Volební model preferencí v prosinci 2018 od CVVM, Okamura pod 5 %

1
3720
Volební model CVVM prosinec 2018

CVVM ještě vydala poslední volební model v roce 2018, kde ukazuje formu politických stran, s kterou přečkají přechod do nového roku.

Volební preference prosinec 2018 CVVM

Již z prvního pohledu je patrné, že ANO 2011 přečká přechod do roku 2019 s klidem na prvním místě. Aktuální volební preference CVVM potvrzují, že Andrej Babiš na kauze s jeho synem podle průzkumů vydělal.

Do nového roku půjde silný dle preferencí Andrej Babiš, naopak Okamura významně ztratil.

ODS a Piráti zůstávají stále na děleném druhém a třetím místě se ziskem pohybujícím se okolo 14 % hlasů. Důvěra těchto politických stran od loňských voleb zaznamenala jistý nárůst.

Další zjištění plynoucí z volebního průzkumu CVVM

Dle aktuálního volebního modelu CVVM by se do Poslanecké sněmovny dostaly pouze čtyři politické strany.

Současné parlamentní strany TOP 09, SPD, KDU-ČSL a STAN by 5 % hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny nedosáhly. Překvapením to je především pro SPD, která v loňských volbách dosáhla výsledku přes 10 %.

Pro všechny čtyři výše zmíněné politické subjekty je zásadní včasná práce na volební kampani k volbám do Evropského parlamentu, aby se dostaly přes 5 % hranici (které nyní nedosahují). KDU-ČSL se rozhodla kandidovat samostatně do Evropského parlamentu, což může být pro tyto subjekty vysoce rizikové.

Naopak levicové síly KSČM a ČSSD dopadly ve volebním modelu od CVVM poměrně obstojně. S výsledkem okolo 10 % jsou na tom o téměř 3 % lépe než před rokem v tuto dobu.

KSČM s těmito volebními preferencemi může pomýšlet na obhajobu 3 mandátů se ziskem necelých 11 % hlasů. Pro komunisty bude zásadní ukázat voličům důležitost eurovoleb a mobilizovat všechny své voliče.

Srovná volebních modelů v prosinci

Pokud srovnáme volební model CVVM a průzkumy volebních preferencí STEM a Kantar CZ, tak zjistíme, že STEM i Kantar CZ méně přejí ČSSD a KSČM. Tyto hlasy volební průzkum od STEMu přisuzuje naopak hnutí ANO.

Průzkum STEM, ANO téměř na 36 %

Kantar CZ zase více přeje Pirátům a ODS. Piráti získali v prosincovém šetření dokonce neuvěřitelných 19 % hlasů a ODS 16 %.

Nepříznivé vyhlídky mají ovšem ve všech průzkumech lidovci, TOP 09 a STAN. Tyto strany od loňských voleb mírně ztratily a nyní se vyskytují více než často pod 5 % hranicí.

Volební model preferencí 2018 prosinec
Volební model preferencí prosinec 2018

Předchozí článekKateřina Konečná jako „lídr“ KSČM pro volby do Evropského parlamentu
Další článekVolební dělitel

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here