Volební preference ani v novém roce nezaznamenávají turbulentní změny. Andrej Babiš si drží stále téměř třetinu voličstva a v patách mu jsou sílící Piráti a ODS.
Obsah článku
Volební preference ANO 2011 na 31 %
Andrej Babiš a jeho hnutí získalo v průzkumu volebních preferencí u CVVM 31 %, což je méně než minulý měsíc. Volební preference společnosti Sanep začátkem ledna 2019 přisoudily ANO téměř totožný výsledek 31,2 %.
ANO si tak stále drží propastný náskok před druhými Piráty, kteří v průzkumu CVVM dosáhli výsledku 15 % a předstihli tak ODS. Piráti se i v předchozích měsících pohybovali okolo hranice 15 %. V průzkumu Kantar CZ z počátku prosince dokonce i výrazně nad 15 %.
Vzhledem k volbám do Evropského parlamentu při těchto volebních preferencích může hnutí ANO stanovit cíle na 6-7 křeslech a Piráti mohou reálně získat 3-4 křesla. ANO potáhne současná europoslankyně Dita Charanzová a Piráti do pozice lídra obsadili zatím méně známého Marcela Kolaju.
ODS a ČSSD na stejných číslech?
Kdo by v říjnu 2018 předpokládal, že za tři měsíce budou tradiční strany ODS a ČSSD na téměř totožných číslech. Na konci října ODS slavila výsledky komunálních a senátních voleb, kdežto ČSSD utrpěla nevídaný ač očekávaný debakl.
ODS od té doby ve volebním průzkumu CVVM oslabila o 6 % a sociální demokraté zase výrazně nabrali. ODS je na 13 % a ČSSD jen o půl procenta pozadu.
ODS i ČSSD při této podpoře mezi veřejností mohou mít ambice na 4 křesla a reálně útočit na 3 křesla v Evropském parlamentu.
Obrozující se KSČM
V hojném zastoupení budou chtít do přímo voleného tělesa EU také komunisté v čele s Kateřinou Konečnou a širší levicovou platformou. Volební model CVVM ukazuje o dvě procenta více než komunisté reálně před více než rokem dostali ve volbách.
Úspěchu kandidátky vedené KSČM může pomoci širší spolupráce a protestní naladění mnoha občanů. KSČM bude naopak srážet nízký rozpočet a široká škála voličů kategoricky odmítajících tuto stranu.
Politické strany na hranici 5 %
Do tradiční skupinky lidovců, TOP 09 a STAN před Vánoci přibila SPD. Tomio Okamura se dlouhodobě trápí s vyčerpáním svých témat a neumí důrazně oslovit své voliče.
V průzkumu CVVM má SPD 4 % a potvrzuje se klesající trend této strany. Záchranou brzdou mohou být volby do Evropského parlamentu, kdy se SPD podaří zmobilizovat část populace se silným euroskepticismem.
Výsledky STAN 3,5 % a TOP 09 3 % hlasů ukazují, že ani společná kandidátka těchto dvou stran to nebude mít lehké a jistě nezopakuje obhajobu 3 křesel z roku 2013.
Lidovci se odmítli podílet na jednotné kandidátce se STANem a TOP 09, takže při volebních preferencích 5 % bude za 4 měsíce pro tuto stranu jasný úkol – dostat se přes neúprosnou 5% volební klauzuli.
Volební účast
Volební účast by při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mohla být na úrovni 62 % tzn. mírného nadstandardu let minulých.
Důležitou výzvou pro všechny politické strany bude přimět v květnových volbách do Evropského parlamentu voliče k účasti. Pokud by se povedla alespoň účast 30 %, tak by se dalo hovořit o velkém úspěchu politické komunikace celého spektra politických stran i Evropského parlamentu.