Volební preference květen 2018 podle CVVM

3
4118
Volební preference politických stran květen 2018
Preference CVVM

Na přelomu dubna a května 2018 CVVM vydala pravidelný průzkum volebních preferencí politických stran na české scéně. Jak se proměnily průzkumy preferencí v průběhu jara?

Hnutí ANO preference klesají naopak ODS stoupá

ANO 2011 od minulého průzkumu CVVM oslabilo o 1 %, což se při výsledku 29 % nemusí zdát zásadní. Mírný pokles ANO 2011 může být zapříčiněný dlouhým vyjednáváním o vládě a vládnutí v demisi. Některým voličům Andreje Babiše se také nemusí líbit koketování o vládnutí s dvěma politickými stranami na okraji spektra. Překvapivě mnohem přijatelnější jsou pro voliče Andreje Babiše komunisté než SPD.

ODS si naopak o 1 % polepšila na 13,5 % a začíná se stávat stále čitelnější tažnou silou „pravicové“ politiky. Piráti drží povolební pozice stabilně okolo 12,5 %, i když únorové průzkumy STEM jim přisuzovaly ještě o procento více.  ČSSD si vyměnila pozice s KSČM, a podle průzkumu preferencí od CVVM mají sociální demokraté celých 11,5 % hlasů. Vypadá to tedy, že rozpačité vyjednávání o vládě s ANO a změna předsedy mohla sociálním demokratům pomoci.

KSČM se drží na 10 % a zaznamenala tak nárůst od podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. SPD naopak poslední měsíce trvale kotví u 7 % a nevypadá to na výraznou změnu ani v květnu 2018, kdy získala 6,5 % hlasů. Slábnoucí migrační krize bere Tomiu Okamurovi témata a pomyslný vítr z plachet.

Politické strany na hraně 5 % hlasů v květnu

Hranice 5 % je pro volby do Poslanecké sněmovny zásadní a zlomová. Zisk 5,5 % nebo 4,5 % je rozdíl propastný. Každý průzkum ukazující stranické preference pod 5 % by měl být pro politickou stranu významným varováním.  KDU-ČSL podle volebního modelu z přelomu dubna a května od CVVM získala 6,5 %. Ovšem TOP 09 podobně jako v minulém průzkumu zůstala těsně pod hranicí 5 % na 4,5 % hlasů.

STAN si ještě pohoršil a z minulých 4,5 % padl na propastné 3 % hlasů. Zelení si po odstoupení Matěje Stropnického a krachu v podzimních volbách udržují na samém konci zobrazování preferencí s 1 % hlasů. Ještě hůře na tom jsou Svobodní, Realisté či SPO – tyto strany mají podle průzkumů CVVM pod 1 % hlasů. Volební model politických stran bude mít také dopad na komunální a senátní volby konající se v říjnu 2018. Preference pro komunální volby 2018 zatím nahrávají hnutí ANO.

Předchozí článekTriumf ANO? Preference pro komunální volby 2018
Další článekVolební preference Median a STEM v květnu 2018

3 KOMENTÁŘE

  1. Jsme jako ovce hnané na porážku. Urááá To se vážně nenajde jediný ČECH, ABY BYL PŘEDSEDOU VLÁDY.
    Soudruzi se již těší na totalitu. Urááá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here