Volební průzkum preferencí od CVVM a Medianu listopad 2018

3
6157
volební průzkum CVVM listopad 2018
CVVM volební model listopad 2018

Začátkem listopadu vyšly dva velmi sledované průzkumy volebních preferencí. Volební model od Medianu neavizuje větší změny v podpoře politických subjektů, avšak volební preference od CVVM překvapí především dramaticky vzrůstající podporou ODS. Jak si tedy vedou politické strany v průzkumech volebních preferencí v listopadu?


Volební model preferencí od Medianu

Volební preference od Medianu drží relativně nižší hladinu preferencí u hnutí ANO oproti konkurenčním šetřením. V listopadu 2018 si ANO 2011 přišlo na 28,5 % hlasu. Na druhém místě jsou shodně Piráti a ODS s 12 % hlasů. Oproti minulému měsíci Piráti posílili a naopak ODS mírně oslabila.

ČSSD i po tragickém výsledku komunálních voleb dosahuje u Medianu 9,5 % voličské podpory. Až za sociálními demokraty je SPD s 9 % hlasů a o půl procenta méně mají komunisté.

Tři strany nad propastí STAN, TOP 09 a KDU-ČSL se jako v mnoha průzkumech z minulých měsíců drží na „sestupové“ hranici 5 %. Konkrétně STAN s TOP 09 mají 5,5 % hlasů a KDU-ČSL ještě o půl procenta méně.

Median průzkum listopad 2018
Median listopad 2018

Volební průzkum od CVVM

Volební průzkum preferencí od CVVM ukazuje podporu hnutí ANO přesně na 30 % hlasů. Největší změnou je obrovské vychýlení ODS směrem nahoru. ODS dosahuje 19 % hlasů a po dlouhé době nějaká politická strana prolomila prudce hranici 15 %, což je polovina obvyklého výsledku hnutí ANO.

Piráti mírně klesají na 11 % hlasů a ČSSD je na 9 %. Komunisté jsou na 8,5 % a mají tak mírně lepší výsledek než v loňských volbách do Poslanecké sněmovny. Lidovci mají klidných 7 % a nejsou tak na hranici u 5% volební klauzule.

Možná stejným překvapením jako prudký nárůst volebních preferencí u ODS je výsledek SPD. Tomio Okamura se svým hnutím ve volebním průzkumu od CVVM dostal pouhých 5 %. Takto špatný výsledek nezaznamenal v žádných relevantních průzkumech preferencí od loňských voleb! Nyní již druhý měsíc po sobě SPD dopadlo velmi špatně.

Ještě hůře je na tom STAN se 4 % a TOP 09 s 3,5 %. Pro TOP 09 průzkum od CVVM není nejhorší, protože před necelým týdnem v listopadových volebních preferencích od STEMu získala pouze 2,1 % hlasů.

volební průzkum CVVM listopad 2018
CVVM volební model listopad 2018

Srovnání volebních průzkumů od CVVM a Medianu

Průzkum volebních preferencí od Medianu ničím nepřekvapí a drží se linie minulých měsíců. U obou volebních průzkumů panuje vzácná shoda na volební podpoře ČSSD a KSČM, kde vyšly naprosto stejné hodnoty.

Výrazný 7 % rozdíl je však u preferencí ODS, kde CVVM ukázalo hodnotu 19 % oproti 12 % u Medianu. Druhý největší rozdíl je u SPD, kde naopak u CVVM vyšla podpora pouze 5 %.Možným vysvětlením těchto dramatických přelivů podpory je lepší argumentace ODS směrem k voličům. SPD vyčerpala témata a její voliči přecházejí k pravděpodobně právě k ODS.

Piráti od voleb do Poslanecké sněmovny 2017 konstantně pomalu posilují svoji pozici. Nyní se etablovali na druhém místě společně s ODS. Uvidíme, jak bude v příštích měsících potvrzen překvapivý průzkum CVVM a zda se ODS na druhém místě osamostatní.

Volební potenciál politických stran listopad 2018

Rozdílnost obou průzkumů podtrhuje například výsledek ODS. Median přisuzuje maximální volební potenciál ODS na 14,5 %, avšak CVVM ODS přisuzuje 19 % volebních preferencí.

Volební potenciál je interval či rozmezí volebních preferencí, v kterém může daná politická strana maximálně oslovit své voliče.

Vysoký volební potenciál mají v šetření Medianu například Piráti a STAN.


Předpokládaná volební účast

Volby do Evropského parlamentu jsou nyní nejbližší volby a politické strany k nim začínají pomalu upírat svou pozornost. V těchto volbách se předpokládá volební účast zhruba poloviční než pro volby do dolní komory Parlamentu ČR.

Jistou účast ve volebním průzkumu pro CVVM přislíbilo pro volby do Poslanecké sněmovny 35 % dotázaných a u Medianu dokonce 54,5 % dotázaných.

S odpovědí spíše ano se předpokládaná volební účast pohybuje u obou měření lehce přes 60 % pro volby do Poslanecké sněmovny.

Předchozí článekVolby do Evropského parlamentu aneb volby do europarlamentu
Další článekJak změní kauza Babiš jr. volební preference a popularitu premiéra Andreje Babiše? Je možná demise?

3 KOMENTÁŘE

  1. Proradné strany ODS Top a piráti by měly skončit v propadlišti dějin, ODS ještě s Klausem bylo to nejhorší co potkalo ČR a pak Kalousek , hrobař české ekonomiky a financí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here