Rozhovor s lídrem hnutí Bezpečnost Odpovědnost Solidarita a bývalým diplomatem Jaroslavem Baštou

0
2290
bezpečnost odpovědnost solidarita - bašta

Jaroslav Bašta je disidentem, archeologem a diplomatem. Jaroslav Bašta byl v 90. letech poslancem za ČSSD, následně od roku 2000 do roku 2005 byl velvyslance v Rusku. Ve volbách do Evropského parlamentu 2019 kandiduje jako lídr politického hnutí
Bezpečnost Odpovědnost Solidarita.

Proč by měli voliči v květnových volbách sáhnout právě po Vaší politické straně?

Politické hnutí BOS (Bezpečnost Odpovědnost Solidarita) nabízí vyvážený politický program, který na jedné straně požaduje důslednou reformu EU – návrat před podloudně přijatou Lisabonskou smlouvu, na straně druhé si uvědomuje, že okamžité vystoupení z Evropské unie z bezpečnostních, ekonomických a politických důvodů není možné, byť je v dlouhodobém horizontu nevylučujeme.

Které tři věci byste jako europoslanec prosazoval a vyzdvihoval?

Návrat před Lisabonskou smlouvu, drastické snížení migrace, zákaz cenzury nejen na sociálních sítích.

Co se europoslancům za uplynulých 5 let povedlo a co nikoliv?

Výčet toho, co se nepovedlo, by byl velmi dlouhý. Takže jen namátkou – schválení dvojí kvality potravin, „odzbrojovací směrnice“, nesmyslné usnesení o lidech afrického původu. Nepochybně se jim povedlo snížit prestiž EU v očích (nejen českých) voličů.

Jak vidíte budoucnost Evropské unie za 10 let? Kam se posune?

S největší pravděpodobností se posune blíže ke svému rozpadu, bude-li za deset let ještě existovat.

Jaké tři problémy EU identifikujete jako nejpalčivější?

Za největší problém považuji výrazný deficit demokracie, kterým je EU téměř geneticky definována. Mimo jiné to souvisí s tím, že vedoucí činitelé – nejen celá Evropská komise, ale také další vysocí úředníci pocházejí z politického secondhandu v členských zemích. Z toho vyplývá i jejich neschopnost řešit jakékoli problémy, které jsou složitější než zákaz žárovek či ohnutí banánů. Tedy otázky migrace, ekonomických problémů eurozóny, obchodní války s USA, Čínou a Ruskou federací.

Jste pro vyšší integraci členských států do EU? Jak se díváte na vizi EU jako federace?

Naopak. Je třeba zatáhnout za záchrannou brzdu, revokovat Lisabonskou smlouvu a znovu posílit pravomoce národních států. Pokračující federalizace je cesta do pekla rozpadu EU.

Euro nebo koruna?

Samozřejmě koruna.

Jaká oblast je podle Vás v EU přeceňována a kde naopak peníze chybí?

Bruselské pojetí ochrany životního prostředí ohrožuje budoucnost EU. Přivede ji do energetické chudoby (kvůli prosazování obnovitelných zdrojů), zbaví mobility (nesmyslné normy pro spalovací motory a elektromobily) a prosazováním migrace zruší sociální stát. Dotace se již dávno staly nejnebezpečnější formou korupce. Chybí peníze na technologický rozvoj a skutečný boj s klimatickými změnami, zejména na boj se suchem.

Jaký máte rozpočet kampaně? Čím chcete oslovit voliče, aby si z 39 kandidujících subjektů vybrali právě ten Váš?

Rozpočet máme skromný, cíle vysoké. Snažíme se oslovit poměrně přesně definovanou skupinu voličů, kteří profesně i názorově mají k politickému hnutí BOS blízko.

Předchozí článek„Jsme možností volby pro inteligentní euroskeptiky,“ říká Petr Hannig za koalici Rozumných a Národní demokracie
Další článekSilné Česko: Babiš spustil kampaň do eurovoleb 2019

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here