Jaromír Štětina nebude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu za TOP 09

0
3186
Štětina vs Pospíšil TOP 09

Jaromír Štětina je nejspíše nejvýraznější personou TOP 09 v Evropském parlamentu společně s předsedou Jiřím Pospíšilem, a tak se i přes již zasloužilý věk 75 let předpokládalo, že Štětina v barvách topky vyrazí i do květnových voleb do Evropského parlamentu 2019.


Rozkol Jaromíra Štětiny a TOP 09

Bývalý dvojnásobný senátor a současný poslanec v Evropském parlamentu na svém Facebooku oznámil své stanovisko ve věci kandidatury a také jeho vztahu k předsedovi TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi.

„Odmítám kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09.“

Tím by mohl Jiří Štětina své prohlášení ukončit a říci, že se chce již věnovat rodině a četbě. Jenže Štětina se rozhodl hodit vidle do tak již velice pochroumané pověsti TOP 09, která se v posledních průzkumech volebních preferencí pohybuje pod hranicí 5 %.

A tak europoslanec pokračoval

Nové vedeni TOP 09 v čele s europoslancem Jiřím Pospíšilem způsobilo rozkol v řadách TOP 09 a nese zodpovědnost za špatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách. Pan Pospíšil se snaží souběžně vykonavat funkci předsedy strany a europoslance, přestože jsem ho upozorňoval, že vykonávat obě najednou poctivě, není v lidských silách.

Myslím, že nízká podpora TOP 09 voliči vyplývá z faktu, ze Jiří Pospíšil nedokázal přesvědčit elektorát TOP 09 a část členstva strany, že TOP 09 ví, jak dodržet principy nEUhneme vytyčené pod vedením čestného předsedy strany Karla Schwarzenberga.

Osobní zájmy pana Pospíšila převažují nad jeho zájmy o osud strany. Z těchto důvodu odmítám kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09, navzdory velké podpoře členů topky, jejích krajských i regionálních výborů a svých početných voličů. Těm patří moje poděkování.

Stranu TOP 09, moderní proevropskou stranu je třeba zachránit. To může udělat například mimořádný sněm strany.

Jaromír Štětina, europoslanec zvolený za TOP 09 a STAN

Tento veřejný výlev Jaromíra Štětiny ukázal jisté rozkoly uvnitř strany a nespokojenost se zvoleným vedením. Možná ještě více závažný je útok na již tak dost „slabého“ lídra TOP 09 Jiřího Pospíšila.

Tomu Štětina vyčítá mimo jiné také kumulování funkcí, které je podle Štětiny nezodpovědné. Je velmi pravděpodobné, že po tom co se Pospíšilovi nepodařilo ukořistit primátorské křeslo, přeskočí opět na euro kolej a bude kandidovat z čelních míst při květnových eurovolbách.

Jistě poslední co politická strana na hranici 5 % potřebuje, je vnitřní rozbroje a útoky z vlastních řad do předsedy strany.


Na každém šprochu pravdy trochu

Pospíšil byl již z několika stran nařčen z nefér jednání a také jeho přestup, když se ODS potápěla, nebyl úplně tím nejlepším.

Ani u voličů Pospíšil nějak zvlášť neboduje. Nedávné průzkumy důvěry od CVVM ukazují podprůměrné hodnoty.

Odstoupení Jiřího Pospíšila z čela TOP 09?

Svolá TOP 09 mimořádný sněm strany, kde by byl projednán osud a možné nové vedení strany? Jaké jsou vůbec varianty pro nového předsedu strany?

Miroslav Kalousek je již svým dlouholetým působením v politice zprofanovaný a jeho opětovné dosazení na vrchol by jistě jen uškodilo.

Jediným východiskem a možnou novou předsedkyní se jeví Markéta Pekarová Adamová, která komentuje a často vystupuje za TOP 09.

Jiné varianty TOP 09 opravdu nemá. Celostátně známé osobnosti TOP 09 jsou přesně čtyři.Karel Schwarzenberg – hlavní hvězda strany, která je již z důvodu svého pokročilého b věku jen jakýmsi maskotem.

Miroslav Kalousek – dlouholetý, avšak nepříliš oblíbený politik s celorepublikovou známostí.

Dominik Feri – oblíbený, na pozici předsedy však příliš mladý a nevyzrálý.

Markéta Pekarová Adamová – největší favorit na pozici předsedkyně. Pekarová Adamová disponuje příjemnou vizáží i projeven + nebudí přílišné kontroverze. Problém je, že plánuje zakládat rodinu a nechce s tím propojovat i náročnou pozici předsedy strany TOP 09.

Pokud chce TOP 09 ve volbách do Evropského parlamentu uspět a nezažehnout možným květnovým neúspěchem pomalý pád strany do propadliště dějin, tak by měla něco vymyslet. Z nastíněných variant ovšem žádná jasná odpověď nevyplývá.

Reakce Jiřího Pospíšila na nařčení Jaromíra Štětiny:

„Rozhodnutí pana Štětiny respektuji, pravděpodobně dostal jinou nabídku. Je nutné upozornit, že pan Štětina není členem TOP 09, do strany nikdy ani přes opakované výzvy nevstoupil, proto mi nepřijde korektní jeho kritika TOP 09 s mnoha nepravdivými výroky.“

Předchozí článekVolby ONLINE aneb jak se volí po internetu
Další článekKateřina Konečná jako „lídr“ KSČM pro volby do Evropského parlamentu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here