Volební preference leden 2019 od společnosti Sanep

2
7041
Volební preference Sanep v lednu 2019

Jak se budou vyvíjet volební preference v lednu 2019 nám může nastínit volební průzkum od společnosti Sanep uskutečněný pro TV Nova.

Úvodem nutno říci, že volební průzkum veřejného mínění od Sanepu v základních konturách potvrzuje prosincové trendy z šetření preferencí od CVVM a Kantaru CZ. K těmto trendům patří:

  • ANO nad 30 % hlasů
  • Vyrovnané a posilující strany ODS a Piráti
  • SPD na polovičním výsledku oproti volbám 2017
  • TOP 09 pod 5 %Volební preference od Sanepu na leden 2019

Hnutí ANO na 31,2 % hlasů, což je v průzkumech od Sanepu navýšení od říjnových hodnot. Sanep tedy dovršuje sérii potvrzujících preferenčních šetření o nárůstu hnutí ANO od kauzy s Andrejem Babišem.

Volební preference hnutí ANO leden 2019

Piráti a ODS dosahují k hranici 16 % a zaznamenávají dlouhodobý růst. Již v několikátém šetření se potvrzuje předpoklad, že ODS a Piráti mají dohromady zhruba stejný elektorát jako hnutí ANO. Ovšem díky  d’Hondtově volebnímu děliteli by mělo, co do počtu mandátů, navrch hnutí ANO.

D’Hondtův volební dělitel zvýhodňuje při přerozdělování hlasů na mandáty velké strany oproti menším.

Sanep již SPD nepřeje

Tomio Okamura se dlouhodobě odvolával na průzkumy volebních preferencí od společnosti Sanem jako na jediné důvěryhodné a sdílel je na svých sociálních sítích.

„Průzkumy od společnosti Sanep se dlouhodobě nejlépe trefují do skutečných výsledků SPD.“

Tomio Okamura

Nyní si bude musel předseda SPD najít nový zdroj pro svá média, jelikož Sanep na začátek roku 2019 predikuje SPD pouze 6,5 % hlasů. I tak je to o procento více než v průzkumu od Kantar CZ a dokonce o 2,5 % více než v aktuálním volebním modelu CVVM.

S volebními preferencemi nejsou spokojeni komunisti ani ČSSD

Výsledek přes 5 % není pro volby do Evropského parlamentu dobrou devizou. Obě levicové síly trpí v posledních měsících přesunem voličů k hnutí ANO, které dokáže lépe prezentovat výsledky práce a přesvědčit voliče.

KSČM má 5,8 % hlasů a ČSSD ještě o tři desetinky méně.KDU, STAN a TOP 09

U těchto tří politických stran je vždy malým dílčím úspěchem výsledek nad 5 %.

U Sanepu se to nepovedlo pouze TOP 09, avšak všechny tři strany jsou v možné statistické chybě.

Volební účast 62,7%Mandáty politických stran leden 2019

I přestože je velice složité určit z volebních preferencí na celorepublikové úrovni rozdělení mandátů, které se koná na úrovni krajské, tak se o to Sanep pokusil.

Pro současnou vládu může být potencionální zisk mandátů jistým zklamáním. ANO, ČSSD a KSČM by totiž podle tohoto modelu získali pouze 93 mandátů a zdaleka by neměli v dolní komoře Parlamentu ČR většinu.

Mandáty politických stran leden 2019
SANEP byl pro televizi NOVA proveden ve dnech 20. – 26.prosince  2018 

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here