Předčasné volby do Poslanecké sněmovny 2018

7
2621
předčasné volby ANO 2011

Aktualizace: 6.4.2018

Již několik dní po oznámení drtivého vítězství ANO 2011, se začalo hovořit o předčasných volbách. ANO 2011 získalo ve volbách 78 mandátů a sehnat koaličního partnera se zdálo být poměrně jednoduché.

Zisky ostatních stran byly ovšem poměrně nízké oproti ANO 2011. Andrej Babiš uvažoval racionálně a podle americké teorie koalic. Projevil iniciativu spojit se s co nejméně subjekty a utvořit vládní většinu. Podle této logiky ANO 2011 vyplynulo jediné řešení – utvořit koalici s ODS, což potvrdil dva dny po volbách sám Andrej Babiš. ODS však koalici s ANO 2011 po určitých rozpacích odmítlo.

Další na řadu by tedy přišly politické strany se ziskem 22 mandátů SPD a Piráti. Piráti zatím bojkotují jednání s Andrejem Babišem, jenž by se možné koalici s nimi nebránil. SPD by naopak o spolupráci stála, ale této spolupráci zase není nakloněn Andrej Babiš. Zde je tedy vykreslen základní pat na úrovni spolupráce dvou stran.

Hrozí nesestavení vlády a předčasné volby?

V listopadu 2017 bylo ještě brzo hovořit o předčasných volbách, avšak mnohé se predikovat dalo. Po několika kolech jednání, kde Andrej Babiš a jeho tým předkládal návrhy jednotlivým stranám se vytříbila zajímavá možnost spolupráce s ČSSD s podporou KSČM. ANO 2011 také usilovalo o obnovení vlády s ČSSD a KDU-ČSL, ale Pavel Bělobrádek a lidovci byli zásadně proti. Pro ČSSD je však vzhledem k předvolební kampani složité vstoupit do vlády s ANO 2011, ovšem výměna lídra otevřela nová vrátka.

Dne 5. 4. 2018 se nedohodl lídr ANO 2011 Andrej Babiš na vládní koalici s ČSSD. Hamáček se Zimolou měli vyšší nároky než byl schopen Andrej Babiš akceptovat. Hlavním problémem se stalo ministerstvo vnitra, které hnutí ANO nebylo ochotno přepustit ČSSD.

Komu by pomohly předčasné volby v roce 2018?

Předčasné volby by nejspíše pomohly právě nynějšímu vítězi voleb ANO 2011. Andrej Babiš by žádal od voličů silnější mandát, aby už nepotřeboval koaličního partnera a voliči by na to mohli slyšet. I ODS by si nejspíše polepšila v předčasných volbách a dostala by se na nějakých 27 mandátů. Třetí stranou s lepším výsledkem, než je ten současný by byli nejspíše Piráti. Preference politických stran v dubnu 2018 naopak nepřejí malým politickým subjektům TOP 09, STANu a KDU-ČSL.

I ČSSD a KSČM by měly starosti s udržením dosavadních pozic v Poslanecké sněmovně, avšak dubnové preference jim přáli a tyto strany mírně posílily. Některé strany jsou finančně vyčerpané a drží si auru poražených. I Pirátům by se nemuselo podařit své mladé příznivce zmobilizovat v takové míře jako v řádných volbách 2017.

Menšinová vláda ANO 2011

Možné kompromisy pro ODS by byly dva. Prvním je odstoupení dvou stíhaných představitelů ANO 2011 – tedy předsedy Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Tento první ústupek se nezdá v současné situaci příliš pravděpodobný. Andrej Babiš vyhrál volby, tak teď neodstoupí a nenechá vládnutí jiným. ODS také ví, že tímto požadavkem oslabuje sílu ANO 2011.

Druhá varianta je tichá podpora ODS a menšinová vláda ANO 2011. Tato varianta se však nezdá pro ODS vzhledem k budoucnosti strany  výhodná. A kdy by se mohly konat předčasné volby, když se Andrej Babiš s nikým nedohodne? Nejspíše až po volbách prezidentských. Zatím jsou ale povolební jednání na samém začátku.

Předchozí článekPráce politických stran na Facebooku ve volbách 2017 vol.1
Další článekZeman podporován Babišem a ANO u prezidentských voleb

7 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here