Lidovci budou kandidovat samostatně bez TOP 09 a STAN do Evropského parlamentu 2019

1
2445
Volby do Evropského parlamentu Eurovolby
Eurovolby Pavel Bělobrádek

KDU-ČSL se rozhodla do takzvaných evropských voleb 2019 kandidovat samostatně bez politických stran TOP 09 a STAN.

Celostátní výbor strany rozhodl, že pro lidovce bude výhodnější volby do Evropského parlamentu absolvovat samostatně a poprat se o některé z 21 možných mandátů.

Volby do Evropského parlamentu se konají každých 5 let již od roku 1979. V minulých eurovolbách 2014 vyhrálo hnutí ANO s více než 16 % hlasů a ziskem 4 mandátů. KDU-ČSL získalo necelých 10 % a slušné 3 mandáty v Evropském parlamentu.


Proč měla vzniknout koalice pro volby do Evropského parlamentu TOP 09, STAN a KDU-ČSL

V prvé řadě tento druh spolupráce uznala za vhodný Evropská lidová strana, které je KDU-ČSL, TOP 09 i STAN součástí a doporučila kandidaturu v tomto složení.

Druhý a pragmatický důvod pro spojení těchto sil byla současná kondice všech třech subjektů KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ve výzkumech volebních preferencí. Žádné ze stran se nedaří a je šance, že bez koalice dojde k velkému propadu hlasů.

Vyjádření Pavla Bělobrádka k samostatné kandidatuře KDU-ČSL:

„Pro tento typ kandidatury máme podporu nejen v celostátním výboru, ale i v krajských organizacích a v členské základně. Když jsme si dělali průzkum, tak zvítězil názor, že bychom jako KDU-ČSL, jako jediná křesťanskodemokratická, konzervativní, proevropská síla měli kandidovat sami, abychom byli jednoznačně čitelní pro naše voliče.“

KDU-ČSL se tedy podle slov Pavla Bělobrádka cítí rozdílná oproti dvěma politickým subjektům TOP 09 a hnutí STAN. KDU-ČSL chce budovat svojí jedinečnou značku a tomu účast v koaličních kandidátkách nepřeje.

Bělobrádek vidí pozici KDU-ČSL více konzervativně oproti zbylým dvěma subjektům. Voliči STAN jsou podle Bělobrádka mnohem více konzervativní a témata lidovců jim nejsou po chuti.

Závěr je jasný: Partnerství se konat nebude a KDU-ČSL bude kandidovat samostatně. Konec konců je to pro všechny subjekty lepší varianta než uzavření koalice a následné vycouvání, jako tomu bylo před volbami do Poslanecké sněmovny 2017.

Volební preference KDU-ČSL, TOP 09 a STAN před volbami do Evropského parlamentu

Všechny tři politické subjekty jistě počítaly i s pragmatickou rovinou volebních preferencí a formou politických stran před eurovolbami.

Všechny tři strany jsou na hraně 5 % volební klauzule do Evropského parlamentu, takže je pro ně velice riskantní jít do voleb samostatně, jelikož za výsledek pod 5 % je mimo ostudy ještě 0 mandátů v Evropském parlamentu.

Volební model CVVM listopad 2018
Volební preference CVVM vydaná koncem listopadu 2018Volební preference TOP 09 před eurovolbami 2019

TOP 09 je na tom ze všech třech politických subjektů nejhůře. TOP 09 ztratila atraktivitu i přízeň voličů a ani změna předsedy na Jiřího Pospíšila nepomohla.

Volební preference od Medianu ukazují formu na 5,5 %, avšak ostatní průzkumy jsou mnohem horší. Například u CVVM má TOP 09 pouze 3 %. Proto také z řad členů TOP 09 i samotného Jiřího Pospíšila bylo volání po koalici nejhlasitější.

Volební preference STAN

STAN je na tom jen o málo lépe. U Medianu má 5,5 % a u CVVM 4 % hlasů, avšak ambice hnutí STAN pro eurovolby nejsou tak markantní a rádi by také koalici.

Nutno podotknout, že výsledek těchto dvou politických subjektů bude nejspíše vzhledem k charakteru voleb do Evropského parlamentu vyšší než u jiných stran. Liberálně pravicový voliči vidí v těchto volbách vyšší prioritu než voliči ostatních ideových směrů a jsou disciplinovaní. Účast u voleb do Evropského parlamentu je odhadována okolo 35 % oprávněných voličů.

Volební preference KDU-ČSL

Lidovci mají jako samostatná strana nejvyšší šance. V průzkumu od CVVM dosahují výsledku 7 % hlasů.

V minulých volbách získali slušné 3 mandáty, avšak v letošní formě by byla i obhajoba dvou křesel velkým úspěchem.

Proč je výhodnější kandidovat do Evropského parlamentu v koalici?

Díky přepočítávání hlasů na mandáty pomocí D’Hondtovy metody se vytváří lehká disproporce mezi potřebou hlasů na jeden mandát u malého a u většího subjektu.

Tento přepočet se používá v České republice i pro volby do Poslanecké sněmovny ovšem s tím rozdílem, že u voleb do Evropského parlamentu se přepočítává na úrovni celé České republiky, kdežto u voleb do Poslanecké sněmovny na úrovni samotných krajů.

Eurovolby EU
Volby do Evropského parlamentu

Jistá disproporce d’Hondtovy metody nahrává tvorbě větších politických subjektů. Například koalice TOP 09 a hnutí STAN získala ve volbách do Evropského parlamentu 2014 výsledek 14,17 % hlasu. Za tento výsledek jí po přepočítání byly přiděleny čtyři mandáty.

Piráti získali výsledek 4,78 % hlasů a díky 5 % klauzuli nezískali mandát žádný, i když TOP 09 a STAN na jeden mandát stačilo v přepočtu pouze 3,54 % hlasů.


Předchozí článekPoslední volební průzkum CVVM před kauzou Babiš – jak se změní příští volební preference stran?
Další článekVolební preference prosinec 2018 od Kantar TNS

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here