Volební model CVVM se před eurovolbami téměř nemění

0
2604
Volební model CVVM - duben, květen 2019
Volební model CVVM 2019

Volební preference ANO 2011, ODS, Pirátů a ČSSD se s měsíčním odstupem ve volebním modelu pro volby do Poslanecké sněmovny od CVVM vůbec nezměnily. Komunisté a SPD před eurovolbami posilují.

Dokáže ANO 2011 mobilizovat voliče při volbách do Evropského parlamentu?

ANO si drží vysoké volební preference, ale dokáže hnutí premiéra Andreje Babiše zmobilizovat voliče k volbám „druhého řádu“.

Do eurovoleb kandiduje 39 subjektů a ANO má políčeno dle modelu CVVM na jednu třetinu hlasů. V květnových volbách uvidíme, jak moc se model pro PS liší od volební podpory v eurovolbách, ale dá se předpokládat, že volební výsledek hnutí ANO bude o několik procentních bodů nižší než ukazuje tento model CVVM.

Průzkum volebních preferencí 2019 CVVM - březen, duben
Volební model CVVM z přelomu března a dubna – na prvních místech se nic nemění

KSČM a SPD před eurovolbami posilují

Nejvýraznější změnou v průzkumu CVVM je zvýšení popularity komunistů a SPD. KSČM má o 2,5 % více a SPD o 1,5 % hlasů.

Protestní hlas ve volbách do Evropského parlamentu je mainstream. SPD v eurovolbách nabízí volební program velice podobný ostatním protestním stranám, kterých je téměř polovina.

I když SPD nejspíše pochytá většinu těchto radikálně proti imigračních a euroskeptických hlasů, tak jí tyto malé strany nějaké desetinky procenta z konečného výsledku ukrojí.

STAN a TOP 09, KDU-ČSL

STAN a TOP 09 při pohledu na volební model CVVM udělaly jistě racionální krok, když spojily své síly v koalici pro eurovolby.

Ovšem KDU-ČSL je na tom o poznání hůře. Kandiduje samostatně a má volební preference pod 5% volební klauzulí. Určitým plusem může být pro lidovce vysoká disciplinovanost jejích voličů.

Předchozí článekVirální marketing ve volbách do Evropského parlamentu 2019
Další článekMimořádná schůze sněmovny: Neschválení programu, kritika Babiše, vlády i NKÚ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here