Volební preference politických stran březen, duben 2018

Volební preference politických stran duben 2018

CVVM vydala nový volební model neboli průzkum preferencí politických stran, který nám ukazuje udávaný kurz popularity začátkem jara 2018.  A jak se proměnila popularita jednotlivých politických subjektů od minulého preferenčního šetření? Příliš ne.

Volební preference ANO 2011 klesají

Největší změna, jenž se od minulého šetření CVVM udála, proběhla u hnutí ANO.  Popularita této strany zaznamenala pokles o 3% od preferencí v březnu. Na druhé a třetí pozici se síly podle průzkumu vyrovnaly. Piráti mírně ztratili a ODS mírně posílila, takže výsledky obou těchto stran se ustálily na 12,5%. To tedy znamená stále propastný rozdíl mezi hnutím ANO 2011 a ostatními stranami, protože hnutí ANO má více než dvojnásobný volební zisk oproti straně/ám v bezprostředním závěsu.

ČSSD i KSČM by si při výsledku deklarovaném CVVM polepšili oproti podzimním volbám. Obě strany zaznamenaly výsledek 11%, který je může částečně uklidňovat. U KSČM se již objevovaly průzkumy, kde komunisté balancují na hraně 6%. Od ledna KSČM zaznamenává trvalý růst, což by mohlo odvrátit případný pád dlouholetého předsedy strany Vojtěcha Filipa. Ten avizoval rezignaci z postu předsedy KSČM po nejméně úspěšných volbách 2017 pro komunisty v historii České republiky.

SPD v čele s Tomiem Okamurou nezaznamenalo žádný posun v popularitě a drží se tak na 6,5%.  Tento výsledek je tedy o poznání horší než výsledek říjnových voleb, avšak jsou zde i příjemnější průzkumy pro Tomia Okamuru. Například STEM přisoudil SPD v únoru voličskou podporu 9,5% a další průzkumy preferencí byly pro Okamuru ještě optimističtější.

Porovnání preferencí duben 2018
(Zdroj: CVVM)

TOP 09 a STAN stále na hraně vstupu do PS

V říjnu se kandidáti TOP 09 v polovině sčítání volebních výsledků strachovali, jestli se vůbec jejich strana dostane přes 5% hranici. Tenkrát to po sečtení Prahy ještě stačilo, avšak prognózy nemilosrdně ukazují  dlouhodobý úpadek popularity této politické strany. Změna předsedy a nástup Jiřího Pospíšila preferencemi TOP 09 příliš nezahýbaly.

STAN je na tom s volební podporou podobně. Obě strany mají pouze 4,5% a balancují za hranou volební klauzule 5%. Obdobně jsou na tom také lidovci. Jediným malým pozitivem pro tyto strany může být, že jejich podpora zaznamenala v posledním měsíci malinký růst. Zelení po krachu v podzimních volbách a rezignaci Matěje Stropnického lavírují okolo jednoho procenta a podobně jsou na tom i Svobodní.

Volební účast v březnu a dubnu?

Po prezidentských volbách v lednu 2018 a enormním voličském zájmu 66% ukazují všechny průzkumy zvýšený zájem také o volby do Poslanecké sněmovny. Možná tedy tolik kritizovaná přímá volba prezidenta přinese alespoň tížené ovoce ve vyšší participace občanů na politickém dění.

Volební model od CVVM počítá s volební účastí 64%, tedy o 3,2 více něž v říjnových volbách, kdy byla účast voličů 60,8% hlasu. Průzkumy od CVVM jsou dlouhodobě v českém kontextu velice sledované a v důvěryhodností patří jistě k těm nejlepším.

Nejnovější volební preference od Kantar TNS pro ČT zde.

Autor Patrik Pilous

Autor se věnuje volbám v České republice a snaží se na volební aktéry a volební procesy nahlížet netradičně. Články autora se věnují novým trendům ve volebních kampaních, preferenčním šetřením a metodám ve volebních analýzách.

Všechny články autora Patrik Pilous →

3 Comments on “Volební preference politických stran březen, duben 2018”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *