedávné volební preference od STEMu či Medianu, tak zde nalezneme velké rozdíly.

Preference ODS, Pirátů a dalších stran

ODS a Piráti se v průběhu jara přetahovali ve volebních průzkumech a průzkumech preferencí o druhou příčku. V průzkumu preferencí vydaném v červnu 2018 dopadla lépe ODS s 13 % – tedy stejně jako ČSSD. Piráti získali 11 % a mají tak jen o půl procenta více než KSČM.

KSČM v posledních průzkumech výrazně posílila a vyměnila si pozici s druhou stranou, která je označována za extrémní či antisystémovou – SPD.  Preference SPD klesly na 7,5 % společně s úpadkem a vyšuměním tématu migrace a migrantů.

Velké starosti nahánějí preference od CVVM straníkům TOP 09, které jsou na úrovni 3 %. Dokonce ani v intervalu 2,2 – 4,4 % TOP 09 nesahá k vytoužené 5 % volební klauzuli. O něco málo lépe je na tom STAN se 4,5 % hlasů. Lidovci se drží na 5,5 % hlasů.

Na vrcholu preferencí zůstává ANO 2011, které s 29 % dosahuje téměř shodného výsledku jako v říjnu minulého roku při volbách. Uvidíme, jak zahýbá s preferencemi referendum ČSSD o účinkování ve vládě, hlasování o vládě nebo třeba protesty na Václavském i jiných náměstích.

Autor Patrik Pilous

Autor se věnuje volbám v České republice a snaží se na volební aktéry a volební procesy nahlížet netradičně. Články autora se věnují novým trendům ve volebních kampaních, preferenčním šetřením a metodám ve volebních analýzách.

Všechny články autora Patrik Pilous →

One Comment on “Volební preference červen 2018 CVVM”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *