Roman Šemík se chystá ke skoku do Senátu

0
1634
Roman Šemík
Roman Šemík obvod Chrudim 44

Rozhovor s Romanem Šemíkem, který kandiduje do Senátu za pomoci Pirátské strany a SENÁTOR 21 ve volebním obvodu Chrudim číslo 44.

Jsem architekt IT bezpečnosti (ČD Informační systémy). V minulosti jsem pracoval jako databázový administrátor (BIS ČR), později v odboru informatiky Kanceláře Poslanecké sněmovny, po roce 2000 v několika bankách, kde jsem se věnoval převážně oblasti kybernetické bezpečnosti, nebo i v Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Jsem ženatý, otec dvou dospělých dcer a syna. Mým velkým koníčkem je rodopis. Kořeny rodu Šemíků najdeme na Havlíčkobrodsku. Já se narodil ve Vysokém Mýtě. Od roku 1981 žiji v Praze.

S jakým programem chce Roman Šemík prorazit do Senátu?

Kontrola moci a mocných patří k jednomu z pilířů pirátských snah i k mým prioritám v Senátu.

Otevřená a moderní veřejná správa, která maximum informací zveřejňuje s využitím moderních informačních technologií je další téma, které chci s mandátem od voličů prosazovat v horní komoře. Možnost vyřídit vše z domova, digitalizace veřejné správy, rychlý internet i mimo velké městské aglomerace.

Chi napomoci obnově venkova: Aby se lidé na venkově necítili odstrčeni na periférii zájmu velkých měst, propojme sídla dopravně, informačně i mezilidsky. Zabraňme vybydlování menších obcí. Budu podporovat začínající zemědělce, rodinné farmy, nejbližší je mi Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí nebo Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu.malá družstva a komunitou podporované zemědělství. Naší budoucností musí být zdravá půda a udržitelná kulturní krajina

Dopravní komunikace: Nesmíme cestující nutit využívat určitý způsob přepravy, ale otevřít jim možnosti, ze kterých si budou moci vybrat.

Budu rovněž usilovat o otevírání individuálních nebo sociálních bublin a zkoušet bořit komunikační bariéry. Velkou výzvou je soužití různých generací, různých sociálních skupin.

Co můžete občanům ČR nabídnout jako senátor za Chrudim, jaké jsou Vaše zkušenosti?

Jako senátor na plný úvazek, tj. bez dalších pracovních povinností, budu naplňovat myšlenku, že „Dobře je tam, kde mohou občané mluvit s politikem jako rovný s rovnými“. To je základ dobré politiky, znát důvěrně svůj volební obvod a potřeby lidí, kteří v něm žijí.

Budu tedy aktivní ambasador obvodu: ombudsman pro voličky i voliče, lobbista pro starostky i starosty. Budu mít 2 kanceláře – v Chrudimi a v Havlíčkově Brodu –, kde bude nabízet bezplatnou občanskou poradnu.

K tomu si ještě vytvořím kontaktní síť až 140 „Havlíčků“, místních osobností (po jedné na každou samosprávnou obec), co mi řeknou věci na rovinu a bez příkras, samozřejmě budou-li mít obce o takovou přímou osobní linku na senátora zájem.

Chci otevřít senát navenek. Transparentně informovat o tom, na čem pracuji, jaké mám výsledky, o co se snažím. Demokracie je diskuze a ta vždy zabere nějaký čas. Abych mohl být dobrým zástupcem volebního obvodu Chrudim č. 44, musím umět vyslechnout různé názory. Na to jsem připraven, ostatně rád to ukážu už během kampaně.

Chci přivést lidé s různými pohledy na věc ke společnému stolu, obrazně řečeno. Měli bychom spolu mluvit, poslouchat se a společně hledat, někdy i v přátelsky laděném sporu, to nejlepší možné řešení. Podrobná, rozmanitá a věcná diskuze o skutečných potřebách občanů by vždy měla předcházet jakékoli vládní, poslanecké či senátní iniciativě. Pak věřím, že v Parlamentu nebudou vznikat nepodařené zákony a Senát může sloužit i jako důležitá pojistka.

Budu se věnovat pečlivé revizi zákonů – k tvorbě zákonů mám spíš minimalistický přístup. Podle mého potřebujeme méně zákonů, ale promyšlených, provázaných, bez chyb. Nežli špatný zákon, to radši žádný. A běžný občan je až ten poslední, kdo by měl nést břímě špatných rozhodnutí státní administrativy nebo politiků. Stát musí dobře plnit své povinnosti vůči nám, občanům.

Zájmy voličů budu hájit i při práci v senátních výborech. Nejbližší jsou mi Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, příp. Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Proč zrovna Piráti a hnutí SENÁTOR 21?

Protože Piráty dnes považuji vnitřně za nejvíce demokratické politické uskupení, i když název strany tomu nenasvědčuje. Hnutí SENÁTOR 21 je poměrně mladé, ale má již dnes v Senátu zkušené, respektované a důvěryhodné osobnosti. Můj pohled na svět je liberální, chcete-li česky svobodomyslný, a to mě přimělo požádat jak Piráty, tak hnutí SENÁTOR 21 o podporu.

Jak probíhá kampaň a co plánujete?

Kampaň prostřednictvím sociálních sítí (Twitter, Facebook – Se Šemíkem do Senátu) a webové stránky bude postupně vyvážena kontaktní kampaní a akcemi v regionu. Takovou třešničkou na dortu by měla být 29. září jízda motoráčkem napříč regionem. Nedílnou součástí kampaně je také spolupráce s Pirátskou putovní univerzitou a její zakladatelkou Miluš Kotišovou, která se ujala role volební manažerky kampaně a přijala tím i výzvu: její odměna záleží na výsledku kampaně a bude mít finanční podobu až od chvíle, kdy můj výsledek překročí 6 % hlasů od voličů. Ale nechám si s dovolením pro sebe i několik překvapení, protože oficiálně zahájím kontaktní kampaň až v pondělí 3.9., kdy u té příležitosti pořádám oficiální tiskovou konferenci.

Jaký máte vztah k obvodu?

Tyto končiny znám velmi dobře a záleží mi na tom, aby se i v této oblasti dobře žilo, aby se tu lidem dařilo. Můj táta se narodil v Rozsochatci na Havlíčkobrodsku. Mám tu hodně příbuzných, známých a přátel. Jako malý kluk jsem jezdíval za dědou a babičkou na Vysočinu. Mou vášní je genealogie. Dopátral jsem se, že rod Šemíků v okolí Havlíčkova Brodu žije již od konce třicetileté války.

Jaký máte rozpočet na senátní kampaň?

Piráti jsou známí tím, že umí hodně muziky za málo peněz. Budu se snažit vejít s rozpočtem do řádu nízkých statisíců. Do této částky se počítá i nasazení dobrovolníků, kteří jsou ochotni kandidáta podpořit různou formou.

Znáte Vaše protikandidáty ve volebním obvodu číslo 44 Chrudim?

Je nás celkem čtrnáct. S některými jsem se sešel v přípravě na volební kampaň již na začátku léta. Některé znám jen z médií a sociálních sítí.

Předchozí článekLucie Groene vstupuje do senátních voleb na Rokycansku s heslem „Spokojený život v bezpečné zemi“
Další článekVolební preference září 2018 od společnosti Sanep

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here