ČR na hraně ústavní krize: Závidí Zeman Babišovi mediální pozornost?

0
2105
Miloš Zeman na dovolené
Miloš Zeman na dovolené

Jan Hamáček se vyjádřil k těžko pochopitelnému postoji Miloše Zemana.

„Česká republika se dostala na hranu ústavní krize.“

Jan Hamáček | vicepremiér | ČSSD

ČSSD nezažívá v posledních dnech lehké období. V neděli sociální demokraté nenápadně podporovali demonstraci proti Andreji Babišovi a hned v příštím týdnu se díky hlasům sociálních demokratů udržel Andrej Babiš v premiérském křesle a opozici se nezdařilo hlasování o nedůvěře vládě.

Zeman zkouší ČSSD X ČSSD volá po kompetenční žalobě

Miloš Zeman byl v posledních týdnech ve stínu premiéra Andreje Babiše a moc se o něm nepsalo. To možná Zemanovi bylo líto, a tak rozehrál nesmyslnou hru, aby pokáral již tak dost rozervané sociální demokraty.

„Ústava hovoří o tom, že pokud předseda vlády navrhne ministra k odvolání, tak prezident této žádosti vyhoví.“

Jan Hamáček | vicepremiér | ČSSD

Miloš Zeman se při naléhání sociálních demokratů ještě více utvrdil a prohlásil, že Antonína Staňka za ČSSD do konce června nenahradí Michalem Šmardou, jak sociální demokraté požadují.

Jan Hamáček má v pátek dopoledne schůzku s Andrejem Babišem a naléhá na něj, aby tvrdohlavost Zemana řešil razantněji. Jan Hamáček také oznámil termín 30.6.2019.

„Jasně jsem řekl, že termínem ze strany sociální demokracie je 30. 6.“ 

Jan Hamáček | vicepremiér | ČSSD

Andrej Babiš chce celou situaci řešit dohodou a nechce podávat požadovanou kompetenční žalobu na prezidenta České republiky.

Babiš i Zeman spoléhají na slabou ČSSD

I když Jan Hamáček opakovaně hrozil odchodem z vlády, tak premiér Babiš i prezident Zeman berou varování na lehkou váhu.

Andrej Babiš se vyslovil pro televizi Barrandova a označil možnost odchodu sociálních demokratů z vlády v důsledku nečinnosti prezidenta jako absolutní.

Zeman si z ultimáta také nic nedělá a navrhl setkání po plánované dovolené v půlce července, tedy 14 dní po uplynutí onoho ultimáta.

Miloš Zeman by měl podle ústavních právníků odvolat ministra Staňka na návrh předsedy vlády bez zbytečného odkladu. To není ovšem styl prezidenta republika a nejspíše nechá ČSSD ještě chvíli povařit ve vlastní šťávě.

Miloš Zeman rád vyvolává kontroverze a jde na hranu ústavnosti. V posledních týdnech nejspíše záviděl Andreji Babišovi jeho mediální pozornost a tak se chtěl na stránky novin dostat ještě před plánovanou dovolenou. To se mu povedlo, ovšem je otázkou, jestli je toto chování hodno prezidenta ČR?

Předchozí článekVláda ustála demonstrace i hlasování o nedůvěře po 17 hodinách jednání
Další článekVolební preference od CVVM z přelomu června a července poprvé ukazují Trikolóru

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here