Volební preference září 2018 od společnosti Sanep

2
6003
volební preference září 2018 průzkum Sanep
Sanep průzkum volebních preferencí září 2018.

S první dávkou poprázdninových záříjových volebních preferencí přichází Sanep. Ve volebním průzkumu od Sanepu stále vede hnutí ANO s 29 % hlasů.

Volební preference Sanepu přejí ANO i SPD

Volební preference dnes stejně jako po volbách do Poslanecké sněmovny přisuzují hnutí ANO přes 29 % hlasů občanů ČR. ANO po volbách dokonce získávalo ve volebních průzkumech vyšší výsledky než jsou volební preference v září 2018 – 29 %.

Jistým vrchole byly volební preference na přelomu dubna a května 2018, kdy ANO 2011 atakovalo téměř 34 % volební podpory. Začátek vlády však volební preference ANO mírně stáhl.

Na druhém a třetím místě tento rok končila ODS v těsném závěsu s Piráty. Není tomu jinak ani ve volebním průzkumu od společnosti Sanep po prázdninách. ODS dosahuje 13,5 % volební podpory a Piráti mají pouze o čtyři desetinky méně tedy 13,1 % hlasů. Nutno poznamenat, že tyto volební prognózy ukazují vzestup obou politických stran oproti volebním výsledkům podzimních voleb roku 2018.

Volební preference SPD

SPD často končí v průzkumech volební popularity lépe u Sanep než u konkurenčních institucí. Proto také sám Tomio Okamura velice vyzdvihuje předvolební průzkumy od Sanepu a říká, že se nejlépe trefují do reálných výsledků SPD.

Tento volební průzkum přisuzuje SPD volební preference ve výši 12,7 %, což je o poznání více než ukazují poslední volební průzkumy například od Medianu či CVVM. Median přisuzuje SPD 8,5 % hlasů a CVVM dokonce ještě o 2 % méně. Reálné volební preference SPD jsou tak velmi rozevřené.

Záříjové volební preference ČSSD a KSČM

Tradiční levicové politické subjekty na tom nejsou dobře. ČSSD si vysloužila 7,5 % hlasů a KSČM ještě o půl procenta méně. Jistou nadějí pro sociální demokraty mohly být výsledky volebních preferencí v červnu 2018, kdy dosáhli na 13 %.

Ostatní průzkumy voličské náklonnosti však ukazují mnohem nižší čísla. Záříjová forma sociálních demokratů je podle předvolebního průzkumu Sanepu na hodnotě 7,5 %, což se  velmi negativně odrazí na říjnových výsledcích ČSSD v komunálních a senátních volbách. Volební preference pro komunální volby jsou specifické, ale jistě se odrazí na konečných výsledcích.

Politické strany na hraně 5 %

Lidovci, STAN a TOP 09 se tradičně ve všech volebních průzkumech preferencí přetahují o to kdo bude nad čarou a kdo pod čarou. Pomyslnou čarou je samozřejmě myšlena 5 % volební klauzule.

Volební preference září 2018 ukazují, že tento mini souboj vyhráli o prsa lidovci. KDU-ČSL si připsala 5,2 % s STAN o jednu desetinku méně. Poraženě z tohoto srovnání odchází TOP 09, která se začíná preferenčními průzkumy potápět níže a níže. Někteří členové dokonce opouštějí pomyslnou palubu této strany.

Jak by vypadala Poslanecká sněmovna aneb hypotetický volební model

Do dolní komory Parlamentu České republiky by se dostalo o jednu stranu méně než tam současně je. Černého Petra by dostala výše zmíněná TOP 09. ANO by si v přepočtu na mandáty d’Hondtovou metodou pohoršilo na 63 mandátů.

Trojlístek ODS, Piráti a SPD by si naopak výrazně polepšili, avšak ani jedna z těchto stran by nesestavila s ANO potencionálně většinovou vládu.

Vláda by nebyla možná postavit ani na půdorysu vlády stávající, takže by hypotetická nová Poslanecká sněmovna podle zářijových volebních preferencí byla ještě více problematická. Stávající koalici s podporou KSČM by dosáhla pouze na 94 mandátů.

Metody volebního průzkumu Sanep:

  • internetový průzkum v rozmezí 9. – 15. srpna 2018
  • vzorek 1708 respondentů
Předchozí článekRoman Šemík se chystá ke skoku do Senátu
Další článekVolební průzkum preferencí v září 2018 Median

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here