Volební průzkum STEM prosinec 2018: ANO na 35,7 %

3
4682
Průzkum STEM, ANO téměř na 36 %

Volební průzkum od společnosti STEM přichází jen tři dny po zveřejnění volebních preferencí od Kantar CZ.

Jak si vedou politické strany po kauze Čapí hnízdo: epizoda Andrej Babiš jr.? Mnozí žasnou, mnozí se divý, ale faktem je, že Andrej Babiš po této kauze stoupá a jiní se potápí.

V prosincovém průzkumu STEM by dala více než třetina Čechů hlas ANO 2011.

A kdo je na druhé straně? Mezi nejvíce poražené politické subjekty patří TOP 09, ČSSD a nově také skomírající SPD.


Průzkum volebních preferencí STEM: prosinec 2018

  • ANO 2011 na rekordním výsledku 35,7 %
  • Piráti posílili od loňských voleb na 13,1 %
  • ODS na třetím místně s 12,4%

Komunisté rok po volbách a po tom, co si zahráli zcela novou roli – tichou podporu vlády, drží téměř totožný výsledek. KSČM nemá příliš přelétavé voliče a jen málo co by je přesvědčilo k volbě jiné strany.

SPD dlouhodobě padají volební preference. Těžko říci, jestli tento trend odstartovali „bakalovo lživá média“ nebo „zprofanovaný pořad 168 hodin, který si zprivatizovala Nora Fridrichová“. Jedno je však jisté. Tomio Okamura již nedokáže tak trefně určovat problémy a pro obrovskou část veřejnosti je zcela nevolitelný, jak ukázal průzkum důvěry politiků od CVVM.

ČSSD se přiblížila k propastným 5 % hlasů. Sociální demokraté již nějaký ten čas přibíhají od prohry k prohře. Nedaří se zvrátit nepříznivý trend a atmosféra houstne. Všichni se shodují, že Jan Hamáček je čestný a férový člověk, ale ČSSD by v současnosti potřebovala spíše lídra střihu Miloše Zemana či Jiřího Paroubka.

KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se opět krásně vyrovnali na hranici 5 %. Před volbami do Evropského parlamentu měli jedinečnou šanci se spojit, ale KDU chce do Evropského parlamentu kandidovat samostatně.

Jak by mohla vypadat Poslanecká sněmovna podle průzkumu STEM

ANO 2011 by si při přepočtu d’Hondtovou metodou mohlo sáhnout při výsledku 35,7 % hlasů téměř ke stovce mandátů. Byl by zde předpoklad, že by se nedostaly do Poslanecké sněmovny tři malé strany na hranici 5 % hlasů.

I kdyby ANO získalo „pouze“ 84-90 mandátů, tak by nebyla jakákoliv možnost sestavit vládu bez této strany, respektive bez Andreje Babiše.

Piráti a ODS by si sáhly zhruba k 28 mandátům v Poslanecké sněmovně.


Předchozí článekDůvěra lídrů a stranických představitelů v průzkumu CVVM, prosinec 2018
Další článekVolby ONLINE aneb jak se volí po internetu

3 KOMENTÁŘE

  1. Mlýny melou tentokrát rychle,ono to klesne patrně na původních 29- 30 jenže kdoví,vyvolaná histerie né vládní krize, bude mít vliv na sestupující dozvuky po několik kolik let,přála bych si aby si národ příští volby nenechal ujít ať je výsledek jakýkoli,jít volit je čest pro občana,jako je vybudované Čapi hnízdo “perla”v krajině tolik nenáviděné závistné,podívejte se na stavby co pumpují z lidí peníze supermarkety autosalony mega-firmy ověnčené reklamami s nevkusem,hrůza a nestvůry velkých měst ,jméno Andrej Babiš vejde do historie…..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here