Volební preference září 2018 Kantar TNS, Piráti hlásí posun před ODS!

1
4567
Volební preference Kantar TNS září 2018
Volební model preferencí září 2018.

Začátkem září 2018 přichází již třetí průzkum volebních preferencí. Tentokrát od Kantaru TNS, který zjišťuje aktuální stav volebních preferencí pro Českou televizi. Jaké nastaly změny ve volebním modelu od Kantaru TNS na počátku září 2018?

Volební preference Pirátů se vyhouply na druhé místo!

Jednoznačně nejvýznamnějším výstupem z průzkumu volebních preferencí od Kantaru TNS neboli TNS Aisa je zisk Pirátů. Česká pirátská strana zaznamenala rekordních 15 %, což Piráty vyšvihlo nad konkurenční ODS.

Piráti mají nejvyšší pozitivní zisk volebních preferencí od podzimních parlamentních voleb roku 2017. Preference Pirátů jsou o 4 % vyšší než volební zisk v loňských volbách a o 3 % vyšší než ve volením průzkumu z minulého měsíce.

Zjištění záříjových volebních preferencí od Kantar TNS

  • Rekordní posílení České pirátské strany
  • ANO 2011 stále dominantní, avšak zaznamenalo mírný pokles
  • ODS přetrhlo dlouhodobý trend stoupající volební popularity
  • SPD a KSČM společně na 8 % hlasů
  • ČSSD má 6,5 %, ještě o procento méně než v minulých volbách
  • Trojice malých stran nad 5 %, nejlépe dopadl STAN s 6,5 %
  • V Poslanecké sněmovně zůstává 9 subjektů

Dlouhodobý trend volebních preferencí ukazuje vzestup Pirátů a ODS. Tyto dva politické subjekty vytrvale stíhají hnutí ANO, avšak nyní se mění jejich role. Do role hlavního pronásledovatele se dostali Piráti.

SPD padá díky vyprázdnění témat migrace a osvětlení některých dalších osobností mimo lídra SPD. Ovšem ve volebním průzkumu od Sanepu dosahuje výsledku přes 12 %.

Překvapení je také výsledek hnutí STAN, které dosáhlo 6,5 % hlasů a je tak nejsilnější ze tří malých politických subjektů bojujících o místo v Poslanecké sněmovně.

Zelení, Svobodní či Realisté jsou tři politické subjekty, které nejsou v průzkumu od Kantaru vůbec reflektovány a spadají do skupiny ostatní. Volební preference Zelených po volebním propadu a odstoupení Matěje Stropnického ještě klesly.

Sociodemografické aspekty volebních preferencí

Zajímavé je rozvrstvení podpory voličů napříč vzděláním a věkem. Jasným výstupem je, že ANO 2011 je především stranou pro věkovou skupinu nad 45 let, tak Piráti jsou zase volbou číslo jedna pro mladé pod 30 let.

Volební preference září Kantar demografie

Silnou podporu u mladé generace zaznamenává také TOP 09 či STAN. Naopak v této věkové skupině ztrácí komunisté i lidovci. Pro lidi nad 60 je naopak TOP 09 téměř nevolitelná politická strana.

KSČM tradičně výrazně boduje především u nejméně vzdělané vrstvy obyvatel a u důchodců. U vysokoškoláků je populární STAN, TOP 09 či již zmínění Piráti.

Aktuální volební preference stran vydal také Median či Sanep. V očekávání je vydání volebních modelů od CVVM a STEM. Kantar TNS nabídl také zářijové předvolební preference pro komunální volby v Praze. Velkým favoritem pro pražské komunální volby 2018 jsou Piráti, kteří by mohli získat téměř 22 % hlasů.

Volební preference v Praze 2018 Kantar

Překvapením však je výsledek SPD s 13 %, která má stejně jako dříve neporazitelná pražská ODS. TOP 09 je v Praze vysoko nad republikovým průměrem a ANO 2011 zase naopak hluboko pod svým vysokým celorepublikový průměrem.

Volební preference dnes ukazují především sílu značky, avšak pro říjnové komunální a senátní volby bude také zásadní síla a popularita jednotlivých kandidátů v místních volebních celcích a obvodech.

Předchozí článekVolební průzkum preferencí v září 2018 Median
Další článekDo Senátu na Chomutovsku kandiduje Elvíra Hahnová za SPD 〉 Co nabízí?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here