Volební preference prosinec 2018 od Kantar TNS

4
2791
Volební model preferencí 2018 prosinec
Volební model preferencí prosinec 2018

Prosincové volební preference 2018 nejvíce ovlivnila kauza Čapí hnízdo, epizoda Andrej Babiš junior a jeho výlet na Krym.

Zatím jsme se spíše domnívali, jak ovlivní tato kauza veřejné mínění a hlavně voličskou přízeň voličů ANO 2011. Po prvních hodinách, kdy se zdálo, že je Andrej Babiš v koutku, nastal obrat.

Andrej Babiš z kauzy umě vyspinoval a svoje voličstvo spíše utvrdil. Hovořilo se o ztrátě maximálně 5 % ze zhruba 30 % voličské základny ANO 2011 tzn. 2 %. Po kauze následovala vládní krize a vyvolání hlasování o důvěře vládě.

Epizoda ll. „hlasování o důvěře“ nejvíce podle prvních odhadů vyšla komunistům a úplně nejméně váhavé ČSSD, která touto kauzou ztratila. Jak se na tyto prvotní odhady kouká prosincový průzkum volebních preferencí 2018 Kantar TNS uskutečněný pro Českou televizi?


Obsah článku

Volební preference prosinec 2018 – volební model Kantar TNS

I prosincové volební preference vyhrálo hnutí ANO s 32,5 % a nepotvrdila se tak ztráta po kauze Andrej Babiš junior. Ba naopak ANO ještě posílilo a to nejspíše především na úkor koaličních stran ČSSD a KSČM.

Začíná se pomalu ukazovat trend, že ANO 2011 pomalu a konstantně odčerpává voliče svým koaličním partnerům. Pokud podle předchozích průzkumů Andrej Babiš ztratil 2 % hlasů, tak musel téměř 5 % získat a to nejspíše od koaličních partnerů KSČM a ČSSD.

Rekordní volební preference Pirátů 19 % v prosinci 2018

Piráti nabrali v prosincovém šetření volebních preferencí od Kantar TNS směr k pozici nejsilnější opoziční strany. Dokáží tak lépe a věcněji definovat kritiku k vládě než ODS a určitě mnohem lépe než skomírající TOP 09, která celý průzkum uzavírá.

ODS také pomalu od voleb do Poslanecké sněmovny 2017 roste, avšak z průzkumu Kantaru se ukazuje, že pomaleji než Piráti. ODS má o 3 % méně tzn. 16 % hlasů.


Magická 5% hranice

Velice zajímavě a hlavně neslavně dopadly prosincové volební preference od Kantaru pro hned šestici politických stran, které se dokázaly vejít do rozpětí 4-6 %.

KSČM má ze všech těchto stran nejvíce hlasů, ale ukázalo se, že vládní krize uškodila i komunistům. Například v listopadovém volební průzkumu CVVM mají ještě komunisté 10 % hlasů.

Hnutí STAN je na 5,5 % hlasů a vlastně je z propadající šestky asi nejvíce spokojené. Hnutí STAN bylo v postupu do Poslanecké sněmovny před rokem největším překvapením.

SPD i přes marketingově obstojně zvládnuté výstupy Tomia Okamury stále ztrácí. Nyní je na 5,5 % hlasů, což je polovina loňského volebního výsledku. V tomto ohledu je na tom SPD ještě hůře než ČSSD, která dosáhla pouze 5 %. Voličům SPD se nemusely líbit námluvy s hnutím ANO při vládní krizi.

Konec ČSSD v Čechách?

Když říkal předseda Jan Hamáček před několika měsíci, že se ČSSD odráží ode dna, tak ještě netušil kam. Volební preference z prosince 2018 mohou až předznamenávat konec této politické strany. V ČSSD jistě nikdo netouží po předčasných volbách a tak jsou sociální demokraté v kleštích současného premiéra a předsedy vítězného hnutí ANO. Volební model Kantar je jen dalším hřebíčkem do sociálnědemokratické rakve.

KDU-ČSL v tomto týdnu oznámila samostatnou kandidaturu do Evropského parlamentu. Při výsledku 4,5 % a volební klauzuli 5 % by lidovci měli možná zapojit více pragmatického uvažování, tak jako TOP 09.

Topka je již delší dobu na dně jménem 3-4 % ve volebních průzkumech preferencí. Ani průzkum od Kantar TNS nic nemění. TOP 09 uzavírá s 4 % celý průzkum.


Předčasné volby v roce 2019 + možný scénář

Volební preference od Kantar TNS jistě potěší Andreje Babiše, který může být s vyřešením skandálu a krize ve světle volebních preferencí spokojený. Andrej Babiš i mediální tým odvedli nejspíše opět dobrou práci.

Jediné vrásky na tváři mu může dělat vzestup Pirátů a lehce stoupající ODSka. Prosincové volební preference vcelku jasně ukázaly, kdo je připravený na předčasné volby.

Možný scénář pro volby do Poslanecké sněmovny může snížit počet subjektů v dolní komoře Parlamentu i na polovinu. Při velké dávce představivosti pouze na 3 subjekty (ANO 2011, Piráti a ODS).

Šest politických stran by totiž při předčasných volbách bojovalo o svojí parlamentní existenci.

Pokud by se do Poslanecké sněmovny dostaly pouze první čtyři politické strany, tak by Andrej Babiš v klidu vytvořil opět většinovou vládu s komunisty nebo jejich podporou.

Nejpravděpodobnější scénář je ale takový, že by se do PS dostaly 3 z šesti „malých“ stran tzn. například KSČM, STAN a SPD. I v této konstalaci by ANO stačila možná pouze jedna politická strana k sestavení většinové vlády.

S výsledkem 32,5 % by mohl mít Andrej Babiš a jeho hnutí něco mezi 82-95 mandáty. Piráti by si na druhém místě mohli polepšit na něco mezi 40-45 mandáty. Ovšem jedná se jen o možné odhady, které jsou nutně podmíněny přepočtu hlasů na mandáty pomocí d’Hondtovy metody.


4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here