Volební preference prosinec 2018 od Kantar TNS

4
5033
Volební model preferencí 2018 prosinec
Volební model preferencí prosinec 2018

Prosincové volební preference 2018 nejvíce ovlivnila kauza Čapí hnízdo, epizoda Andrej Babiš junior a jeho výlet na Krym.

Zatím jsme se spíše domnívali, jak ovlivní tato kauza veřejné mínění a hlavně voličskou přízeň voličů ANO 2011. Po prvních hodinách, kdy se zdálo, že je Andrej Babiš v koutku, nastal obrat.

Andrej Babiš z kauzy umě vyspinoval a svoje voličstvo spíše utvrdil. Hovořilo se o ztrátě maximálně 5 % ze zhruba 30 % voličské základny ANO 2011 tzn. 2 %. Po kauze následovala vládní krize a vyvolání hlasování o důvěře vládě.

Epizoda ll. „hlasování o důvěře“ nejvíce podle prvních odhadů vyšla komunistům a úplně nejméně váhavé ČSSD, která touto kauzou ztratila. Jak se na tyto prvotní odhady kouká prosincový průzkum volebních preferencí 2018 Kantar TNS uskutečněný pro Českou televizi?


Volební preference prosinec 2018 – volební model Kantar TNS

I prosincové volební preference vyhrálo hnutí ANO s 32,5 % a nepotvrdila se tak ztráta po kauze Andrej Babiš junior. Ba naopak ANO ještě posílilo a to nejspíše především na úkor koaličních stran ČSSD a KSČM.

Začíná se pomalu ukazovat trend, že ANO 2011 pomalu a konstantně odčerpává voliče svým koaličním partnerům. Pokud podle předchozích průzkumů Andrej Babiš ztratil 2 % hlasů, tak musel téměř 5 % získat a to nejspíše od koaličních partnerů KSČM a ČSSD.

Rekordní volební preference Pirátů 19 % v prosinci 2018

Piráti nabrali v prosincovém šetření volebních preferencí od Kantar TNS směr k pozici nejsilnější opoziční strany. Dokáží tak lépe a věcněji definovat kritiku k vládě než ODS a určitě mnohem lépe než skomírající TOP 09, která celý průzkum uzavírá.

ODS také pomalu od voleb do Poslanecké sněmovny 2017 roste, avšak z průzkumu Kantaru se ukazuje, že pomaleji než Piráti. ODS má o 3 % méně tzn. 16 % hlasů.


Magická 5% hranice

Velice zajímavě a hlavně neslavně dopadly prosincové volební preference od Kantaru pro hned šestici politických stran, které se dokázaly vejít do rozpětí 4-6 %.

KSČM má ze všech těchto stran nejvíce hlasů, ale ukázalo se, že vládní krize uškodila i komunistům. Například v listopadovém volební průzkumu CVVM mají ještě komunisté 10 % hlasů.

Hnutí STAN je na 5,5 % hlasů a vlastně je z propadající šestky asi nejvíce spokojené. Hnutí STAN bylo v postupu do Poslanecké sněmovny před rokem největším překvapením.

SPD i přes marketingově obstojně zvládnuté výstupy Tomia Okamury stále ztrácí. Nyní je na 5,5 % hlasů, což je polovina loňského volebního výsledku. V tomto ohledu je na tom SPD ještě hůře než ČSSD, která dosáhla pouze 5 %. Voličům SPD se nemusely líbit námluvy s hnutím ANO při vládní krizi.

Konec ČSSD v Čechách?

Když říkal předseda Jan Hamáček před několika měsíci, že se ČSSD odráží ode dna, tak ještě netušil kam. Volební preference z prosince 2018 mohou až předznamenávat konec této politické strany. V ČSSD jistě nikdo netouží po předčasných volbách a tak jsou sociální demokraté v kleštích současného premiéra a předsedy vítězného hnutí ANO. Volební model Kantar je jen dalším hřebíčkem do sociálnědemokratické rakve.

KDU-ČSL v tomto týdnu oznámila samostatnou kandidaturu do Evropského parlamentu. Při výsledku 4,5 % a volební klauzuli 5 % by lidovci měli možná zapojit více pragmatického uvažování, tak jako TOP 09.

Topka je již delší dobu na dně jménem 3-4 % ve volebních průzkumech preferencí. Ani průzkum od Kantar TNS nic nemění. TOP 09 uzavírá s 4 % celý průzkum.


Předčasné volby v roce 2019 + možný scénář

Volební preference od Kantar TNS jistě potěší Andreje Babiše, který může být s vyřešením skandálu a krize ve světle volebních preferencí spokojený. Andrej Babiš i mediální tým odvedli nejspíše opět dobrou práci.

Jediné vrásky na tváři mu může dělat vzestup Pirátů a lehce stoupající ODSka. Prosincové volební preference vcelku jasně ukázaly, kdo je připravený na předčasné volby.

Možný scénář pro volby do Poslanecké sněmovny může snížit počet subjektů v dolní komoře Parlamentu i na polovinu. Při velké dávce představivosti pouze na 3 subjekty (ANO 2011, Piráti a ODS).

Šest politických stran by totiž při předčasných volbách bojovalo o svojí parlamentní existenci.

Pokud by se do Poslanecké sněmovny dostaly pouze první čtyři politické strany, tak by Andrej Babiš v klidu vytvořil opět většinovou vládu s komunisty nebo jejich podporou.

Nejpravděpodobnější scénář je ale takový, že by se do PS dostaly 3 z šesti „malých“ stran tzn. například KSČM, STAN a SPD. I v této konstalaci by ANO stačila možná pouze jedna politická strana k sestavení většinové vlády.

S výsledkem 32,5 % by mohl mít Andrej Babiš a jeho hnutí něco mezi 82-95 mandáty. Piráti by si na druhém místě mohli polepšit na něco mezi 40-45 mandáty. Ovšem jedná se jen o možné odhady, které jsou nutně podmíněny přepočtu hlasů na mandáty pomocí d’Hondtovy metody.


Předchozí článekLidovci budou kandidovat samostatně bez TOP 09 a STAN do Evropského parlamentu 2019
Další článekDůvěra lídrů a stranických představitelů v průzkumu CVVM, prosinec 2018

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here