Jak změní kauza Babiš jr. volební preference a popularitu premiéra Andreje Babiše? Je možná demise?

1
4692
Babiš průzkum Median demise
Andrej Babiš premiér ČR

Andrej Babiš se po svém vstupu do politiky stal rychle mocným hráčem. Dokázal řídit stranu jako firmu a chtěl tak řídit i stát. Umě zapracoval politický marketing či permanentní politickou kampaň do svého arzenálu. Po vstupu do politiky v roce 2011 jeho popularita i politická moc raketově rostla.

27. června 2018 sestavil Andrej Babiš již druhou vládu, tentokrát opřenou o ČSSD a KSČM. Babiš tak připojil k statusu druhého nejbohatšího muže v ČR a mocného mediálního magnáta i pozici premiéra ČR. Pojďme si ve stručnosti připomenout cestu Andreje Babiše a jeho současnou popularitu ve volebních průzkumech.


Obsah článku

Vzestup premiéra Andreje Babiše

Ekonomicko-společenský vzestup Andreje Babiše nastal již za komunismu, kdy díky spolupráci s komunistickým režimem a loajalitě získal kontakty v zahraničním obchodu.

Následně začal s tímto kapitálem kontaktů po revoluci podnikat v agrochemickém průmyslu. Andreji Babišovi se dařilo nadmíru. Dokázal se vypracovat do pozice druhého nejbohatšího muže tuzemska.

Politický vzestup Andreje Babiše

Politický vzestup Andreje Babiše nastal v roce 2011 a byl strmý. Již v prvních volbách hnutí ANO 2011 získalo přes 18 % a skončilo na druhém místě. Pro představu to byl jeden z největších omylů volebních preferencí, kdy agentury předvídaly výsledek nového hnutí okolo 8-9 %.

Již po prvních volbách se stalo hnutí ANO členem vlády společně s ČSSD a KDU-ČSL. Postupem času se Andreji Babišovi a hnutí ANO podařilo přejmout roli lídra. ČSSD a ANO spolu začali soupeřit a výsledkem byla obrovská prohra ČSSD. Mediálnímu týmu Andreje Babiše se podařilo všechny kauzy vyspinovat a lépe komunikovat s voliči. Mnozí odborníci tvrdí, že Andrej Babiš má největší podíl na pádu jedné z největších politických stran u nás.

Po volbách 2017 hnutí ANO naprosto triumfovalo a získalo téměř 30 %. Vítězství ještě násobil roztříštěný zbytek Poslanecké sněmovny. Ovšem situace k vyjednávání byla velice složitá, i při zisku 78 mandátů v dolní komoře Parlamentu. Babiš nedokázal přesvědčit ODS, s kterou by mohli sestavit vládu s pohodlnou většinou v Poslanecké sněmovně.

Místo toho šel Babiš do rizika a poprvé v polistopadové historii přizval KSČM k moci respektive k podporování vlády ANO 2011 a ČSSD. I tento krok Andreji Babišovi vyšel a popularita ve volebních průzkumech spíše stoupala v celém období po volbách 2017.

Andrej Babiš se jeví jako téměř politicky nedotknutelná osoba. Všechny své kauzy dokázal jeho tým výborně otočit a ještě na nich získat politické body u voličů.

Průzkum agentury Median: důvěryhodnost Andreje Babiše

Kauza okolo Čapího hnízda a údajného únosu syna premiéra na Krym velice zamávala s českou veřejností i samotným Andrejem Babišem. Nařčení byla silná a také reakce Babiše byla v tom samém duchu. Možno spekulovat, že i naplánování zveřejnění kauzy, bylo na období před 17. listopadem. V tento čas mohou být voliči více senzitivní k tématu demokracie a porušování demokratických principů.

Andrej Babiš řekl, že je to celé kampaň. A možná měl z velké části pravdu. Na druhou stranu je v této kauze až moc otazníků a podezřelých skutečností.

Jak se dívají na působení Andreje Babiše občané v roli premiéra?

Co vidí na Babišovi občané jako nejpozitivnější? Babiš dokázal nejlépe komunikovat zlepšení výběru daní a také občané to tak vnímají v povolebním průzkumu Medianu. Dále se premiérovi povedlo připsat si zásluhy za zlepšení ekonomického stavu země. Zde je otázkou na kolik to je dílo samotného Babiše a nakolik jsou za tím příznivé ekonomické podmínky.

Naopak poměrně málo lidí si myslí, že omezil korupci a uplácení, což byl jeden z jeho hlavních programových bodů při vstupu do politiky. Nejvyšší shoda panuje na tom, že Andrej Babiš rozděluje společnost. V tomto se shodnou značné části obou táborů.

Také překvapivě hodně občanů cítí střet zájmů premiéra, miliardáře a vlastníka médií, který byl popisován v úvodu textu. Ovlivňování médií je vlastně podotázkou otázky předešlé a této myšlence je nakloněno 62 % dotázaných agenturou Median. V českých poměrech je takováto kumulace moci u jedné osoby naprosto bezprecedentní a v Evropě se snad nejvíce podobá případu italského expremiéra Silvia Berlusconiho.

Babiš Median průzkum důvěry
Median průzkum Andrej Babiš

Ovšem ještě poměrně dobře dopadla pro současného premiéra otázka, jestli omezuje demokracii v České republice. Pouze 16 % říká ANO a 21 říká spíše ANO.


Jak vnímají voliči jednotlivých stran premiéra Andreje Babiše?

Samozřejmě nejlépe vyšel současný premiér u voličů ANO, kde má u prvních dvou atributů důvěru přes 90 %. Naopak nejhůře u pravicové opozice.

Poměrně smírně hodnotí vládnutí Andreje Babiše voliči z levicového spektra, tedy stran podílejících se na vládě. Tři čtvrtiny si myslí, že zlepšil výběr daní a více než polovina, že nastartoval státní investice.

Z průzkumu agentury Median vyplývají poměrně uklidňující fakta o voličích hnutí ANO pro Andreje Babiše. Ty ani po nově otevřené kauze a vládě s ČSSD neztrácejí v Babiše víru a vypadá to na maximální ztrátu jedné patnáctiny voličů. Při listopadových volebních preferencích hnutí ANO 30 % u CVVM by tedy pokles mohl činit podle odhadů pouhá dvě procenta!

Dle volebních preferencí od stejné agentury jako činila tento průzkum, mělo hnutí ANO v září 2018 (Median) volební preference 31 %.

Politické strany Andrej Babiš

Vývoj kauzy Čapí hnízdo

Vývoj kauzy Čapí hnízdo a nových skutečností o synovi Andreji Babišovi juniorovi nebudou mít fatálnějších dopadů na působení premiéra Andreje Babiše a jeho vlády. Nebo tak se to alespoň zdá několik dní po odhalení.

Mediálnímu týmu se částečně opět podařilo vyspinovat a otočit útoky a nařčení proti jeho osobě. Andrej Babiš zvolil jako již po několikáté status mučedníka a snaží se posunout lidi, kteří jdou po jeho synovi do pozice hyen, které se přiživují na něčí nemoci.

 „Nikdy neodstoupím, nikdy. Ať si to všichni zapamatují. Nikdy.“   Andrej Babiš

Je možný pád vlády Andreje Babiše?

Andrej Babiš ihned vyjádřil své pevné postoje a absolutně vyloučil výše zmíněným citátem možnost demise či odstoupení.

Na řadu se dostala ČSSD, která by mohla celou vládu povalit a to se chvíli zdálo jako šach mat. Po chvíli ale přispěchal Tomio Okamura s tím, že chce prosadit maximum možného ze svého programu a mile rád ČSSD ve vládě nahradí.Tím dostal ČSSD do pozice, kdy nemá vyděračský potenciál a její pozice je „snadno“ nahraditelná. Entusiasmus s jakým se Okamura na schůzku a do vlády tlačí je až fanatický. To i přes ještě několik dní stará prohlášení, jak je chování Andreje Babiše nepřijatelné.

Hra je rozehrána a karty se míchají. Andrej Babiš je sice pod ohromným tlakem, který by neustálo 99 % politiků, avšak zatím má poměrně jistou pozici. Nejen že mu vládní postavení může podržet SPD, ale i Miloš Zeman se vyslovil s tím že i při pádu vlády pověří opět sestavením Andreje Babiše.

Předchozí článekVolební průzkum preferencí od CVVM a Medianu listopad 2018
Další článekPoslední volební průzkum CVVM před kauzou Babiš – jak se změní příští volební preference stran?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here