Volební preference ANO 2011, ODS, Pirátů a ČSSD se s měsíčním odstupem ve volebním modelu pro volby do Poslanecké sněmovny od CVVM vůbec nezměnily. Komunisté a SPD před eurovolbami posilují.
Dokáže ANO 2011 mobilizovat voliče při volbách do Evropského parlamentu?
ANO si drží vysoké volební preference, ale dokáže hnutí premiéra Andreje Babiše zmobilizovat voliče k volbám „druhého řádu“.
Do eurovoleb kandiduje 39 subjektů a ANO má políčeno dle modelu CVVM na jednu třetinu hlasů. V květnových volbách uvidíme, jak moc se model pro PS liší od volební podpory v eurovolbách, ale dá se předpokládat, že volební výsledek hnutí ANO bude o několik procentních bodů nižší než ukazuje tento model CVVM.
KSČM a SPD před eurovolbami posilují
Nejvýraznější změnou v průzkumu CVVM je zvýšení popularity komunistů a SPD. KSČM má o 2,5 % více a SPD o 1,5 % hlasů.
Protestní hlas ve volbách do Evropského parlamentu je mainstream. SPD v eurovolbách nabízí volební program velice podobný ostatním protestním stranám, kterých je téměř polovina.
I když SPD nejspíše pochytá většinu těchto radikálně proti imigračních a euroskeptických hlasů, tak jí tyto malé strany nějaké desetinky procenta z konečného výsledku ukrojí.
STAN a TOP 09, KDU-ČSL
STAN a TOP 09 při pohledu na volební model CVVM udělaly jistě racionální krok, když spojily své síly v koalici pro eurovolby.
Ovšem KDU-ČSL je na tom o poznání hůře. Kandiduje samostatně a má volební preference pod 5% volební klauzulí. Určitým plusem může být pro lidovce vysoká disciplinovanost jejích voličů.